שתף קטע נבחר

מהיום בישראל: גלולה חדשה שמפחיתה זמן הדימום

גלולה חדשה למניעת הריון מושקת מהיום בישראל: "קלייר", שמבטיחה לדמות את המחזור הטבעי של האישה. בשונה מגלולות אחרות מינון ההורמונים משתנה במהלך החודש, מה שגורם להפחתה משמעותית בזמן הדימום. החיסרון: לא ניתן ליטול אותן באופן רציף

גלולה חדשה שמגיעה בימים אלו לישראל מבטיחה לחולל מהפיכה של ממש בתחום הגלולות למניעת הריון. הסיבה: הגלולה מכילה, לראשונה, הורמון שדומה במרכביו לזה שנמצא בגוף האישה. בנסף מבטיחה הגלולה החדשה לדמות את המחזור הטבעי של האישה, על ידי שינוי ברמות ההורמונים במהלך החודש, המתבטא גם בשינוי בצבען של הגלולות במהלך החודש. החסרון: היא אינה מיועדת לנטילה רציפה, כלומר אין אפשרות ליטול חפיסות עוקבות ללא הפסקה.

 

עוד על אמצעי מניעה:

סוגרים את הבסטה: 3 אמצעי מניעה לצמיתות 

איזה אמצעי מניעה פוגע בחשק המיני, ואיזה מעורר?

אמצעי מניעה: קונדום לנשים, גלולות לגברים

 

"המהפיכה הירוקה של הגלולות"

הגלולה החדשה, הנקראת "קלייר", משווקת בישראל על ידי חברת התרופות "באייר". היא מכילה הורמון אותו מגדירים המומחים "body-identical", כלומר הורמון המדמה את הפעולה הטבעית שנעשית בגופה של האישה. ההורמון, הנקרא אסטרדיול ולראט, מתפרק לאחר ספיגתו בגוף לאסטרוגן הטבעי אסטרדיול, הזהה לזה המיוצר באופן טבעי. מסיבה זו הוא בעל השפעה פחותה על תפקודי הכבד, אחת מתופעות הלוואי השליליות של הגלוללות למניעת הריון.

 

"אני הייתי מגדיר את הגלולה החדשה כ'מהפיכה ירוקה'", אומר הגניקולוג ד"ר אריה ישעיה מבית החולים "שניידר". "במשך שנים רבות ניסו לתח גלולה שתדמה את המחזור הטבעי של האישה - ורק הגלולה הזו הצליחה. בנוסף, האסטרדיול ולראט משפיע פחות על פעילות הכבד מאשר אתיניל אסטרדיול, הקיים בכל הגלולות האחרות. המרכיב הפרוגסטוגני ב'קלייר' הוא דיאנוגסט. זהו פרוגסטרון מוכר, המצוי בשימוש בעולם כבר 20 שנה לפחות, ובעל פעילות ממוקדת ברירית הרחם".

 

יתרון נוסף בגלולה החדשה נובע מכך שהיא מסייעת בהפחתת דימום ווסתי כבד. "הגלולה החדשה מפחיתה בכ-80% את הדימום הווסתי", מוסיף הגניקולוג ד"ר עוס בר. "היא בעלת התוויה להפחתת דימומים כבדים, והיא הגלולה היחידה למניעת הריון שקיבלה התוויה רפואית לכך. התוויה זו אושרה על ידי רשויות הבריאות באירופה ובארצות הברית והוגשה לאישור גם בישראל". מחקרים הראו גם כי הגלולה מקצרת את משך הדימום מ-5.1 יום ל-4.5.

 

החסרון: לא מתאימה לנטילה רציפה 

כאמור, אחד השינויים הבולטים בגלולה החדשה נובע מכך שהיא משתנה במהלך החודש. רמת האסטרוגן שבה יורדת והפרוגסטרון עולה - בדומה למה שקורה בגוף האישה ללא שימוש בגלולות למניעת הריון.

לדברי המומחים שינוי זה גורם לכך שהתחושה בעת נטילת הגלולות תהיה יותר "טבעית". אגב, השינוי בא גם לידי ביטוי מוחשי: צבען של הגלולות משתנה לאורך החודש. 

 

אך ישנו גם חיסרון בכך. לאחרונה נוטים יותר ויותר רופאי נשים להמליץ ע "נטילה רציפה" של גלולות למניעת הריון, כלומר "דילוג" על המחזור החודשי לתקופה שבין שלושה חודשים לשנה. ישנן אף גלולות מיוחדות אותן ניתן לקחת ברצף למשך שנה, ובכך להימנע מהמחזור החודשי. בגלולה החדשה המצב אינו אפשרי.

 

"מי שמעוניינת ליטול גלולות ברצף לא הייתי ממליץ לה על הגלולה הזו", אומר ד"ר עמוס בר. "זו גלולה שמיועדת לנשים שמעוניינות להשיך לקבל את המחזורהחודשי כסדרו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגלולה החדשה, קלייר. 80% פחות דימומים
קלייר. גלולות בצבעים שונים,
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים