שתף קטע נבחר

הסמח"ט נחקר במצ"ח, דנמרק דורשת הבהרות

משרד החוץ הדני דרש תשובות, לאחר שסא"ל אייזנר תועד מכה ב-M-16 פעיל מדנמרק: "טוב שנתניהו גינה". הסמח"ט נחקר במצ"ח ומוסר גרסתו: "תקפו אותי". פעילים טוענים כי לא התגרו בחיילים: "כיצד הקצין המשיך להרביץ אם נשברה לו האצבע?"

פרשת הסמח"ט מגיעה עד סקנדינביה: שר החוץ הדני ווילי סובנדל דרש היום (ב') תשובות מישראל, לאחר שסא"ל שלום אייזנר תועד מכה פעיל דני בפניו, באמצעות נשקו האישי. "אנחנו עדיין לא יודעים מה הנסיבות של התקרית הזו", נכתב בהודעה שפרסם משרד החוץ הדני. "השגרירה שלנו דרשה באופן מיידי תשובות מישראל. האזרח הדני יקבל כמובן סיוע קונסולרי, אם ירצה בו". במקביל, נחקר הערב לראשונה סא"ל אייזנר במשטרה הצבאית, שם הוא צפוי למסור את גרסתו. 

 

פרשת הסמח"ט המכה - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

השגרירה הדנית דיברה עם אגף אירופה במשרד החוץ, שעדכן אותה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את האירוע וכי סא"ל אייזנר הושעה מצה"ל.  שר החוץ סובנדל הזכיר פרטים אלו במכתבו ואף אמר כי נפתחה חקירה בנושא. לדבריו, "ראש הממשלה גינה בחריפות את המקרה, ואני מסכים איתו. יש לגנות כל סוג של אלימות, כמו זו שנראה כי הופנתה לעבר המפגינים". 

 

במשרד החוץ הביעו תמיהה לגבי הודעת משרד החוץ בקופנהגן, ואמרו שהשגרירה קיבלה את כל התשובות על כל השאלות שהפנתה למשרד כבר בשעות הבוקר. "זה מוזר שהם מפרסמים את זה עכשיו", אמר גורם במשרד החוץ, "השגרירה הדנית מסרה בתום השיחה כי תעביר את כל המידע שקיבלה למשרד החוץ בקופנהגן".

 

האירוע התרחש בשבת בבקעת הירדן, ובמסגרתו התעמתו חיילי צה"ל עם פעילים פלסטינים וזרים שיצאו לרכיבת אופניים בכביש 90, במחאה על האיסור שמוטל על פלסטינים לנוע על ציר זה. בסרטון שהפיצו פעילי ארגון ISM, שארגנו את הפעילות, נראה סא"ל אייזנר מכה את הפעיל הדני, אנדראס איאס (20), באמצעות רובה 16-M.

 

התחקיר: אייזנר העדיף לא להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות

מתחקיר האירוע עולה בינתיים כי סא"ל אייזנר העדיף שלא להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות למרות שהיו ברשותו. כוח מג"ב, שהוזעק על ידו, לא הגיע למקום בגלל שעסק בפעילות אחרת לפני המקרה. חייל מהכוח של הסמח"ט היה אמור לתעד את האירוע, אך הסוללה במצלמה אזלה לפני התלהטות הרוחות. גם בפני מפקדיו חזר הסמח"ט על גרסתו, אמר להם שהותקף ונפצע, אך לא היה צריך להגיב באלימות כלפי המפגינים.

 

ידו החבושה של סא"ל אייזנר. "הכו אותי במקלות" ()
ידו החבושה של סא"ל אייזנר. "הכו אותי במקלות"

 

הסמח"ט שהיכה את הפעיל נחקר הערב לראשונה במשטרה הצבאית במסגרת הפרשה, ובה הוא צפוי למסור את גירסתו לאירוע, כולל ההתייחסות לכך שהותקף באלימות על ידי הפעילים באמצעות מקלות, ושבר את שתיים מאצבעותיו. לסמח"ט טרם מונה עורך דין, אך הוא התייעץ עם הסניגור הצבאי הראשי, אל"מ אודי בן אליעזר.

 

ל-ynet נודע כי בתיקו האישי של הקצין רשומה הערה על תקרית שנרשמה בעבר עם שוטר המשטרה הצבאית, לאחר שהסמח"ט צעק עליו. עם זאת, ציינו מקורביו כי המקרה שלשום היה חריג ביותר, וראייה לכך הוא היחס האנושי לדבריהם שהוא מעניק לאוכלוסייה הפלסטינית. מדובר צה"ל נמסר בנוגע להערה בתיק האישי כי "מטעמי צנעת הפרט, לא נתייחס לגיליון המשמעתי של הקצין, שאינו רלוונטי לבדיקת התקרית בשבת".

