שתף קטע נבחר

נתניהו מחפש גלגל הצלה משפטי לגבעת האולפנה

10 ימים לפני מועד פינוי השכונה בבית אל שנקבע בבג"ץ, שרי הימין מגבירים את הלחץ. הערב ישתתפו בכנס חברי מרכז ופעילי ליכוד נגד הפינוי. נתניהו מחפש מוצא משפטי ובליכוד מעריכים שהמדינה תבקש למסור לבג"ץ עמדה חדשה, מהלך שיאפשר להרוויח זמן. השרים והמתנחלים סימנו את האשם: אהוד ברק

שרי הימין ממשיכים במאמץ למנוע את פינוי תושבי גבעת האולפנה בבית אל, ונתניהו מחפש גלגל הצלה שיסייע לו לעקוף את פסיקת בג"ץ: יום לפני ששרים וח"כים בליכוד מגיעים למפגן תמיכה בשכונה המיועדת לפינוי, הורה אמש (שבת) ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למצוא פתרון משפטי שיאפשר למתנחלים להישאר על הקרקע. אם תגיש הממשלה תשובה חדשה לבג"ץ, מעריכים גורמים פוליטיים שנתניהו ירוויח עוד זמן. מערכת המשפט ומערכת הביטחון קבעו כי הקרקע שעליה הוקמו יחידות הדיור המשמשות את המתנחלים אינה ראויה להתיישבות.

 

בליכוד מסמנים את הפינוי כקו פרשת המים. השר משה (בוגי) יעלון הזהיר אתמול כי פינוי גבעת האולפנה עשוי להוביל לפירוק הממשלה. בשעה 18:00 יתקיים בגבעת האולפנה כנס של חברי מרכז ופעילי ליכוד נגד הפינוי. בין המשתתפים יהיו יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, השרה לימור לבנת, יו"ר הקואליציה זאב אלקין וחברי הכנסת יריב לוין, כרמל שאמה, ציון פיניאן, דני דנון, ציפי חוטובלי, מירי רגב ואופיר אקוניס. גם משה פייגלין, ראש חטיבת מנהיגות יהודית, צפוי להגיע.

 

פינו במחלוקת - הכתבות האחרונות ב-ynet:

קרב בממשלה: ברק מאשים את יעלון בפייגליניזם

יעלון: פינוי שכונת האולפנה יוביל לפירוק הממשלה

דיון בליכוד על ההתנחלויות: מתקפה נגד ברק

 

לפי פסיקת בג"ץ, על המדינה לפנות את השכונה שבה מתגוררים כ-160 איש עד 1 במאי, לאחר שנקבע שהוקמה על קרקע פלסטינית פרטית. גורמים בכירים במערכת הביטחון הבהירו הלילה: "לא חל כל שינוי בעמדה שלנו, וגם במציאות בשטח - יש שם כ-30 יחידות דיור, שהן הבעייתיות ביותר, שבנויות על קרקע שאינה ראויה להתיישבות. העמדה הזו לא השתנתה".

 

גבעת האולפנה. השכונה תפונה עד 1 במאי? ()
גבעת האולפנה. השכונה תפונה עד 1 במאי?

 

מנגד, טוען שר התחבורה ישראל כץ (ליכוד) כי הממשלה צריכה לעדכן את עמדתה בנוגע לגבעת האולפנה. לדבריו, "בג"ץ רשם בפניו בעבר את עמדת הממשלה, אולם את העמדה הזו ניתן לעדכן". בליכוד מעריכים כי בסופו של דבר המדינה תנסה למסור לבג"ץ עמדה חדשה - הליך שיאפשר להרוויח עוד זמן ולמנוע את פינוי המתנחלים. בסביבתו של נתניהו ציינו כי הדיונים בנושא יימשכו היום. "ראש הממשלה ביקש למצוא חלופה משפטית, כדי לא לפנות את המתנחלים", אמרו. בשבוע שעבר התייחס נתניהו לסוגיה בישיבת שרי הליכוד, והבהיר כי פינוי המתנחלים הוא "גזרה שהציבור לא יכול לעמוד בה".

 

מבט מלמעלה. "קרקע שאינה ראויה להתיישבות" (צילום: lowshot.com) (צילום: lowshot.com)
מבט מלמעלה. "קרקע שאינה ראויה להתיישבות"(צילום: lowshot.com)
  

בליכוד הזהירו כי גם השותפות הקואליציוניות לא יסכימו לפינוי. גם יעלון וגם כץ הפנו את חציהם בימים האחרונים כלפי שר הביטחון, אהוד ברק, והאשימו אותו בשיקולים פוליטיים.

 

בימין מאשימים את ברק, שהעריך לפני כשבועיים שהבחירות יתקיימו תוך כשנה, כי הוא פועל "ממניעים פוליטיים ונערך לקראת בחירות. אפשר היה לטפל אחרת גם בבית המכפלה וגם בגבעת האולפנה, אך הוא מנסה לקחת קולות מהשמאל, כדי שיעבור את אחוז החסימה. הוא כנראה הבין שהוא לא יהיה משוריין בליכוד, אז הוא עושה עכשיו פוליטיקה על גב המתנחלים". בסביבתו של ברק הגיבו להתקפות נגדו ואמרו כי "יעלון וכץ נדבקו בפייגליניזם שאינו טוב למדינה".

 

התושבים: אנרכיה בתוך השלטון

הראל כהן, תושב השכונה שמשמש כדובר התושבים, הביע אופטימיות אמש: "עושה רושם שהממשלה מבינה שאם יפנו את השכונה היא פשוט לא תוכל להתקיים, ממש כמו שהשר יעלון הצהיר היום. ממילא אנחנו בטוחים שלא יהיה פינוי שנוגד את השכל המוסר ואת מצע הממשלה ובעיקר את רצון הבוחרים ואת הבוחרים לעתיד שלה".

 

הוא סיפר כי שרים תיארו לו ולחבריו "מחזה סוריאליסטי" שבו פקידים במשרד המשפטים מתעקשים לקיים את פסיקת בג"ץ. "ראש הממשלה אומר להם שהשכונה לא תיהרס, ומורה להם 'תמצאו פתרון משפטי' והפקידוּת אומרת לו לא. זה בלתי נתפש, ופה צריך את הכוח של השרים אל מול אותם פקידים. זו קבוצה שמנסה לייצר אנרכיה בתוך השלטון, יש ממשלה ריבונית שהחליטה משהו והם מנסים להשתלט".

 

"הליכוד מיישם את האג'נדה של ברק" (צילום: הראל כהן) (צילום: הראל כהן)
"הליכוד מיישם את האג'נדה של ברק"(צילום: הראל כהן)

 

יו"ר ועד מתיישבי בנימין, איציק שדמי, תקף את ראש הממשלה ואמר כי "הליכוד היא תנועה לאומית שאנשיה אוהבים את ארץ ישראל, אך ממשלת נתניהו הובילה אותה להרס ולגירוש והיא מיישמת בעיקר את האג'נדה של ברק". הוא קרא לנתניהו להתעשת, "כי יבוא יום חשבון. הוא כבר הוביל פעם אחת את הליכוד לתבוסה, ואסור לתת לו לעשות זאת שוב".

 

בינתיים, המתח בממשלה גובר בימים האחרונים, הן על רקע הטיפול הלקוי עד כה בסוגיית גבעת האולפנה - טיפול שבסופו של דבר שוב מביא את הממשלה לכדי נקודת רתיחה ימים ספורים לפני תום המועד שהוקצה על ידי בית המשפט - והן על רקע שובן של ההערכות כי הבחירות הכלליות יוקדמו. שר בכיר בליכוד המקורב לראש הממשלה אמר כי "אין החלטה כזו, אך האופציה הזו נלקחת בימים אלה בחשבון. ש"ס וישראל ביתנו לא רוצות את זה, ונתניהו לא קיבל החלטה להקדים את הבחירות, אך ייתכן כי לא תהיה ברירה, בעיקר לנוכח הסוגיות שעומדות על הפרק - ובראשן חוק טל הבעייתי". 

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף איתמר פליישמן, כתבנו לענייני מתנחלים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "ביקש למצוא חלופה משפטית"
צילום: רויטרס
כץ. רוצה להציג עמדה חדשה
צילום: פלאש 90
ברק. "פוליטיקה על גב המתנחלים"
צילום: רויטרס
מומלצים