שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל הדיח את הסמח"ט המכה: "כשל ערכי"

סגן אלוף שלום אייזנר, שתועד מכה פעיל שמאל בפניו בנשקו האישי, הודח מתפקידו כסגן מפקד חטיבת הבקעה. התחקיר העלה גם "כשלים מקצועיים ופיקודיים", ולפיכך הוא לא יוכל לכהן גם כסגן מפקד בה"ד 1. אייזנר למקורביו: פצוע פיזית ונפשית, אשקול אם להמשיך בצה"ל

סגן-אלוף שלום אייזנר, שבסוף השבוע הכה פעיל שמאל דני ברובהו ופצע אותו - הודח הבוקר (יום ד') מתפקידו. את ההחלטה קיבל הרמטכ"ל, גם בשל מה שתואר כ"כשל ערכי". מיד אחרי ההחלטה אמר אייזנר למקורביו: "התחושה קשה, אני פצוע נפשית ופיזית וצריך להתאושש. אני צריך להחליט אם אמשיך בצה"ל אם יוצע לי תפקיד אחר".

 

פרשת הסמח"ט המכה - דיווחים נוספים ב-ynet:

לוחמים שהיו בתקרית: 'העיפו אופניים על הסמח"ט'

הסמח"ט נחקר במצ"ח, דנמרק דורשת הבהרות

 

דובר צה"ל מסר כי לאחר התייעצות עם מפקד פיקוד המרכז, אלוף ניצן אלון ומפקד זרוע היבשה, אלוף שלמה (סמי) תורג'מן, ולאור המלצתם להדיח את סגן מפקד חטיבת הבקעה, החליט רב-אלוף בני גנץ על הדחתו מהתפקיד על רקע כשל ערכי באירוע. הרמטכ"ל סיכם כי בתחקיר האירוע התגלו גם כשלים מקצועיים ופיקודיים.

 

 

לפיכך לא ישובץ אייזנר לתפקיד סגן מפקד בה"ד 1 ולא יבצע תפקידים פיקודיים בשנתיים הקרובות. מדובר בהדחה השנייה בחודשיים האחרונים של סא"ל קרבי בצה"ל. זאת לאחר הדחת מג"ד השריון, ששכח את הקשר שלו בכפר בודרוס. גם אז המניע העיקרי היה כשל ערכי ואי דיוקים בדיווח, ולא הנושא המבצעי. 

בשיחה שפורסמה בערוץ 10 תקף אייזנר את הרמטכ"ל ואמר: "כדי לעמוד במשימה וכדי למנוע פגיעה בחיילים שלי, התחושה שלי שהמפגינים עצמם אמרו אחרי שרק בגלל שהסמח"ט התנהג ככה, הם הפסיקו את ההפגנה ולא פרצו יותר". אבל, לדבריו, "כל הסיפורים האלה לא מעניינים את הרמטכ"ל שלנו ואת אלוף הפיקוד שלי". הוא תהה: "מה יותר חשוב, לעמוד במשימה או להיראות טוב ולהצטלם טוב?", ואף הסביר: "אנחנו מכירים את ההיסטוריה של האנרכיסטים האלה, הם באו עם מקלות ושברו לי את היד, אבל את זה לא יספרו ולא יצלמו".

 

באבחנה הרפואית שניתנה לו מצוין כי הוא סובל משבר בחלק המרוחק של הזרת הימנית. בדבריו, הבהיר הסמח"ט כי היה מדובר בעימות של שתי דקות. "נכון שכמה תמונות שם נראות רע", הודה, "אבל בסוף השתמשתי בנשק... השתמשתי בנשק בצורה קרה כמקל, לא הרגתי אף אחד ולא סיכנתי חיים של אף אחד".

 

מוקדם יותר פורסם צילום פלסטיני מהתקרית, שמספק תמונה רחבה יותר על ההתרחשות. מתוכו נערכו על ידי ערוץ הטלוויזיה הפלסטיני Nablus TV הקטעים שבהם נראה אייזנר מכה, ותועדו על ידי הצלם בכר עבד אל-חק. מדובר בחומר גלם שצולם לצורך כתבה טלוויזיונית, כך שאינו רציף ואינו מתעד את המסע כולו.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אייזנר, היום ליד ביתו
צילום: גיל יוחנן
אייזנר במקום התקרית
צילום: סעד נג'ום
מומלצים