שתף קטע נבחר

אהרונוביץ': פעילי המטס ינסו להגיע כבר הלילה

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', שבע רצון מביטולי הכרטיסים של החברות הזרות, אך צופה שפעילים יגיעו בטיסה כבר הלילה. טיסת איזיג'ט שיצאה מלוטון בבריטניה לא כללה כנראה פעילים של המטס

אחרי שמספר חברות תעופה זרות הודיעו כי לא יאפשרו לפעילים הפרו-פלסטינים לטוס לישראל במסגרת המטס המתוכנן, מבהיר השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' כי ההיערכות למטס המתוכנן תחל הערב. לדבריו, "הרבה אנשים כבר שמעו שלא נאפשר להם לטוס, והם כבר לא יגיעו, אבל הנחת העבודה היא שמאות אנשים ינסו להגיע".

 

מטס המחאה - כותרות אחרונות:

 

באירוע שבת האור בירושלים הביע השר אהרונוביץ' שביעות רצון משיתוף הפעולה עם חברות התעופה הזרות. "אנחנו בקשר גם עם חברות תעופה וגם עם מדינות וביקשנו מהם שכל מי שמזוהה על-ידנו שלא לאפשר לו לטוס, אני חושב שהם די פעלו בהתאם". 

 

מחר צפוי יום עמוס בנתב"ג. "נסובב אותם ונשלח אותם לחו"ל" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מחר צפוי יום עמוס בנתב"ג. "נסובב אותם ונשלח אותם לחו"ל"(צילום: ירון ברנר)

 

מאות שוטרים צפויים להתפרש בשדה התעופה בלבוש אזרחי בניסיון להתכונן להגעת עשרות ואולי מאות פעילים פרו-פלסטינים. "עשינו את כל הפעולות המתבקשות גם בחו"ל וגם בארץ, לא נאפשר כמובן הפרות סדר לא בשדה התעופה ולא בקרבתו, את זה הבהרנו כבר מראש. חלקם לא יגיעו, חלקם ינסו להגיע ולהפר את הסדר, ואנחנו לא נאפשר זאת - נסובב אותם ונשלח אותם לחו"ל כפי שהם באו".

 

לדברי השר לביטחון פנים, ההיערכות הראשונית תחל הערב, אך היום המרכזי מבחינת המטס הוא מחר. "יש מידע שמטוס לא מזוהה יגיע הלילה עם מספר פעילים", אמר השר, "אנחנו נערכנו, ההנחיות לכוחות ברורות למנוע פרובוקציות, ולא לאפשר הפרות סדר בשדה התעופה בן גוריון. כשנדע שיש פעילים שבאים להפר את הסדר אנחנו נבודד אותם מהשדה המרכזי".

 

כשנשאל אם במערכת הביטחון יודעים מי האנשים שמתכוונים להגיע במסגרת המטס, השיב השר אהרונוביץ': "אנחנו יודעים, לא על כולם, מדובר במאות אנשים, חלקם גם מטבע הדברים אנחנו לא מזהים. הם ינסו לעשות פרובוקציות בתוך שדה התעופה. אנחנו לא נאפשר את זה אנחנו כמובן נבודד את טרמינל 3 וטרמינל 1 שאליהם יגיעו אותם אנשים שבאים לעשות את הפרובוקציה. הטרמינל יהיה די עמוס מחר בנוסעים ואנחנו כמובן נאפשר את התפקוד המלא של שדה התעופה".

 

אהרונוביץ' נשאל על טענות הפעילים לפיהן מדובר במחאה לגיטימית, והשיב כי "מדובר באנשי שמאל, באנרכיסטים, אנשים שבאים להפר את הסדר פה. מחאה לגיטימית שיעשו במקום מגוריהם, שלא יעשו הפרות סדר בתוך שדה התעופה, אנחנו יודעים את הכוונות שלהם ולכן לא נאפשר להם".

 

טסים מלוטון: אף אחד לא נוסע לבית לחם

בינתיים, בבריטניה שקט מעל פני השטח ובשדה התעופה הקטן שליד הבירה הבריטית אין סימנים לפעילים שטסים לישראל. בטיסת איזיג'ט שהמריאה בצהריים מנמל התעופה לוטון שבבריטניה לא היו כפי הנראה פעילים במסגרת המטס. נוסעים שעלו לטיסה מהנמל הסמוך ללונדון סיפרו כי הם הולכים לבקר משפחה ולטייל בארץ. אף אחד מהנוסעים לא הצהיר שהוא נוסע לבית לחם, אך ייתכן שהם חוששים לדבר לאור העובדה שמוקדם יותר ביטלה חברת jet2 הבריטית כרטיסים לשלוש נוסעות ששמותיהן הופיעו ברשימת הפעילים שהעבירה ישראל לחברות התעופה.

 

מרבית התיירים הישראלים שסיימו את ביקורם בלונדון לא היו מודעים להתארגנות הפעילים המתוכננת והביעו תקווה שהפעילות המוגברת של כוחות הביטחון בישראל לא תקשה או תעכב את כניסתם לארץ. בסביבות חצות, שעון ישראל, צפויה לצאת טיסה נוספת משדה התעופה הית'רו בלונדון,

שאמורה לנחות בישראל בשעות הבוקר המוקדמות.

 

מוקדם יותר ביטלו גם חברות אייר פראנס ולופטהנזה כרטיסי טיסה לעשרות פעילים שהתכוונו להגיע לבית לחם דרך נמל התעופה בן גוריון.

 

מארגני המטס, שיתקיים במסגרת הקמפיין "ברוכים הבאים לפלסטין 2012", טענו כי כ-1,500 בני אדם ישתתפו בו, ובהם לפחות 500 צרפתים. הם מתכוונים להגיע דרך שדות התעופה באירופה ובצפון אמריקה לנתב"ג, ומשם לבית לחם.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צופים שפעילים יגיעו הלילה. אהרונוביץ'
צילום: הרצל יוסף
נמל התעופה לוטון, בריטניה, היום
צילום: רונה זינמן
מומלצים