שתף קטע נבחר

סקר במצרים: עמרו מוסא מוביל במרוץ לנשיאות

שר החוץ של מובארק הגיע למקום הראשון עם 41.1%. במקום השני עם 27.3%: המועמד העצמאי עבד אל-מונעם אבו אל-פתוח. כמה קיבל מועמד "האחים המוסלמים" ולמה הכול עוד פתוח?

עוד פחות מחודש, ב-23-24 במאי, ייערכו הבחירות לנשיאות מצרים , ובכלי התקשורת במדינה התחילו במלאכת הסקרים, החישובים והתחזיות: עמרו מוסא, לשעבר מזכ"ל הליגה הערבית ושר החוץ במשטרו של חוסני מובארק, מוביל במרוץ לנשיאות מצרים על פני 12 המועמדים האחרים. כך עולה מסקר ששחיבר "מרכז אל-אהראם למחקרים פוליטיים" ופורסם היום (יום ב') בעיתון "אל-אהראם".

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

בשבוע שעבר הכריזה ועדת הבחירות במצרים על הרשימה הסופית של המועמדים לבחירות לנשיאות שעומדת על 13 מועמדים. על פי הסקר של המכון המצרי, מוסא מגיע למקום הראשון עם 41.1 אחוזים ואילו עבד אל-מונעם אבו אל-פתוח, המועמד העצמאי המתון וחבר תנועת "האחים המוסלמים" לשעבר, במקום השני עם 27.3 אחוזים.

 

זה ששולט וזה שיחליף אותו? טנטאווי (מימין) ומוסא (צילום: EPA) (צילום: EPA)
זה ששולט וזה שיחליף אותו? טנטאווי (מימין) ומוסא(צילום: EPA)

 

במקום השלישי, באופן מפתיע, נמצא ראש הממשלה לשעבר אחמד שפיק, שמקבל 11.9 אחוזים. שפיק היה עד לא מזמן עם רגל וחצי מחוץ למרוץ לנשיאות אחרי שהמועצה הצבאית אישרה את "חוק הצינון" - שכוון בין היתר נגדו - שאוסר על בעלי תפקידים במשטרו של מובארק להתמודד לנשיאות או לממשלה למשך עשר שנים מנפילת הנשיא בחודש פברואר אשתקד. שפיק ערער על פסילתו וערעורו התקבל על ידי ועדת הבחירות.

 

הולכים לסיבוב שני?

המועמד האיסלאמיסטי השמרני, סלים אל-עוא, מגיע בסקר למקום הרביעי עם 5.7 אחוזים. נתון מעניין שעלה מתוצאות הסקר הוא שמוחמד אל-מורסי, מועמד "האחים המוסלמים" שהוכנס ברגע האחרון כאלטרנטיבה לחיירת א-שאטר שנפסל, מקבל רק 3.6 אחוזים. אם תוצאות הסקר יאומתו בבחירות במאי הרי שמוסא ואל-פתוח יעפילו לסיבוב שני ומכריע.

 

העיתון "אל-אהראם" ציין כי אל-מורסי עומד כעת בפני אתגר גדול אחרי שמפלגת "א-נור" הסלפית והתנועה הסלפית בחרו להעניק את תמיכתם לאבו אל-פתוח ולא למועמד של "האחים המוסלמים".

  

למרות תוצאות הסקר, יש לקחת בחשבון כי המרוץ לנשיאות מצרים פתוח לגמרי. על רקע הכרזת הסלפים בשבת האחרונה כי יתמכו במועמדותו של אל-פתוח, סביר להניח כי שיעור התמיכה בו יגדל ככל שיתקרב מועד הבחירות וכל זמן שהוא ימשיך לרדת לשטח ולעבוד במלוא המרץ כפי שעשה בתקופה האחרונה. בניגוד לאל-פתוח, שאר המועמדים טרם הפשילו את שרווליהם ויצאו במסע בחירות רחב ולכן ניתן להניח כי כשזה יקרה, תמונת המרוץ תהיה ברורה יותר והסקרים ישקפו יותר את המציאות בשטח.

 

הסקר פורסם יממה אחרי שהמועצה הצבאית העליונה בהנהגתו של מוחמד חוסיין טנטאווי, השולטת במצרים מאז הדחתו של מובארק, מתכוונת לערוך בתוך יומיים שינויים בממשלה המצרית, כך שהיא תכלול גם איסלאמיסטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוביל במרוץ. מוסא
צילום: EPA
"חוק הצינון" כוון נגד אנשיו. מובארק
צילום: EPA
עובד בשטח במלוא המרץ. אל-פתוח
מומלצים