שתף קטע נבחר

לבני התפטרה: לא מכרתי את המדינה לחרדים

ציפי לבני הגישה התפטרותה ליו"ר הכנסת: "אני לא מצטערת שסירבתי להיכנע לסחטנות פוליטית, שלא מכרתי את המדינה לחרדים. לא הסכמתי לספסר באמון הציבור ובכספי המדינה", אמרה והבטיחה: "איני פורשת מהחיים הציבוריים"

"ביקשתי להביא פוליטיקה אחרת, לא מכרתי את המדינה לחרדים ואני לא פורשת מהחיים הציבוריים". אלו המסרים שהעבירה יו"ר קדימה לשעבר ציפי לבני עם הגשת מכתב ההתפטרות שלה מהכנסת לאחר כמעט 13 שנים במשכן. מי שכיהנה כשרת חוץ וכשרת משפטים, ומי שעמדה בראש המפלגה הגדולה ביותר בכנסת הנוכחית, הגישה בצהריים (יום ג')מכתב התפטרות מבית המחוקקים ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין. במסיבת עיתונאים היא בירכה את יו"ר קדימה שאול מופז, והדגישה: "זכותו להוביל את המפלגה לפי דרכו".

 

"שלום לכולם", אמרה לבני. "אני רוצה לפתוח קודם בתודה עמוקה לפעילים שהביעו בי אמון", אמרה כשהתרגשות ניכרת בקולה. "חברי הכנסת שעמדו לצדי - לקחו בחשבון שאנו עלולים להפסיד. ואפילו פוליטיקאית כמוני יודעת שיש כאלה שיילכו רק עם המנצח. אבל אלה שתמכו בי, תמכו גם בעקרונות, בדרך, ברוח של קדימה, הפגינו עמוד שדרה, אומץ ועוצמה אישית ואני מאמינה גם בהם".

 

היא קשרה כתרים לאריאל שרון, וסיפרה על הקמת המפלגה: "הייתה לי הזכות להיות בין מקימי קדימה. הייתי לצדו של אריק שרון ביום בו נפלה ההחלטה להקים מפלגה, שנוסדה על ידי מנהיג גדול במטרה לקיים במדינת ישראל שלטון של תקווה ואחריות, שלטון שנחוש לקבל החלטות קשות לטובת עתידה של מדינת ישראל גם במחיר פוליטי. שלטון שלא נכנע לסחטנות, ואריק שרון בעיניי עד היום מסמל את הרוח של קדימה".

  

לדבריה, "קדימה היום היא המפלגה הגדולה בישראל. ביקשתי להביא למדינת ישראל פוליטיקה אחרת, פוליטיקה שמעדיפה את העקרונות על פני הכיסא, פוליטיקה שהיא אמצעי לקידום מטרות לטובת הכלל ולא מטרה לקידום אישי, פוליטיקה נטולת ציניות ושיכרון כוח.

 

לבני מודיעה על פרישה מהכנסת (צילום:  גיל יוחנן ) (צילום:  גיל יוחנן )
לבני מודיעה על פרישה מהכנסת(צילום: גיל יוחנן )
 

"במשך כל חיי הציבוריים פעלתי למען אותם עקרונות. אני מאמינה בהם ואמשיך לקדם אותם בכל מקום שבו אהיה – ואני לא מצטערת שסירבתי להיכנע לסחטנות פוליטית, שסירבתי לספסר בכספי הציבור. אני לא מצטערת שלא הסכמתי למכור את המדינה לחרדים כדי להקים ממשלה ואני לא מצטערת שלא הסכמתי להיות שותפה לקואליציה הנוכחית, אף שהמחיר היה ישיבה באופוזיציה, ולמרות המחיר הכבד ששילמתי גם על ההחלטה הזו".

 

פוליטיקה מלוכלכת היא האיום הגדול

היא לא חסכה ביקורת מההנהגה הנוכחית: "גם אם נושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני לא נמצא בראש סדר העדיפויות של הציבור, וגם אם הסקרים נראים אחרת, בעיניי להוביל זה לקדם נושא, גם אם זה לא באופנה כרגע. ויש צורך מיידי ודחוף לקדם את הנושא הישראלי-פלסטיני". היא אף התריעה: "ישראל ניצבת על לוע הר געש. השעון הבינלאומי מתקתק. הקיום של מדינה יהודית ודמוקרטית וזו תמציתה של הציונות - נמצא תחת איום חמור".

