שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מהי אישה "מורדת" ומהן ההשלכות של כך?

  שאלה:

   

  לאחרונה נתקלתי מספר פעמים בבעל הקורא לאשתו "מורדת". האם יש הגדרה ברורה למושג, או שהוא נתון לפרשנות אישית של כל בעל? מהן ההשלכות של הגדרה זו, אם היא אכן קיימת? (טניה, ירושלים)

   

  תשובה:

   

  אישה מורדת היא אישה המסרבת לקיים יחסי אישות עם בעלה - וכך גם איש המסרב לקיים יחסי אישות עם אשתו נקרא מורד. כמו כן, אישה שנטשה את בית בעלה תיחשב למורדת, ולפי דעה אחת בהלכה, גם אישה המסרבת לעשות את מלאכות הבית שהיא חייבת בהן נחשבת מורדת. 

   

  חכמים קבעו כי אישה המורדת בבעלה יקוצצו מסכום כתובתה שבעה דינרים לשבוע (בערך 1,700 שקל), ובינתיים מנסים לשכנע אותה

  להפסיק למרוד בבעלה ולקיים את חיובי האישות המוטלים עליה. בזמננו, מורדרת עלולה גם להפסיד את כתובתה על-פי פסק בית הדין, ובעלה יהיה רשאי לגרשה מבלי שיהיה חייב לתת לה כתובה או תשלומים אחרים.

   

  ישנם מצבים שונים של אישה מורדת: יש שהאישה אומרת שהיא מואסת בבעלה ורוצה להתגרש ממנו, ובמקרה כזה יתחשבו בה יותר, שכן אין מכריחים אישה לחיות עם גבר שמאוס עליה, ויש שהאישה אומרת שהיא עדיין רוצה בנישואיה עם בעלה, אך רוצה לצער אותו. במקרה זה, היחס של בית הדין כלפיה יהיה חמור יותר (משיב: הרב רונן לוביץ').

   

  • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים