שתף קטע נבחר

הסמח"ט שהודח: הזקתי לעצמי מספיק מהדיבורים

הרמטכ"ל החליט להדיח את סגן-אלוף שלום אייזנר, וגורמים בצה"ל הסבירו: "לא הייתה ברירה לנוכח הכשל הערכי". הרב הצבאי לשעבר רונצקי תקף: "מסר לא טוב למפקדים הזוטרים"

בעקבות הכרעת הרמטכ"ל להדיח מתפקידו את סגן אלוף שלום אייזנר, שתועד מכה פעיל שמאל בנשקו, הסבירו היום (ד') גורמים בצה"ל כי "לא היה מנוס מההחלטה הזו". אתמול תקף אייזנר את הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, ואת אלוף פיקוד המרכז, אלוף ניצן אלון, והיום מול המצלמות הוא הסתפק בתגובה: "ניזוקתי מספיק מהדיבורים". 

לדברי הגורמים הצבאיים, השיקול המרכזי שעמד בפני גנץ היה "הכשל הערכי, לאחר שהסמח"ט כשל מוסרית והתנהגותית באירוע, ליד חיילים אחרים שהיו תחת פיקודו".

 

הרמטכ"ל סיכם כי בתחקיר האירוע התגלו גם כשלים מקצועיים ופיקודיים. לפיכך לא ישובץ אייזנר לתפקיד סגן מפקד בה"ד 1 ולא יכהן בתפקידים פיקודיים בשנתיים הקרובות.

 

פרשת הסמח"ט - דיווחים נוספים ב-ynet:

החומר המלא: הצילום הפלסטיני מתקרית הסמח"ט

לוחמים שהיו בתקרית: 'העיפו אופניים על הסמח"ט'

רבנים למען הסמח"ט: צה"ל מיהר, היה מצב חריג

 

עדיין לא ברור כעת אם הקצין שבעין הסערה גם יודח לגמרי מצה"ל. זה יקרה רק אם הוא יורשע בבית הדין הצבאי, במקרה שיוגש נגדו כתב אישום בפרשה, בסיום חקירת מצ"ח. מקורביו של אייזנר הוסיפו כי הוא מקבל את ההחלטה להדיחו, לאחר שחששו כי הרמטכ"ל יחליט על צעד חריף אף יותר, כמו פיטורים.

 

תומכיו של אייזנר כבר תקפו את החלטת הרמטכ"ל.

 הרב הצבאי הראשי לשעבר, אביחי רונצקי, אמר למהדורת חדשות ynet ברדיו כי הוא מאוכזב. "ההחלטה מעבירה מסר לא טוב עבור המפקדים הזוטרים שעלולים מעתה, לתפוס 'ראש קטן' ולא לחתור למגע באירועים מהסוג הזה ולעשות חשבונות לפני שיפעלו.

 

"אם התגובה של אייזנר לא הייתה נכונה, אז זה מקרה בודד והוא לא מעיד על אישיותו,, הוסיף רונצקי. "יש לי חשש שבצה"ל הרגישו שלא הייתה להם ברירה להדיח את אייזנר כי נשיא המדינה וראש הממשלה גינו את האירוע, אז החליטו בצבא כפי שהחליטו".

 

בהכנת הידיעה השתתפו עומרי אפרים ורון נוטקין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סא"ל אייזנר, היום ליד ביתו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים