שתף קטע נבחר

ח"כים בקדימה בוחנים: פרישה ומירוץ עם לבני

ציפי לבני עוד לא החליטה לאן מועדות פניה, אבל מספר חברי כנסת שתמכו בה בפריימריז שוקלים פילוג אם תקים מסגרת פוליטית חדשה. המטרה: לממש את "חוק מופז" ולפרוש כשביעייה עם הזכות למימון מפלגות. "אנשים רוצים לשרוד", הסביר אחד הח"כים בשיחה עם ynet

מצבה העגום של קדימה בסקרים מכניס את המפלגה הגדולה בכנסת לתזזית. ל-ynet נודע כי מספר חברי כנסת בסיעה בוחנים אפשרות לפרוש מהמפלגה ולחבור לגוף פוליטי חדש בראשות ציפי לבני, שפרשה היום (ג') מהכנסת. "עם מופז כמעט בטוח נישאר בחוץ", אמר אחד הח"כים.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

המבקר: הורים שילמו מיליארד שקל יותר מהמותר

ארז אפרתי יפצה את קורבנו ב-1.6 מיליון שקלים

מח"ט הצנחנים התנצל על טקס הזיכרון שבוטל

 

כיום מונה סיעת קדימה בכנסת 28 מנדטים. על פי סקר "ידיעות אחרונות" שפורסם אתמול מתרסקת המפלגה בראשות מופז ל-11 מנדטים בלבד. המשמעות: 17 מחברי הסיעה עלולים למצוא את עצמם מחוץ לכנסת הבאה, וזה עוד לפני שלוקחים בחשבון מתמודדים חדשים דוגמת הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ.

 

נכון לעכשיו כלל לא ברור לאן מועדות פניה של לבני, וכלל לא בטוח שהיא תקים מסגרת חדשה. עם זאת, אם לבני תקים מפלגה חדשה וחברי כנסת מקדימה יבקשו להתמודד במסגרתה, יהיה עליהם להתפלג באמצעות גיוס שבעה חברים למהלך. בעבר, אגב, נדרש שליש מחברי הסיעה למהלך שכזה, אך בכנסת הנוכחית שונה החוק שנקרא אז, באופן אבסורדי, "חוק מופז" - מאחר שראש הממשלה נתניהו ניסה לשכנע את שאול מופז לפרוש עם קבוצת ח"כים משלו.

 

המפלגה תתפלג? מופז בראש הסיעה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המפלגה תתפלג? מופז בראש הסיעה(צילום: גיל יוחנן)

 

ממידע שהגיע לידי ynet עולה כי מספר חברי כנסת שתמכו בלבני בוחנים את המהלך. ח"כ בקדימה אמר: "חברי הכנסת של ציפי לא מרגישים בנוח עם שאול ולא עם הסביבה הקרובה שלו. רובם יודעים שהם לא ייכנסו לכנסת הבאה ולכן היום, כשאנחנו חברי כנסת ויש לנו מימון בחירות, שווה לנו ללכת איתה. איתה אנחנו לא יודעים מה יהיה, איתו כמעט בטוח נשאר בחוץ.

 

"יש חברי כנסת בולטים מאוד שבמצב הנוכחי הולכים להשאר בחוץ, אז איך, למשל, רחל אדטו שהיא פרלמנטרית מעולה, תכנס לכנסת הבאה?", הוא תהה. "יש ניסיון לגייס שביעייה, זה תלוי בה. אם יהיה סקר שיראה שהיא מביאה 10 מנדטים לא תהיה בעיה לגייס שביעייה. אנשים רוצים לשרוד. יש שיחות קדחתניות בין חברי הכנסת מאז ההתפטרות שלה הבוקר".

 

חברי הכנסת עמם שוחחנו העדיפו שלא להיחשף מחשש שאם המהלך לא ייצא לפועל, הם ייפגעו בפריימריז. ח"כ אחר הוסיף: "ציפי פתחה היום את הנאום שלה כנאום בחירות לכל דבר. זה נשמע היה כמו חלק מקמפיין. מי שהקשיב לה טוב שמע שבפתח הנאום היא הזכירה דווקא את הח"כים שתמכו בה ונתנה לזה משקל ותשומת לב. היא יודעת שהח"כים שתמכו בה עלולים לשלם מחיר בפריימריז. בימים האחרונים יש בינינו שיחות. כולם רוצים להיבחר ומבינים שאין מספיק מקום בקדימה. אם תהיה אופציה מרעננת איתה, חברי כנסת יילכו אחריה".

 

ח"כ שלישי אמר: ״עוד לפני שהיא מסרה הצהרה לתקשורת היו מי שפנו אליה מבין הח"כים וביקשו שתקים מסגרת חדשה. היא לא אמרה שתעשה את זה. אבל מתוך חברי הכנסת של קדימה, יש מי שמעוניינים שזה יקרה.

 הסיעה הולכת להיחתך בחצי. איפה יכנס דן חלוץ? לאן ישוריין אחמד דבאח? איפה השריון לעולים או נשים? זה אומר ש-60 אחוז מהסיעה הולכת הביתה״.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  גיל יוחנן
לבני פורשת מהכנסת, היום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים