שתף קטע נבחר

אגדה של סיור: בעקבות האחים גרים בגרמניה

הטירה של שלגיה; הכובע האדום של כיפה אדומה; הבית של החלילן מהמלין ועוד - סיור בעקבות האחים גרים בצפ'-מע' גרמניה מקים את האגדות שכולנו גדלנו עליהן לתחייה

כולנו מכירים את גיבורי מעשיות האחים גרים: שלגיה, סינדרלה, כיפה אדומה ורבים אחרים וטובים, אך גיבורים אלו קיימים, מסתבר, לא רק באגדות.

 

סיפורי האחים גרים, שמקורם היה לרוב בסיפורי-עם באזורים שונים, מתעוררים לחיים ברחבי גרמניה במסלול העוקב אחרי מקורות ההשראה ליצירתם ולוקח את המטיילים למקומות בהם הכל התחיל.

 

עוד טיולים בעולם בערוץ התיירות:

 

המסלול שמציעה חברת גולדן טורס מרשת פלאנטו, עושה דרכו לאורך של כ-600 ק"מ בצפון-מערב גרמניה והיער השחור, דרך ערים וכפרים שבהם אספו וילהם ויעקב גרים את סיפורי העם שאותם ערכו למקבץ המעשיות שלהם. את המסלול ניתן לעשות במלואו או לשלב חלקים נבחרים ממנו במסלול הטיול המשפחתי.

 

כמעט בכל העיירות שבהן תבקרו תמצאו פעילויות ידידותיות לכל המשפחה, כגון מופעי בובות, אירועי מספרי סיפורים והצגות תיאטרון (בשפה הגרמנית, אך בהקשר אוניברסלי), מצעדים, קונצרטים, מוזיאוני סיפורי אגדות, שווקים ופסלים מדהימים של הדמויות המוכרות והאהובות עליכם. העונות המועדפות לביקור הן האביב והסתיו - אז מזג האוויר נוח במיוחד.

 

לאורך כמה מאות קילומטרים במסלול שמתחיל בדרום באזור פרנקפורט ומסתיים בצפון באזור המבורג, פזורים כפרים ועיירות שבהם אזכורים ורמיזות לאגדות המפורסמות ביותר, ולעוד כמה כמו - עוץ לי גוץ לי, אגדת כחול הזקן, אווז הזהב ועוד. את המסלול ניתן להתחיל מצפון לדרום או להיפך. ניתן לסייר לאורך כל המסלול או לבחור נקודות שמעניינות אתכם במיוחד או שמתאימות להרכב המשפחתי של הטיול. אנחנו נתמקד בטיול המתחיל דווקא בחלקו הדרומי של המסלול .


המקום שבו החלו האגדות את דרכן. היער השחור (צילום: Sutterstock)

 

סטינאו - העיר שבה גדלו האחים גרים

הנקודה הדרומית ביותר במסלול היא העיר האנאו (Hanau) - שם נולדו וילהלם וג'ייקוב גרים. במרכז העיר פסל ברונזה בדמות האחים. מומלץ לבקר בפארק וילהלמסבאד רחב הידיים, שבתוכו מוזיאון הבובות hessische puppenmuseum ובו אין סוף בובות עתיקות מפורצלן, מריונטות ועוד. ניתן לברר באתר המוזיאון לגבי שעות ביקור וסדנאות יצירת בובות לילדים. משם לשטיינאו (Steinau) העיר שבה גדלו וחונכו האחים גרים. במרכז העירייה מוזיאון האחים גרים במבנה עשוי עץ.

 

מהעיר סטינאו נמשיך למחוז שוואלם (Schwalm) מקום התרחשותו של הסיפור על כיפה אדומה, אחת האגדות המפורסמות ביותר. האזור שוכן לאורך נהר שוואלם ומציע מסלולי טיול ביערות הסבוכים, אותם היערות שעברה כיפה אדומה בדרך לסבתה. אתם תוכל לטייל בהם עם המשפחה ללא חשש ממפגש עם הזאב הרע כמובן.

 

סיפורה של שלגייה, כמו גם סיפורים אחרים של האחים גרים כך מסתבר, עברו תהליך "עידון" וסופם המר הוחלף בסוף טוב יותר , כיאה לסיפור המיועד לגיל הרך. במעשיה המקורית של כיפה אדומה, סופן של הילדה והסבתא היה שונה בהחלט. במוזיאון הפולקלור האזורי זיגנהיים (Ziegenheim) ניתן לראות וללמוד על תלבושות מסורתיות שאפיינו מעמדות וגילים שונים של בני גרמניה, והיוו מקורות השראה לתלבושות של כיפה אדומה וסבתה. כך, למשל, כובעה האדום של כיפה אדומה, אשר הפך לאחד מסמליה הבולטים של האגדה.


העיירה שוואלם. מקום התרחשותו של הסיפור על כיפה אדומה

 

האגדה על שלגיה מבוססת על סיפור אמיתי?!

העיירה וולפהאגן הינה עיירת קטנה מימי הביניים שבה התרחש סיפורם של הזאב ושבעת הגדיים. הגדיים הצעירים נשארים לבד בבית, כאשר אמם אוסרת עליהם לפתוח את הדלת לאף אחד מלבדה אך הזאב הרשע מערים עליהם, גורם לגדיים לפתוח את דלת הבית וטורף אותם. בכיכר השוק בעיירה ישנו פסל ברונזה הממחיז את עלילת הסיפור - הזאב עם בטן מלאה באבנים ושבעה ילדים קטנים עומדים על שפת הבאר.

