שתף קטע נבחר

מיליארד סינים לא טועים: היהודים עושים כסף

"היהודים הם עם חכם שיודע לעשות כסף", "הם מנהיגים את הכלכלה העולמית" ו"יש להם אף ארוך" - זה מה שהסינים חושבים עלינו, כך מתברר מסדרת אינטרנט סינית. נשמע לכם רע? חכו רגע, היוצרת מסבירה שהכל בכוונה טובה ומאהבה

אומרים שמיליארד סינים לא טועים, אבל מה הם יודעים על יהדות ויהודים? רייצ'ל גואו, יוצרת סדרת האינטרנט הסינית "No Drama Real China", שאלה את עצמה את אותה השאלה. המסקנות המובאות בפרק העונה לשם הכה-סטריאוטיפי "אוי וויי: סין על היהודים", סטריאוטיפיות לא פחות - אך מבלי להיות מרושעות, בדרך כלל.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

גואו (29) יצרה בעשר אצבעותיה סדרת אינטרנט יוטיובית, המורכבת מסרטוני הסברה קצרצרים על האומה הסינית. היא שגרירה של רצון טוב: לא נשלחה על ידי משרד החוץ הסיני, וגם לא מקבלת תקצוב מאגף ההסברה, ובכל זאת, מאז דצמבר 2011 העלתה כבר 16 פרקים - כולם "תוצרת בית", המנגישים את התרבות הסינית לעין, לאוזן ובעיקר ללב המערבי.  

 

 

הכל החל, לדבריה, בביקור תיירותי שערכה בארצות הברית לפני כשנה וחצי. "מרגע הנחיתה בנמל התעופה, נראתה לי ארצות הברית מוכרת", היא מספרת. "כל חיי צרכתי תרבות אמריקאית דרך סרטים וסדרות טלוויזיה". באופן מקוטב לחלוטין, גילתה גואו בורות עצומה בכל הנוגע למולדתה.

 

בהבינה את כוחה של המדיה, החליטה רייצ'ל לחזור לארצה ולנסות לחולל מהפיכה תודעתית – ולו בזעיר אנפין – בכל נוגע לסין. בספטמבר 2011 קנתה מצלמת וידיאו ביתית – ומאז היא מקפידה לענות על שאלות המעניינות, לדעתה, את הצופה המערבי הפוטנציאלי: החל מאיזו מוזיקה שומעים הסינים, וכלה בדברים שמפחידים את הסינים.

 

יהודי טוב זה יהודי עשיר

הפרק האחרון שהעלתה השבוע, עוסק באתרי האינטרנט שהסינים גולשים בהם. הידעתם כי באתר QQ הפופולארי רשומים למעלה מ-700 מיליון משתמשים, "פי-שניים מאוכלוסיית ארצות הברית"? גואו בונה את הפרקים

מראיונות קצרצרים - "שאלונים" - שהיא עורכת עם עוברי אורח, חברים, מכרים, סטודנטים ופועלים, צעירים וקשישים, במחוזות שונים בסין.

 

עד מהרה, הגיעה גואו לעיסוק בשאלה שמטרידה כל צופה מערבי (לדעתה): מה חושבים הסינים על היהודים. את הפרק הזה יצרה גואו בעקבות תקרית קלה עם חבר יהודי, ועל מנת להבהיר שמה שנשמע סביר לאוזן מורגלת תרבות אחת - עלול להישמע לא סביר בכלל לאוזן מורגלת תרבות אחרת.

 

"רוב הסינים חושבים שהיהודים הם חכמים, יש להם יחסים טובים עם המשפחות שלהם, והם אחראיים מאוד", אומרת גואו ל-ynet. "לא ממש נתתי דעתי על כך, עד שטיילתי עם אחד מחבריי בסין בקיץ שעבר. החבר הוא יהודי יליד ארצות הברית, ועלה לו רעיון עסקי בעקבות הטיול. התלוצצתי ואמרתי לו 'אתה יהודי'.

 

"הוא קצת נפגע וקצת כעס, ושאל בתגובה: האם אמרת עכשיו 'אתה יהודי?' אני התכוונתי להגיד לו: אתה יהודי חכם, שמוצא הזדמנויות עסקיות בכל מקום. זו הייתה אמורה להיות מחמאה. אבל הוא, משום מה, נפגע מכך".

 

אז אם תשובות כגון: "היהודים הם עם חכם שיודע לעשות כסף", "היהודים טובים בעסקים", "הם מנהיגים את הכלכלה העולמית" ו"יש להם אף ארוך" מעוררות בכם אינסטינקט שואתי – עצרו רגע, והביטו בפניה המחייכות של גואו, שמבטיחה שהכל מאהבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סינית אני מדברת אליך. רייצ'ל גואו
אין לי חברים יהודים, עדיין
והוא סתם לא אוהב יהודים
מומלצים