 

מחר בבוקר אמור תחקיר האירוע להיות מוגש למפקד פיקוד מרכז, אלוף ניצן אלון, כשבמקביל תימשך חקירת מצ"ח, שתנסה להגיע לסרטונים המלאים שתיעדו את כל ההתרחשות. גורם משפטי אמר כי אם כי הפעילים יסרבו למסור את החומר הויזואלי, תוכל מצ"ח להסתייע במשטרה על מנת להוציא צו משופט אזרחי שיחייב אותם למסור את הגרסה המלאה.

 

הצלם הפלסטיני: "הפעיל לא הכה"

בכר עבד אל-חק, הצלם הפלסטיני שתיעד את האירוע, אמר ל-ynet כי אותו פעיל דני לא תקף קודם לכן את אייזנר, כפי ששטוען הסמח"ט. עבד אל-חק, צלם וכתב של תחנת טלויזיה קטנה משכם בשם nablus tv, אמר כי "הפעילות החלה בשעה 9 בבוקר, סמוך לכפר עוג'ה, כאשר הם החלו לרכוב על כביש 90. בצומת סמוך לעוג'ה שם הצבא מחסום צבאי שחייליו עצרו את הפעילים שרכבו. במחאה על מעצרם - הפעילים פתחו בשביתת שבת על הכביש למשך שעה או שעה וחצי. הם ישבו והחלו לשיר שירים ולקרוא סיסמאות".

 

"במקום היה קצין מהמינהל האזרחי שניהל דיאלוג עם המפגינים וניסה למצוא פתרון לסוגייה. אבל הקצין השני שצולם בוידאו (אייזנר -א.ל), החל להכות את הפעילים", סיפר הצלם. לטענתו, יש ברשותו חומר הצילום המלא של הרגעים הרלוונטים באירוע, שבהם נראה הפעיל, והוא לא מתועד בווידאו בשום שלב כשהוא מכה את אייזנר או שובר את אצבעות ידיו. "הפעיל עמד במקום והקצין פתאום ניגש אליו והיכה אותו ברובה שלו. אני מוכן לתת את כל החומר המצולם לכל צד שיחקור את האירוע ויוציא את האמת לאור".  

 

תלונה נגד כל החיילים: "אחרים הותקפו סתם"

בה בעת, החליטו הפעילים הזרים שהותקפו על ידי קבוצת החיילים בפיקודו של סא"ל אייזנר, להגיש תלונה לפרקליטות הצבאית נגד כל קבוצת החיילים באמצעות הוועד הציבורי נגד עינויים. עורכת הדין של הוועד נגד עינויים, מייסא ארשיד, אמרה ל-ynet כי היא מקווה שיעמידו לדין פלילי את כל החיילים שהיו נוכחים באירוע, משום שלטענתה ישנם חיילים שבעטו ותקפו את הפעילים.

 

הסמח"ט תוקף פעיל אחר. בתיקו האישי רשומה הערה על יחס לשוטר צבאי ()
הסמח"ט תוקף פעיל אחר. בתיקו האישי רשומה הערה על יחס לשוטר צבאי

 

"הפעילים הפלסטינים והזרים לא נקטו בשום פעילות אלימה ולא התגרו בחיילים. הם היו אזרחים מהשורה שביקשו לעשות תהלוכת אופניים שקטה". ארשיד דחתה את טענתו של סא"ל אייזנר על כך שהפעיל הדני היכה אותו בידו עם מקל ושבר את זרת יד ימין שלו. "זה משולל כל יסוד. לא הייתה שום התגרות מבחינת הפעיל. עובדה שאחרים הותקפו סתם. אם הוא טוען שהוא הותקף שיביא תיעוד רפואי ויוכיח את זה. מלבד זאת, כיצד הוא המשיך להרביץ לפעילים אם נשברה לו האצבע?".

 

היא הדגישה שהפעילים הזרים הם אנשים שומרי חוק שיודעים מה הגבולות ובאו לעשות מסע שלום.

עו"ד ארשיד ציינה כי התלונה תוגש לפרקליטות הצבאית במהלך היומיים הקרובים.

 

מוקדם יותר היום אמרה ל-ynet אחות הסמח"ט כי "הוא ניסה להגן על עצמו מול פעילי טרור שהפריעו לו בעבודת הקודש". לדברי אחותו של סגן מפקד חטיבת הבקעה, הפעילים שהתעמתו איתו שלשום כשניסו לרכוב על אופניים בכביש 90, שברו לו את שורש כף היד. "הוא רק התגונן וניסה למנוע מהדני הטרוריסט הזה להתקרב שוב", טענה, "היד שלו הייתה שבורה והוא לא יכל לפעול אחרת. שלום הוא אדם שלא מאבד את שיקול הדעת שלו גם במצבים הכי לחוצים".

 

Read this article in English

 

בהכנת הכתבה השתתף אליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סא"ל אייזנר בעימות עם פעילי השמאל
צילום: AFP
הסמח"ט החבוש
מומלצים