שתף קטע נבחר

מת האיש ש'היה מוכן לדרוך על סבתו למען ניקסון'

הוא היה היועץ המשפטי של הנשיא הרפובליקני ב-1973-1969 ונשלח לכלא אחרי שהיה מעורב בפרשת "ווטרגייט" והורשע בהפללת ה"ויקיליקס של שנות ה-70" דניאל אלסברג. צ'רלס קולסון הלך לעולמו בגיל 80 ובארה"ב נזכרים ב"אשף הטריקים המלוכלכים" של הבית הלבן שחזר בתשובה לאחר שחרורו

צ'רלס קולסון היה נוצרי אוונגליסטי שחזר בתשובה, שב-35 השנים האחרונות עשה מעשים טובים - עד שהלך אמש (יום שבת) לעולמו בגיל 80: אך את פרסומו הגדול קנה קולסון כ"אשף הטריקים המלוכלכים" תחת ממשלו של נשיא ארצות הברית  ריצ'רד ניקסון שפעם העיד על עצמו שהוא "מוכן לדרוך על סבתא שלו למען הבוס".

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

קולסון שירת בתפקיד היועץ המשפטי המיוחד של ניקסון בבית הלבן בשנים 1973-1969. אולם, מאחורי התואר המכובד הסתתרה דמות של אסטרטג פוליטי מבריק אך גם אפל וחסר מעצורים. מותו אמש של קולסון לאחר שסבל מדימום במוחו החזיר לראש הכותרות בארה"ב את פרשת "ווטרגייט", ואת חלקו של קולסון - הראשון משבעה עוזרים של הנשיא ששילמו על מעלליהם בישיבה בכלא.

 

שלח אנשים לפרוץ למשרדי המפלגה הדמוקרטית ב"ווטרגייט". קולסון (צילום: AP) (צילום: AP)
שלח אנשים לפרוץ למשרדי המפלגה הדמוקרטית ב"ווטרגייט". קולסון(צילום: AP)

 

ב-1972 נתפסו במרכז המפלגה הדמוקרטית בוושינגטון חמישה פורצים שניסו "לשתול" בו מצלמות, במהלך מערכת הבחירות שבה התמודד מחדש הנשיא ניקסון. הנשיא האמריקני נאלץ להתפטר בעקבות החשיפה כי הפורצים פעלו מטעם אנשיו וקולסון, כאמור, ביניהם. 

 

ניקסון ביקש לחבר רשימה שחורה של אויביו

במהלך קמפיין הבחירות של 1972 היה קולסון אחראי לחיבור רשימה שחורה של אויביו של הנשיא המכהן, בהם פוליטיקאים ועיתונאים.

היועץ המשפטי של הנשיא עזר לתכנן פעולות בלתי חוקיות כדי לפגוע באמינותו של איש הפנטגון דניאל אלסברג ("הוויקיליקס של שנות השבעים"), חוקר במערכת הביטחון האמריקני שהתפרסם בעקבות הדלפת מסמכי מסווגים של הפנטגון לעיתון "ניו יורק טיימס" שעסקו בהגדלת המעורבות הצבאית של ארה"ב במלחמת וייטנאם.

 

באשר ל"ווטרגייט", ניקסון האמין שבמשרדי המפלגה הדמוקרטית יש הוכחות לתרומה של קובה של פידל קסטרו למפלגה. חשיפתה של הפרשה הביאה לנפילתו של ניקסון ולהתפטרותו בשל העובדה שהוא רצה להימנע מהעמדה לדין בפני הקונגרס בהליך הדחה משפיל.

 

בראיון לפני חמש שנים אמר קולסון עצמו שניקסון ראה בו את הבן שמעולם לא היה לו. הוא היה מסוגל לרקוח תחבולות על גבול הפלילים, שקסמו לניקסון, ולבצע את הוראות הבוס כלשונן.

 

"מה שצריך זה טיפוס מהסוג של קולסון". ניקסון  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"מה שצריך זה טיפוס מהסוג של קולסון". ניקסון (צילום: AFP)

 

"תביא לי את קולסון", דרש ניקסון מראש סגל הבית הלבן רוברט הולדמן בשיחה שקיים מהחדר הסגלגל ב-1971 שאושרה לפרסום. "הוא הטוב ביותר. מה שאתה צריך זה טיפוס מהסוג של קולסון", שיבח ניקסון את יועצו המשפטי. וקולסון, שעל פי עדותו היה "מוכן לדרוך על סבתו עבור ניקסון", גייס את הצוות שניסה להפליל את אלסברג. היה זה אותו צוות שגם פרץ למשרדי "ווטרגייט".

 

אחרי ההרשעה: "שינוי דתי עמוק"

הניסיון להפליל את אלסברג - ולא פרשת "ווטרגייט" - הוא שהביא להסתבכותו של קולסון בפלילים. אך בניגוד למורשעים האחרים בפרשיות הפוליטיות המלוכלכות שבהן היה מעורב ניקסון, שיתף קולסון פעולה עם חוקריו - בניגוד לעצת עורכי דינו.

 

הודאתו של קולסון באשמתו היתה חלק מהמעבר שעשה לחיים חדשים, בעיצומה של חקירת החשדות נגדו. באוגוסט 1973 הוא סיפר כי עבר שינוי דתי עמוק. רבים ראו בזה תרגיל כדי לסייע לו לצאת בזול מהעסק, אך קולסון הבהיר כי זהו "המחיר שעליי לשלם כדי לסיים את חיי הישנים, להיות חופשי להתחיל בחיים החדשים שלי".

 

קולסון נידון לכשלוש שנות מאסר ואחרי שבעה חודשים בבית הסוהר הוא קיבל חנינה ופתח בחיים חדשים בינואר 1975. בהשפעת הישיבה בכלא, החל "אשף התכסיסים המלוכלכלים" לנתב את כשרונותיו העצומים לסייע להחזיר אסירים בתשובה. בנוסף, הוא הפך לאחד הקולות המובילים בתנועה האוונגליסטית ולמטיף אוונגליסטי שגם הגיש תוכנית רדיו שמיליוני בני אדם האזינו לה.

 

הביוגרפיה שנכתבה על קולסון, ששמה "נולד מחדש", נמכרה במיליוני עותקים וב-1993 הוא זכה בפרס יוקרתי בסך מיליון דולר על תרומתו לקידום הדת. יועצו לשעבר של ניקסון גם ייסד תוכנית שיקום לאסירים, ובשנת 2003 הוא שב לבית הלבן בהזמנת נשיא רפובליקני אחר - ג'ורג' בוש הבן - כדי לדבר על התוכנית לשיקום האסירים שקידם. ב-2005 נכלל קולסון ברשימת המגזין "טיים" כאחד מ-25 האוונגליסטים המשפיעים ביותר בארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניצל את כשרונותיו הגדולים בשיקום אסירים. קולסון
צילום: AP
צילום: AP
התפטר כדי להימנע מהליך הדחה משפיל בקונגרס. ניקסון
צילום: AP
מומלצים