שתף קטע נבחר

שנה לחיסול: אובמה מגייס את בן לאדן לקמפיין

השבוע יצוין יום השנה הראשון לחיסול מנהיג אל-קאעידה, ונשיא ארה"ב מנצל את ההזדמנות כדי להזכיר לבוחרים את ההישג הגדול שנרשם במשמרת שלו - ועל הדרך מנגח את יריבו: "לא בטוח שלרומני היה האומץ להורות על משימה שמעמידה בסיכון את הנשיאות וחיים של בני אדם". הרפובליקנים זועמים

חיסולו בשנה שעברה של אוסמה בן לאדן הוצג בתחילה על ידי נשיא ארצות הברית ברק אובמה כרגע של אחדות לאומית, אך עם הזמן שחלף הוא הפך למשהו אחר לגמרי: לכלי נשק פוליטי.

 

חיסול בן לאדן - סיקור נרחב ב-ynet:

 

במטה הקמפיין של אובמה מציגים באחרונה את החלטתו רבת הסיכון של הנשיא לרדוף אחר האויב מספר אחת של ארה"ב כזו שעושה את ההבדל בינו לבין יריבו הרפובליקני, וטוענים שלמיט רומני לא היה האומץ להורות על משימה שתעמיד בסיכון חיי אדם ואולי אפילו את הנשיאות.

 

התשדיר שהכעיס את הרפובליקנים. צפו

 

אחת התמונות המפורסמות מכהונת אובמה. צופים בחיסול בן לאדן (צילום: Pete Souza) (צילום: Pete Souza)
אחת התמונות המפורסמות מכהונת אובמה. צופים בחיסול בן לאדן(צילום: Pete Souza)

 

ערב יום השנה לחיסול מנהיג אל-קאעידה, חזר אובמה עצמו לדבר על הפשיטה על אחוזתו של בן לאדן בפקיסטן ופתח לראיונות את חדר המצב שבו צפה ביחד עם בכירי ממשלו בחיסול בשידור חי.

 

המטרה הגדולה יותר של אובמה, בין שבאמצעות סרטוני וידאו באינטרנט ובין שבאמצעות ניצול הבית הלבן, איננה רק להזכיר לבוחרים את הניצחון האדיר שנרשם במשמרת שלו, אלא למקסם את הנרטיב הפוליטי, לפיו לו היה האומץ לקבל החלטות קשות שיריבו לא היה מקבל.

 

ואם המשימה הייתה נכשלת?

"האם מישהו מטיל ספק בכך שאם המשימה הייתה נכשלת, היה זה תחילת סוף כהונתו הראשונה של הנשיא?", אמר סגן הנשיא ג'ו ביידן בעת שהציג ביום חמישי האחרון את מדיניות החוץ של אובמה.

"אנחנו יודעים מה הנשיא אובמה עשה. איננו יכולים לומר בוודאות מה המושל רומני היה עושה".

 

האסטרטגיה במטה אובמה היא להדגיש בפני הבוחרים את העובדה שהנשיא שהורה על המבצע לחיסול בן לאדן - מתוקף תפקידו כמפקד העליון - מבקש כעת להיבחר לכהונה שנייה. הסיכון שהם לוקחים הוא שאובמה ייתפש כנשיא שחוצה את הגבול והופך סוגיה של ביטחון לאומי לפוליטית.

 

 

"זה עצוב", אמרה הדוברת של רומני בתגובה להתנהלות מטהו של הנשיא. "זה חסר בושה", אמר הסנאטור ג'ון מקיין, יריבו של אובמה בבחירות לנשיאות ב-2008.

 

בדבריו בשבוע שעבר הצליח ביידן לייצר סיסמת בחירות שניתן להדביקה על פגושי המכוניות, כאשר קישר בין חיסול בן לאדן לבין תמיכתו של אובמה בתעשיית הרכב הכושלת. "זה מאוד פשוט: אוסמה בן לאדן מת וג'נרל מוטורס חיה", אמר סגן הנשיא.

 

רומני ב-2007: לא שווה לבזבז מיליארדים כדי לתפוס אדם אחד

יממה לאחר דבריו של ביידן פרסם מטה הבחירות של אובמה סרטון וידאו באינטרנט שבו הועלתה התהייה אם רומני היה הולך באותו מסלול שבו הלך הנשיא האמריקני. במטה לא שכחו להזכיר ציטוט מראיון שהעניק מושל מסצ'וסטס לשעבר ב-2007, לפיו זה לא שווה "להפוך עולמות ולבזבז מיליארדי דולרים רק בשביל לתפוס אדם אחד".

 

תשדיר הבחירות של מטה אובמה הוציא את מקיין מכליו וגרם לו לפרסם הודעה חריפה, שבה האשים את הנשיא הדמוקרטי בניצול פוליטי של חיסול בן לאדן וב"פגיעה בזיכרון של פיגועי 11 בספטמבר". "זה אותו נשיא שאמר, לאחר שבן לאדן מת, שאסור לנו 'להשליך לקרקע את כדור הפוטבול לאחר טאצ'דאון'", אמר מקיין. "וכעת ברק אובמה לא רק שמנסה לזכות בנקודות פוליטיות על ידי שימוש בבן לאדן, אלא שהוא מבצע ריקוד חסר בושה באנד-זון (השטח שבו מושגות נקודות בפוטבול) כדי לסייע לעצמו להיבחר מחדש".

 

"אובמה מנסה לפלג את האומה האמריקנית". רומני (צילום: AP) (צילום: AP)
"אובמה מנסה לפלג את האומה האמריקנית". רומני(צילום: AP)

 

מילותיו הראשונות של אובמה על מבצע החיסול של בן לאדן - שעליו קיבל שבחים רבים, כולל מרומני - היו מילות תודה מפוכחות. בערב 1 במאי 2011, פנה הנשיא הדמוקרטי לאומה האמריקנית מהבית הלבן בוושינגטון ואמר: "הלילה, הבה ניזכר בתחושת האחדות ששררה ב-11 בספטמבר". אולם, במטהו של רומני אמרו ביום שישי כי עם פרסום התשדיר האחרון של הדמוקרטים הסתיימה לה תחושת האחדות.

 

"אובמה מסיט את תשומת הלב מכישלונות ממשלו"

"עצוב לראות עכשיו את הקמפיין של אובמה מחפש להשתמש באירוע שאיחד את האומה כדי לפלג אותנו שוב, כדי להסיט את תשומת הלב של הבוחרים מהכישלונות של ממשלו", אמרה אנדראה סול, הדוברת של רומני.

 

דוברו של הנשיא האמריקני בן לאבוט סירב להתייחס לנושא ואמר רק כי נאומו האחרון של ביידן ותשדיר הבחירות החדש שעלה באינטרנט מדברים בעד עצמם. דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר כי חיסולו של בן לאדן הוא חלק מהסיפור של מדיניות החוץ של אובמה, מדיניות מאוזנת שיודעת "לתת את המכה" כשצריך. 

 

קודמו של אובמה בתפקיד, ג'ורג' בוש הבן, היה נתון בעצמו לביקורת כי עשה פוליטיזציה של זיכרון פיגועי 11 בספטמבר בעת שרץ ב-2004 לכהונה שנייה בבית הלבן. סטיב שמידט, דובר ואסטרטג במטהו של בוש, אמר שהשימוש בחיסולו של בן לאדן בקמפיין של אובמה הוא לגיטימי ביותר.

 

"אובמה חסר בושה". מקיין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"אובמה חסר בושה". מקיין(צילום: רויטרס)

 

"זו הייתה החלטה פוליטית אמיצה לבצע את הפשיטה על מקום המסתור של בן לאדן. הסיכונים היו עצומים", אמר שמידט. "אם הוא (בן לאדן) היה נמלט, היו לכך השלכות פוליטיות שליליות עצומות על הנשיא. מדובר באירוע אמיתי שאירע במשמרת שלו, תחת פיקודו". למרות אזכור בן לאדן בקמפיין הבחירות, ציין שמידט כי נושא זה לא יהיה גורם מכריע בבחירות, שיתמקדו בעיקר בסוגיית הכלכלה.

 

מנהיג אל-קאעידה, שחי במסתור באחד מפרברי איסלאמבד, חוסל על ידי יחידת הקומנדו האמריקנית "אריות הים" לאחר עשר שנות מנוסה. בתשדיר הבחירות הדמוקרטי שמלווה בקריינותו של השחקן ובמאי הקולנוע טום הנקס, מתואר אובמה כמודל למנהיגות החלטית.

 

הנשיא האמריקני שלח את הקומנדו האמריקני לאחוזה בעיר אבוטבאד ללא כל ביטחון שבן לאדן אכן נמצא בה וליווה את הלוחמים מחדר המצב בבית הלבן, שבו לכדו עדשות המצלמה את אחת התמונות המפורסמות ביותר של תקופת נשיאותו.

 

מאותו חדר מצב, יחווה אובמה שוב את רגע החיסול של בן לאדן. זאת בשל העובדה שהבית הלבן העניק לכתב NBC בריאן ויליאמס גישה בלעדית לחדר המצב ואפשרות לראיין בו את אובמה וכמה "ביטחוניסטים" מקרב צוותו. התוכנית המיוחדת תשודר ביום רביעי הקרוב - יום השנה לחיסול בן לאדן. "זהו חלק מהיתרון של להיות נשיא מכהן", אמר שמידט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשור במנוסה. בן לאדן
צילום: AP
"זה היתרון של נשיא מכהן". אובמה
צילום: AP
"מה רומני היה עושה?". ביידן
צילום: AFP
גם הוא ניצל את 11/9 לצרכים פוליטיים. בוש
צילום: רויטרס
"אובמה פוגע בזיכרון של פיגועי 11 בספטמבר"
צילום: AP
מומלצים