 

סיפורה של שלגיה ושבעת הגמדים, המתרחש בכפר הכורים ברגפרייהייט (Bergfreiheit) ליד העיר באד וילדונגן (Bad Wildungen), מבוסס, על פי הסיפורים, על סיפור אמיתי של הנסיכה מרגרט מוולדק. על פי הסיפורים דמותה של שלגיה הייתה הנסיכה מרגרט, שנפטרה בגיל 21 והגמדים הם כורים כפריים קצרי קומה, שכובעיהם הזכירו מצנפות של גמדים. בכפר ניתן לבקר בבית של שלגיה שבו ניצב פסל של שלגיה ושבעת הגמדים ובמוזיאון הכורים.

 

סיפורו של הברון מינכהאוזן אמנם אינו מעשיה של האחים גרים, אלא של גוטפירד אוגוסט ברגר, אך העיירה בודנוורד הנמצאת על המסלול היא עיר הולדתו של הברון שהיה דמות היסטורית אמיתית ונהג לספר את סיפורי גבורתו לכל מי שרק היה מוכן לשמוע.

 

כיום סיפוריו מאוגדים במוזיאון קטן בעיר שבחצרו מוצב התותח שעל פגזו, לפי האגדה, עף הברון לאוויר. ביתו המקורי של הברון משמש היום לבית העירייה והרהיטים מוצבים במוזיאון.


מבוסס על סיפור אמיתי. שלגיה ו-7 הגמדים בעיירה ברגפרהייט

 

הנערה הכי מנושקת בתבל

בעיר האוניברסיטאית גוטינגן (Gottingen) שוכנת הנערה הכי מנושקת בתבל. מדובר בפסל נערת האווזים של האחים גרים, שעל פי האמונה מי שינשק אותה יזכה למזל רב. סיפור נערת האווזים דומה באופיו לסיפורה של סינדרלה, שכן גם כאן מסופר על משרתת הגוזלת את אושרה של הנסיכה ונענשת על כך באכזריות, אך על אף הסיפור הקשה העיירה גוטיגן צעירה ותוססת בדומה לערים אוניברסיטאיות אחרות.

 

בהמשך מסלול האגדות ניתן לבקר בטירה של פעמונית, הלו היא רפונזל הנסיכה הבלונדינית ארוכת השיער. ממגדל טירת טרנדלבורג (Terandelburg) השליכה פעמונית את צמתה הארוכה ואפשרה לנסיך האמיץ לטפס ולהציל אותה.

 

משם לטירה של היפהפיה הנרדמת - טירת זבבורג (Castle Sababurg) - ביער ריינהרדסוואלד, היא טירה עתיקה בת יותר מ-650 שנה. בטירה ניתן לא רק לבקר אלא גם ללון, שכן כיום משמשת הטירה כבית מלון. בכל הטירות, מתקיימים בחודשי הקיץ מופעים והצגות המחיים את הסיפורים שהתרחשו בהן.


טירת סבבורג. הטירה של היפהפיה הנרדמת

 

עוגיות בצורת חולדות בעיירה המלין

בעיירה המלין (Hameln) ניתן להיזכר בסיפור החלילן מהמלין, שהציל את העיירה מהעכברים והחולדות ששרצו בה הודות לניגונו בחליל. אבל כיוון שלא קיבל תשלום על עבודתו, החליט החלילן לנקום בבני העיר, וכעונש לכד בנגינת חלילו את כל ילדי העיר עד שלא נראו עוד לעולם כך במקור, או כפי שמסופר בגרסה המוכרת יותר - החזיר בסופו של דבר את הילדים לעיירה.

 

את מסלול החלילן והילדים בעיירה המלין ניתן לראות בעזרת סימוני החולדות על מדרכות העיר העוברות, בין השאר, בביתו של לוכד החולדות. השעון בבית החתונות הישן ממחיז בנגינתו (הגלוקנשפיל) את הסיפור, כשאר דמויות הסיפור מתעוררות לחיים בצעדי מחול ויוצאות מן השעון. במאפיות המקומיות ניתן לרכוש עוגיות בצורת....חולדות.

 

התחנה הצפונית ביותר המסלול היא העיר ברמן (Bremen) שבה, על פי האגדה, ניגנה להקת החיות המפורסמת. הסיפור מספר כי החמור, הכלב החתול והתרנגול ברחו מחוותם כי מאסו כדי לרדוף אחרי חלומם, ממש כמו בימנו אנו, ולהקים להקה. בדרך נתקלו בשודדים ועל מנת להפחידם עלו זה על זה ויצרו דמות גדולה ומרתיעה.

 

מדובר בסיפור בעל סוף טוב ואופטימי המעודד אותנו ללכת בעקבות חלומנו ולא לתת לכמה מכשולים קטנים, דוגמת בעל החווה או שודדים בדרך, לעצור בעדנו. כמובן שקצת מזל לא יכול להזיק. במרכז העיר ניצב פסל של החיות העומדות זו על זו, כאשר האגדה מספרת שנגיעה ברגליו הקדמיות של החמור מגשימה משאלות.

 

על אף סופו האופטימי של סיפור הנגנים מברמן, אין זה מאפיין את סיפורי האחים גרים, שכן רבות מהמעשיות נגמרות בצורה טראגית, על מנת להרתיע ולחנך למוסר. הלקח שנלמד מהמעשיות לא משתמע לשתי פנים, כאשר ברור לכל הקוראים שמי שמרמה, משקר, ממרה את פי הוריו ועוד - סופו יהיה מר והעונש לא יאחר לבוא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פסל האחים גרים בכיכר השוק בעיר האנאו
צילום: איי פי
מומלצים