 

לדבריה, "שנים שההנהגה שלנו קוברת את הראש בחול, מתעסקת בתרגילים ובספינים ובזמן הזה האיום על ישראל רק הולך וגובר. בשביל לדעת את זה לא צריך הערכה של ראש השב"כ", אמרה ברומזה לביקורת שהטיח יובל דיסקין בראש הממשלה ובשר הביטחון.

 

פרידה מיו"ר הכנסת (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
פרידה מיו"ר הכנסת(צילום: גיל יוחנן )
  

 

עוד אמרה לבני: "אני יודעת שבברנז'ה הפוליטית, מונים את אותם דברים שציינתי ושאני גאה בהם כחלק מהטעויות. אני חושבת שהטעות הגורלית באמת לישראל היא פוליטיקה מלוכלכלת שמוכנה למכור כל ערך למען שלטון - פוליטיקה כזו היא האיום על ישראל". לדבריה, "לאזרחים מגיע יותר והם צריכים לדרוש מהמנהיגים שלהם יותר. גם אם האופוזיציה זה מדבר פוליטי, לציבור במדינת ישראל מגיעה בכל נקודת זמן אלטרנטיבה.

 

"אני עדיין מאמינה באותם עקרונות אבל מכבדת את החלטת חברי קדימה שהחליטו להחליף אותי ולבחור בח"כ שאול מופז לראשות קדימה". לבני הדגישה: "הוא זכאי להוביל את קדימה בדרכו, אבל אני חייבת להחליט על המשך דרכי הציבורית בצורה נקייה, ולאור העקרונות והערכים שעל בסיסם קיבלתי עד עכשיו את אמון הציבור.

 

"עקרונותיי וערכיי מחייבים אותי בעקבות תוצאות הפריימריז לעזוב את מפלגת קדימה". היא התייחסה לדברים שאמרה בעבר, לפיהם "כיסא זה לא הכול", ולפיכך לדבריה היא נפרדת מכיסאה בכנסת. "אני עוזבת בשלב זה את הכנסת אבל לא פורשת מהחיים הציבוריים. מדינת ישראל יקרה לי מכדי שאפסיק לעסוק בענייניה ולמדינת ישראל מגיע יותר ממה שיש למדיניות הנוכחית להציע.

 

"רבים וטובים הציעו לי להישאר על הגלגל, אם למעלה ואם למטה. מעולם לא ראיתי את הפוליטיקה כסוג של גלגל ענק, שנועד לשרת ולענג את אלה שיושבים עליו עד שהם מגיעים למעלה ונהנים מאותו רגע שיא. בעיניי הגלגל צריך לקדם רעיון. רבים וטובים ביקשו ממני להישאר עבורם, להיות קול ההיגיון. אלו הבקשות שנגעו ללבי יותר מכול ואני רוצה לומר להם היום – אני לא עוזבת אתכם. אמשיך במאבק, במקום ובדרך שבהם אוכל להמשיך לייצג את העקרונות והערכים שבהם אני מאמינה ושבזכותם קיבלתי את האמון שלכם".

 

בקדימה מביעים צער

בעקבות הודעתה של לבני, הביעו במפלגת קדימה צער על החלטתה לפרוש מחברותה בסיעה. "לחברת קדימה ציפי לבני שמור מקום בכיר בתנועה ואנחנו תקווה כי היא תימצא לנכון לשוב לפעילות פוליטית בתנועה, עוד במהלך הבחירות הקרובות".

 

הפרישה מהכנסת עשויה לסמן מבחינתה של לבני תחילתה של דרך פוליטית חדשה. מקורביה אמרו ל-ynet כי אין לה כוונה לפרוש מקדימה, אך "על הפרק עומדת אפשרות של הקמת מפלגה חדשה, יש גם אפשרויות אחרות", אמרו והוסיפו כי אינה פוסלת אופציה לחבור ליאיר לפיד.

 

מסקר שפורסם אתמול ב"ידיעות אחרונות" עולה כי "יש עתיד" בראשות יאיר לפיד תזכה ב-11 מנדטים, אך אם לבני תצטרף אליה, היא צפויה לקבל 16 מנדטים ולהוריד את מפלגת העבודה מ-18 מנדטים ל-14 בלבד.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני מתפטרת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים