שתף קטע נבחר

הנחיה ללוחמים: "רוצים לצלם אותך בפרובוקציה"

סא"ל שלום אייזנר, הסמח"ט שתועד מכה פעיל שמאל מדנמרק, התעלם מהוראות דובר צה"ל ללוחמי איו"ש. "התקשורת מחפשת תמונות חזקות", מוזהרים הקצינים במסמך מסודר. קצין באוגדה: "קשה להבין איך דווקא קצין כמוהו נפל בפח שהטמינו לו"

"זכור שמספיקות עשר שניות מתוך חומר מצולם של שעות כדי לגרום לנזק בלתי הפיך לתדמית החיילים, הצבא והמדינה", כך נכתב בדף ההוראות שמחלק דובר צה"ל לחיילים בתחילת התעסוקה המבצעית באוגדת איו"ש, שהגיע לידי ynet. מעשיו של סגן-אלוף שלום אייזנר, הסמח"ט שתועד מכה פעיל שמאל מדנמרק, היו רחוקים מאוד מרוח המסמך - שכותרתו היא "עשה ואל תעשה במגע עם התקשורת".

 

פרשת הסמח"ט המכה - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

ההוראות מבקשות מהקצינים לזכור "שהתקשורת, ובעיקר התקשורת העולמית, מחפשת תמונות חזקות, אפילו פרובוקטיביות, ולכן יש להימנע מיצירת תמונות כאלו שלא לצורך. זכור שהתקשורת בשטח יכולה ליצור פרובוקציות, מעצם הימצאה שם או אפילו באופן יזום במטרה לגרות אותך להגיב כפי שהיא רוצה שתגיב", הודגש.

 

בשנים האחרונות, החל צה"ל לצרף לוחם שמצלם בווידאו פעילויות מבצעיות שונות, בהן מעצרי מבוקשים, סיורים בתוך כפרים פלסטיניים ובעיקר הפרות סדר, זאת כדי לתעד את האירועים לצרכים הסברתיים ומשפטיים. בכל חטיבה מרחבית הוצב נציג של דובר צה"ל - בנוסף לדוברים האוגדתיים. כמעט בכל חפ"ק מ"פ או מג"ד ישנה מצלמה, ואפילו בתרגילים גדודיים וחטיבתיים ניתן לראות לוחמים עם מצלמה. שינוי התפיסה לא עזר, עם זאת, במקרה שתיעד את התקרית בבקעה בשבת.

 

מסמך ההוראות של דובר צה"ל ()
מסמך ההוראות של דובר צה"ל
 

"המאמץ התקשורתי תופס מקום מרכזי בשדה הקרב המודרני ומהווה לעיתים אמצעי לחימה קטלני אך לגיטימי להשגת המטרה", נכתב במסמך. "התקשורת אינה משקפת את המציאות כמראה אלא מעצבת אותה ומשפיעה עליה. הפלסטינים עושים שימוש מושכל בתקשורת. החוכמה היא להיות מוביל ולא מובל", קרא המסמך, תוך הדגשת הצורך במהירות תגובה ובאמינות.

 

"בניגוד לעבר, כיום כמעט ואין לוחם וקצין בשטחים שלא מודע לכך שכל העת פעילים פרו-פלסטיניים מנסים לטמון לו מארבים", הסביר קצין מאוגדת איו"ש, "במטרה שייתפס כמכה או תוקף מילולית ואף משפיל את האוכלוסייה הפלסטינית".

 

הוא הסביר כי החיילים מתודרכים בנושא באופן יסודי. "הכוחות מקבלים הרצאות ואף מתרגלים סימולציות דומות מאוד למה שעבר הסמח"ט במציאות, ולכן קשה להבין איך דווקא קצין כמוהו נפל בפח שהטמינו לו", הדגיש.

 

מוקדם יותר הבוקר, הגיב אייזנר בצאתו מביתו בירושלים לטענות שהוטחו בו. הוא נשאל לגבי תחושותיו בימים האחרונים, והשיב לכתבים: "זמנים קשים אבל אני אעבור את זה, הכול בסדר". הוא התייחס לעתידו הצבאי ולפציעה הקלה בידו, והוסיף כי "זו לא תקופה קלה אבל אני אעבור אותה. היד קצת כואבת".

 

ממצאי תחקיר התקרית לא צפויים לעשות חסד עם אייזנר, שהעדיף לא להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות אף שהיו ברשותו. כמו כן, חייל מהכוח שלו לא תיעד את האירוע בכביש הבקעה במלואו, לאחר שהסוללה במצלמה אזלה לפני תחילת

העימות האלים בין אייזנר לפלסטינים ולפעילי השמאל.

 

אייזנר כבר הודה שטעה כשהניף את הנשק לעבר הפעילים, אך טען כי הותקף באלימות על ידי הפעילים, ועשה הכול כדי לעמוד במשימתו - הצלת חיי אדם על ידי מניעת חסימת כביש הבקעה הסואן. על פי גורמי צבא, הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, צפוי לאמץ את ממצאי תחקיר התקרית. לפי אותם גורמים, ההערכה היא שאייזנר יודח מתפקידו, אך אולי יוצע לו תפקיד אחר בצבא.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סגן-אלוף שלום אייזנר, היום בירושלים
צילום: אוהד צויגנברג
תיעוד התקיפה
מומלצים