שתף קטע נבחר

הליכות ג'יין: 3 ערים, עשרות סיורים - ובחינם

חיפה, י-ם ות"א מציעות סיורים ללא תשלום, שבהם תכירו את העיר כפי שלא הכרתם מעולם, והכל במסגרת אירוע שמתקיים בכ-50 ערים בעולם לזכרה של ג'יין ג'ייקובס - אחת ממתכננות הערים המשפיעות ביותר

בסוף השבוע הקרוב ייפתחו עשרות מסלולי הליכה אורבניים, הפתוחים לקהל הרחב בחיפה, תל אביב וירושלים, במסגרת אירוע בינלאומי הנחגג בעשרות ערים ברחבי העולם - "הליכות ג'ין" - לזכרה של ג'ין ג'ייקובס 2006-1916, אחת מהמנסחות המקוריות של המחשבה העכשווית אודות עירוניות ותכנון ערים.

 

הליכות ג'יין הראשונות התקיימו ב-2006 בטורונטו, במהלך סוף שבוע אחד בתחילת מאי, לציון יום הולדתה של ג'ייקובס, החל ב-3 במאי. מאז, מצטרפות מדי שנה ערים נוספות לאירוע, תוך שהן משמרות את הרעיון הבסיסי שעליו מושתתות הליכות ג'יין: הליכות המספרות את סיפורה האחר של העיר, הסיפור הלא כתוב ולעיתים גם הלא מדובר.

 

עוד בערוץ התיירות:

 

בישראל, ההליכות התקיימו לראשונה בתל אביב במאי 2011 כשבמקביל, גם בחיפה יצא לדרך פרוייקט "הליכות חיפה", כחלק מהתערוכה "קו שנוצר על ידי הליכה" שהוצגה במוזיאון חיפה לאמנות. התערוכה ביקשה להפנות את תשומת הלב לעוצמה הגלומה בהליכה, הן כאקט אמנותי והן כאקט פוליטי, מחאתי, אקולוגי וידידותי לסביבה.

 

"הליכה בין פרסומות ותחנות אוטובוס"

בבסיס הליכות ג'יין רעיון זהה לזה שהוליד את "הליכות חיפה": אנשים הולכים ברחבי עירם ומספרים לכל מי שמעוניין להקשיב סיפור הקשור בשכונה, ברחוב, בבית, בחדר מדרגות, בגינה, בחצר או בעץ - ובאנשים שחיו או עודם חיים לצד כל אלה, ולמעשה מספרים את סיפורה של העיר כפי שאינו נרשם בספרי ההיסטוריה.

 

הסיורים שייערכו:

  • חיפה - ייערכו סיורים פנטזיות על העיר התחתית, געגועים לכרמל של פעם, בתים נטושים, שכונה על הים.
  • תל אביב - סיור קולינרי, בתי קולנוע נטושים, מרחבי דמוקרטיה, פרסומות, חלונות ראווה.
  • ירושלים - משחקי שכונות, דרך הפנתרים השחורים, זכויות, התנחלויות וסיור קולי בעין כרם. 

 

במסגרת "הליכה בין פרסומות ותחנות אוטובוס", תדריך שרון מלכי, חברת מועצת העיר ת"א, את המסלול שיעבור בין תחנות אוטובוס במרכז העיר, שבמהלכו ניתן יהיה להתבונן בצורות שונות של תחנות שהפכו לשלטי פרסום. במהלך הדרך ייערך דיון אודות מעמדם של הולכי הרגל בעיר. בין היתר יתמקד הסיור בתחנות עמוד, תחנות שקופות, וסוגים שונים של שילוט אלקטרוני. ההליכה תסתיים באם כל הסככות: התחנה המרכזית החדשה.

 

"נקודת סיום ימי האביב, הם הימים המושלמים לתחנות האוטובוס שהוצבו בשנים האחרונות בתל אביב וביפו", אומרת מלכי. "בתקופה הקצרה הזו של השנה, שבה אין גשם או רוח והחום עדיין אינו מכה, התחנות מספקות את רגעיהן הטובים ביותר".


להתבונן בתחנות שהפכו לשלטי פרסום. תחנה בת"א (צילום: ירון ברנר)

 

"געגועים לכרמל של פעם"

תחנות האוטובוס הן חלק בלתי נפרד מהנוף העירוני, לא רק לנוסעי התחבורה הציבורית, אלא גם עבור תושבים ומבקרים שעוברים על פניהן. ב-2008 עיריית תל אביב יפו הפריטה את תחנות האוטובוס שבתחומה, והחברה הזכיינית - ג'י סי דקו - הפכה אותן בראש ובראשונה למתקני פרסומת. ככאלו, ההגנה מפני גשם, רוח ושמש היא משנית וגם למידע של התחבורה הציבורית לא נותר די מקום.

 

במסגרת הסיור בין התחנות ובעקבות הפרסומות, יתקיים דיון על מה שהיה, ומה שיש עכשיו ולא פחות חשוב, איך היינו רוצים לראות את התחנות לא רק כרהיט רחוב פרסומי, אלא כמקום שמהווה חלק בלתי נפרד מנסיעה נוחה בתחבורה הציבורית.

 

יורם מרק הרייך הוא עיתונאי, סופר ומייסד הלהקה החיפאית המיתולוגית "קילר הלוהטת", ויוביל את הסיור "געגועים לכרמל של פעם".

 

"לא הופתעתי מהפנייה שנעשתה אליי להוביל סיור במחוזות ילדותי", מספר יורם. "בחלק מהספרים שכתבתי משובצים זיכרונות אמיתיים שלי מתקופת ילדותי במרכז הכרמל. גם בספרי ילדים ונוער כמו "געגועים לפופאי" (הקיבוץ המאוחד), וגם בספרים למבוגרים כמו 'הנסיעה' ו'עד הרצח הבא'.

 

"במשך השנים הוזמנתי פעמים רבות למפגשים בבתי ספר במסגרת 'סל תרבות', ושם אני נשאל תמיד על ימי ילדותי, כשהייתי בן גילם של התלמידים. גם לבנות שלי סיפרתי תמיד סיפורים וזיכרונות לפני השינה, והן אהבו להשוות בין החיים והבילויים שלהן כיום שסובבים סביב מחשבים וקניונים, לבין החיים שלי, בתור ילד ונער שגדל במרכז הכרמל בשנות ה-60 וה-70, שהתנהלו בעיקר ברחוב, בשכונה, בטבע הפראי שהקיף אז את הכרמל".

 

הסיור ייצא מרחבת האודיטוריום במרכז הכרמל, מקום שהיה מקום המפגש של הזרוקים והשונים. משם יעבור הסיור דרך רחוב מוריה אל רחוב הספורט, ומשם לרחוב הביכורים ובחזרה אל מרכז הכרמל. בדרך תהיה עצירה בתחנות שהיו משמעותיות בחייו של יורם, ואשר משקפים את החיים של אז בכרמל באותם ימים.

 

"אדבר על האיש התלוי בגבעה שהפחיד את ילדי הצופים, על קולנוע שביט שנשרף עד היסוד ואשר נהגנו להתפלח אליו, וגם להציץ מבעד לחלון החיצוני אל תוך שירותי הנשים", מוסיף יורם. 

 

לפרטים נוספים על סיורי "הליכות ג'יין" - לחצו כאן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ה-מקום לטייל בו. טיילת לואי בחיפה
צילום: זיו ריינשטיין
מומלצים