שתף קטע נבחר

גוגל חושפת בסיס סודי

גוגל סטריט וויו, שהושק בישראל בחודש שעבר, אמור לטשטש יעדים בטחוניים כמו בסיסי צה"ל, ואפילו מצודת זאב, שראש הממשלה נתניהו מחזיק בה לשכה. אבל בסיס צבאי מסווג במרכז תל אביב מופיע בשירות ללא טשטוש - כך מגלה היום בלוגר ישראלי

בסיס סודי באזור ת"א נחשף בגוגל סטריט וויו – שירות המפות הפנורמי שהושק בחודש שעבר בשלוש הערים הגדולות בישראל. אל הבסיס אפשר להתקרב ממש כמו לרחובות אחרים בשירות, ואף לראות חיילים ורכבים ששייכים למשרתים בבסיס. בכך מתבררים כנכונים החששות של רבים כי לצד הבעיות הכרוכות באובדן פרטיות של האזרחים, נוצרות בעיות הרבה יתר סבוכות של חשיפת סודות מדינה.

 

עוד ב-ynet מחשבים:

 

בהשקת השירות בחודש שעבר, אמר מנכ"ל גוגל ישראל מאיר ברנד כי השירות מופעל בתיאום עם רשויות הבטחון בישראל ובתיאום עם הרשות לטכנולוגיה ומידע בכל הנושא של פרטיות. כך למשל, נמחקו תמונות של אזור רחוב קפלן בת"א, בגלל שהקרייה שוכנת בו. "יש הרבה שיקולים למה לא להראות רחוב מסוים, חלקם יכולים להיות טכניים. היו לנו שיחות עם רשויות הבטחון בעניין הזה, והם אישור את השירות", אמר ברנד, אבל סירב להגיד אם קיבל הוראה מפורשת מהצבא להסיר את הרחוב מהשירות.

 

כך או כך, גולש שמנסה להיכנס וירטואלית לרחוב קפלן, אינו יכול לעשות זאת. אולם יש מקומות, שבכל זאת הסתננו לשירות.

 

רחוב קפלן חסום לתנועה (צילום: google maps) (צילום: google maps)
רחוב קפלן חסום לתנועה(צילום: google maps)

 

בכל זאת נחשף

העיתונאי ויועץ הניו-מדיה יוסי דורפמן חושף בבלוג שלו כי בסיס סודי באזור ת"א נחשף בשירות במלוא הדרו. ניתן לראות את עמדת הש"ג, כמה חיילים ואולי הכי גרוע מספרי כלי הרכב לא מחוקים שחונים בחניון ששייך למתקן הביטחוני.

 

המכוניות בבסיס (צילום: Street View on Google Maps) (צילום: Street View on Google Maps)
המכוניות בבסיס(צילום: Street View on Google Maps)

 

דורפמן מספר כי ''בעת ששימשתי כיועץ ניו-מדיה לפרויקט ההשקה של גוגל סטריט וויו בתל אביב, התחייבו בכירי גוגל בישראל לכל תנאי הרגולציה אותם קיבלו מהמדינה ומהרשויות המקומיות''. בין הכללים אליהם התחייבה החברה לא לפרסם פנים, מספרי רישוי של כלי רכב, בסיסי צבא ומתקנים ביטחוניים.

 

חיילים בתקריב  (צילום: Street View on Google Maps) (צילום: Street View on Google Maps)
חיילים בתקריב (צילום: Street View on Google Maps)

 

קצין ותיק שנחשף לצילומים אמר לדורפמן כי הפצתם לכל דורש באינטרנט מהווה נזק ביטחוני. "זו פאדיחה ממדרגה ראשונה, ויש מי שהתפקיד שלו לבדוק את הדברים האלה בצה"ל", הדגיש. "מהצילומים האלה אפשר ללמוד הרבה, ומישהו בצה"ל שהתפקיד שלו לפקח על זה, פישל פה כמו שקורה אצלנו הרבה".

 

מחברת גוגל נמסר כי "שירות Street View מופעל בתיאום עם רשויות הביטחון בישראל ובאישורן, וכן בהתאם להנחיות הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע, האמונה על נושא הפרטיות''.

 

''כנהוג בשירות Street View, פרצופים ולוחיות רישוי שנקלטו בתמונות באקראי טושטשו אוטומטית באמצעות טכנולוגיה ייחודית על מנת לשמור על הפרטיות. בנוסף, כל משתמש יכול לבקש טשטוש של עצמו, ביתו או רכבו באמצעות הקשה על כפתור "דווח על בעיה" בפינה השמאלית התחתונה של התמונה בשרות".

 

מדובר צה"ל נמסר כי ''לפרויקט google street view ניתן מענה ביטחוני מקיף ברמה הלאומית ובמסגרתו גם מענה בטחוני צה"לי. התמונות המוצגות בכתבה אושרו לפרסום ע"י הגורמים הרלוונטים בצה"ל ואין כל מניעה ביטחונית לפרסומן".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Street View on Google Maps
עמדת הש"ג
צילום: Street View on Google Maps
מומלצים