שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

לירז צ'רכי עושה שבת

אחרי ששרה "שלום עליכם" בקבלת שבת בגן, והילדים ביקשו שתשיר שוב, לירז צ'רכי הבינה שכשתהיה גדולה היא רוצה להיות זמרת. עכשיו, כשהחלום התגשם, היא משתדלת לנצל את השבת לשמוע מוזיקה - אבל לא לצפות בטלוויזיה

1. איך את אוהבת את השבת שלך?

 

שבת שלי מתחילה ביום שישי בבוקר, שכשיש לי הזדמנות אני מבשלת ואופה כמה שיותר דברים טעימים. כשאני לא שוכחת, אני מדליקה נרות. השבת האידיאלית בעיניי זה לפגוש את המשפחה, לאכול הרבה, לנוח, לראות הרבה קולנוע ולשמוע מוזיקה".

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

2. מהי מהות השבת בעינייך?

 

"אני חושבת שזה הזמן לעשות את ההפרדה בין קודש לחול - לנסות לעשות ניקוי וניתוק, ולהיכנס להבנות של כל מה שעבר השבוע: מה שעשיתי טוב ומה שלא טוב. שבת זה בעיניי זמן לחשבון נפש, למנוחה, להתחבר לעצמי ולאנשים שאני אוהבת".

 

3."עשה" ו"לא תעשה" בשבת

 

"באתי מבית פרסי, שהמסורתיות בו מאוד נעימה. "העשה" זה קידוש. אם מתאפשר לי לאפות חלות, אז אני הולכת גם על זה. במהלך השבת אני משתדלת להתפנק בשינה ובאוכל. ה"לא תעשה" זה להשתדל לא להיות מול הטלוויזיה, כדי לדבר עם המשפחה וליצור את הקרבה שאין אותה כל השבוע".

 

4. זיכרון ייחודי משבת

 

"מדובר בזכרון ילדות, כששרתי בגן בפעם הראשונה בקבלת שבת את "שלום עליכם" - אז גיליתי את הבמה, ושאין דרך חזרה. כששרתי, ראיתי שאני מצליחה להיכנס ללב של כל הילדים, פתאום הרגשתי את העוצמה של הילדים, שביקשו שאני אשיר עוד ועוד, והבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות בחיים".

 

5. איך אתה רואה את השבת הציבורית

 

"בעיני זה הגיוני לא להפריע לשבת ההלכתית בשכונות חרדיות. איש איש בדרכו, כל עוד האדם טוב ומכבד את הסובבים לו ואת עצמו, זה לא צריך להפריע לאף אחד".

 

6. מה היית משנה בשבת האורתודוכסית?

 

"כלום, אני באמת חושבת של אחד יעשה מה שטוב לו, אם מישהו בוחר לעשות שבת כהלכתה ומישהו אחר בוחר לעשות בשבת שלו בנג'י - שיבושם לשניהם. כל ההגדרות האלו הן עניין מיותר. השאלה הזאת מזכירה לי חווית ילדות נוספת: פעם לקחו אותנו לבית ספר דתי, עם כל מה שמשתמע, תפילות וברכות, ופתאום הרגשתי שיש שם משהו שמאוד קוסם לי, אז הגעתי הביתה ואמרתי לאמא שלי שאני רוצה לעבור לבית ספר דתי, היא אמרה

שנחשוב על זה, אבל עד סוף שנה כבר שכחתי מזה". 

 

7.  את מי היית רוצה לארח בשולחן שבת ולמה?

 

"אליהו הנביא, הייתי רוצה לשאול אותו כמה שאלות, שאותן אשמור לעצמי".

 

8. איפה היית רוצה להתארח בשבת?

 

"אומן. שמעתי שמדהים שם, אבל רק ללילה. אני מאוד אוהבת את הבית שלי".

 

9. מסר

 

"עם כל מה שקשור לקידמה, אני מנסה להזכיר לעצמי שיש דברים מקסימים במסורת שאסור לנו לאבד אותם. זה מרגש ומיוחד לחגוג וליהנות מהשבתות והחגים שלנו".

 

 • לירז צ'רכי עובדת בימים אלה על אלבומה השני, ובין לבין הספיקה לשחק בסרט האמריקאי "a late quartet" ובסרט הישראלי "טור אחד לחלום".

 

 • ניתן ליצור קשר עם מירב הילה כאן.
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים