שתף קטע נבחר

לוחמים שהיו בתקרית: 'העיפו אופניים על הסמח"ט'

חיילים שהיו עדים לעימות בין סא"ל שלום אייזנר למפגינים, אמרו כי לא הבחינו בכך שהותקף במקלות, כפי שטען הסמח"ט, אך סיפרו כי הושלכו לעברו אופניים. "זה היה יכול להסתיים בתאונה קשה", אמרו. הרמטכ"ל קיבל את ממצאי התחקיר וביקש השלמות

"הסמח"ט חטף אופניים שהושלכו לעברו" – כך סיפרו לוחמים שהיו עדים לתקרית בשבת שבמהלכה התעמת סגן מפקד חטיבת הבקעה, סא"ל שלום אייזנר, עם פעילים פרו-פלסטינים שהגיעו ארצה במטס. אייזנר צולם מכה בנשקו פעיל שמאל מדנמרק, אך טען כי תחילה הוא הותקף על ידי המפגינים. עדויות החיילים תומכות בגרסתו: "חבל שלא תפסו במצלמה את הרגעים הנכונים".

 

פרשת הסמח"ט המכה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

הסמח"ט: עוברים עליי זמנים קשים, נעבור את זה

מסתמן: "גנץ ידיח את הסמח"ט מתפקידו"

מכתב לוחמים לגנץ: "סא"ל אייזנר מוסרי וערכי"

הסמח"ט נחקר במצ"ח, דנמרק דורשת הבהרות

 

אייזנר מתעמת עם פעילים, כפי שתועד על ידי צלמים פלסטינים (צילום: סעד נג'ום) (צילום: סעד נג'ום)
אייזנר מתעמת עם פעילים, כפי שתועד על ידי צלמים פלסטינים(צילום: סעד נג'ום)

 

הסמח"ט בין המפגינים. "נתן להפגין בצד הכביש" (צילום: סעד נג'ום) (צילום: סעד נג'ום)
הסמח"ט בין המפגינים. "נתן להפגין בצד הכביש"(צילום: סעד נג'ום)

 

"חייבים להבין שמדובר באירוע קצר שנמשך אולי דקה-שתיים", אמרו היום (ג') חיילי גדוד המילואים שפועל בימים אלו בגזרת יריחו שבה התרחש המקרה. "כל השעתיים שקדמו לו היו שקטות יחסית, רק כי הסמח"ט נתן להם להפגין בצורה בטוחה בצד הכביש. אם הם היו מתפרצים לכביש כפי שניסו, זה היה נגמר בתאונה קשה. לפני אותה התפרצות הכול היה שקט ורגוע".

 

לדברי החיילים, האירוע יכול וצריך היה להסתיים אחרת, לפחות מבחינה הסברתית. מעדותם עולה כי במקום לא היה נציג מהחטיבה שתיעד את המתרחש בווידיאו, אך קצין זוטר כן צילם את האירוע באמצעות מצלמת סטילס. מתמונות שהגיעו ל-ynet, שצולמו על-ידי פלסטיני מהכפר עוג'א הסמוך, נראים בבירור לפחות שני קצינים שצילמו את ההתרחשות. לפי ממצאי התחקיר הפיקודי, הסוללות במצלמה אזלו תוך כדי הצילום.

 

במהלך התקרית, יצאו עשרות הפעילים מההתנחלות ייט"ב שבה חנו, מעל לכפר עוג'א, וירדו רגלית ובאופניים לצומת שמתחבר עם כביש 90 - עיקול מסוכן, שבו חולפות מכוניות במהירות גבוהה. גם בכפר עוג'א מודים כי אילו היו מצליחים להתפרץ לכביש, היה זה מסכן חיים. "יש פה תאונות כל שני וחמישי", סיפר בעל החנות שצמודה לצומת, "אנשים וילדים נפצעים פה ומי שמגיע ראשון לטפל זה הצבא, שמפנה לפעמים גם במסוק".

 

"אין תמונה של הקצין חוטף מכות כי זה לא קרה"

חרף הסכנה, בכפר מתחו ביקורת על התנהלותו של סא"ל אייזנר. "הקצין איבד את הראש, לא ראינו דברים כאלו בעבר. הוא לא היה צריך להתנהג ככה", אמר תושב אחר. לדבריו, אף שהאירוע תועד על ידי הרשתות הפלסטיניות, הפעילים ותושבים מקומיים, "לא תמצאו תמונה של הקצין חוטף מכות כי זה לא קרה. אני לא ראיתי אותו חוטף מכות".

 

קצין צה"ל שצולם מתעד את האירוע. "הסוללות נגמרו" (צילום: סעד נג'ום) (צילום: סעד נג'ום)
קצין צה"ל שצולם מתעד את האירוע. "הסוללות נגמרו"(צילום: סעד נג'ום)

 

סעד נג'ום, חובש מהסהר האדום, היה אחד מצלמי הסטילס שלקח חלק בתיעוד העימותים. גם הוא סיפר כי "לא ראיתי את הקצין מקבל מכות. צילמתי את כל מה שראיתי, וזה קרה מהר מאוד. הפעילים לא היו אלימים והקצין לא היה צריך להתפרץ ככה. האזור פה שקט מאוד, ואין לנו חיכוכים עם הצבא כמו במקומות אחרים".  

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, קיבל בצהריים את התחקיר הפיקודי וביקש לבצע בו מספר השלמות. הממצאים אינם צפויים לעשות חסד עם סא"ל אייזנר, בין היתר, מאחר שהעדיף לא להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות אף שהיו ברשותו. אייזנר כבר הודה שטעה שהניף את הנשק לעבר הפעילים, אך חזר על גרסתו

כי הותקף באלימות על ידי הפעילים, ועשה הכול כדי לעמוד במשימתו - הצלת חיי אדם על ידי מניעת חסימת כביש הבקעה הסואן.

 

יש לציין כי עלו סתירות מסוימות בין הגרסאות השונות לאירוע. חיילים שהיוו חלק מהכוח ושוחחו עם ynet אמרו כי לא הבחינו בכך שסגן-אלוף אייזנר הוכה במקלות, כפי שטען.

 

גנץ טרם הגיע להחלטה לגבי עתידו של הסמח"ט, אך גורמי צבא העריכו הבוקר כי אייזנר יודח מתפקידו, אך אולי יוצע לו תפקיד אחר בצבא. אייזנר עצמו הגיב הבוקר בצאתו מבית הכנסת הסמוך לביתו בירושלים על הטענות שמוטחות בו. הוא נשאל לגבי תחושותיו בימים האחרונים, והשיב לכתבים: "זמנים קשים אבל אני אעבור את זה, הכול בסדר". אייזנר אמר לכתבים שאסור לו להתראיין: "קשה, כואב ביד אבל נעבור". אחד הכתבים שאל: "כואב גם בלב?" ואייזנר השיב: "קצת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אייזנר מחוץ לביתו, הבוקר
צילום: אוהד צויגנברג
ידו הפצועה של הסמח"ט. נפגע בתקיפת המפגינים
צילום: אוהד צויגנברג
הפעיל הדני שהוכה
צילום: סעד נג'ום
נג'ום (משמאל), החובש שתיעד העימותים
צילום: מוטי קמחי
קצין עם מצלמת סטילס. לפחות שניים תיעדו
צילום: סעד נג'ום
מומלצים