שתף קטע נבחר

ציירי לך חתן: כל הדייטים שלי

לחוצים-חתונה? הדייטים יצאו לכם מכל החורים? לא מבינים למה הנכדה של השכנה מהר ברכה לא מתאימה לבן-דוד שמארגן מסיבות, אם שניהם דתיים? רונה מור איירה את המדריך השלם לשדכנים, משודכים ומי שביניהם. לצחוק כל הדרך לחופה

הדרך לחופה רצופה כוונות טובות: של השדכנים, ההורים, החברים – והחברים של ההורים, השדכנים והחברים שלהם. אבל לא קלה דרכנו, ויש ושלל הכוונות הטובות לא מסוגלות להפוך את התהליך לפחות מתיש, או מלחיץ, או ארוך. אז מה עושים? צוחקים.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

רונה מור (26) החליטה לצחוק כל הדרך לחופה, גם אם הדרך תהיה ארוכה, ועשתה זאת בספר חדש, "למצוא טוב – על דתיים ודייטים" (הוצאת "ידיעות ספרים") – קריקטורות המתארות בכישרון סיטואציות מעניינות והזויות-משהו בדרך הארוכה והמפרכת, שעוברים צעירים דתיים בדרכם ליום המיוחל.

 

להתייחס בקלילות לסיטואציה

מור, תל-אביבית בוגרת תיכון "צייטלין", בסך הכל רצתה לצלוח את עולם הדייטים - ואת לימודיה - בשלום. לאחר שנתיים שירות לאומי נחתה ב"שנקר", שם למדה איור, עיצוב גרפי ואנימציה. אחת המטלות הולידה את הגרעין לספר, ומור יצאה עם פרויקט גמר לחיים, ואגב כך גם שינתה סטטוס, ונישאה לבחיר לבה. 

 


לחצו על התמונות לצפייה בגודל מיטבי

 

"התחלתי לצאת בגיל 19, ומאחר ומדובר בעולם די מייגע שאנשים מתעייפים ממנו, החלטתי להקדיש את המטלה בקורס לקריקטורות משעשעות, שהתבססו על חוויות רגשיות שלי ושל אחרים מאותה עת", היא מספרת ל-ynet. "אחרי זמן, כשחברים וחברות חשבו שהקריקטורות מעניינות, הבנתי שייתכן כי לספר קריקטורות בנושא הזה יש גם פוטנציאל מסחרי, והחלטתי לכנס את כולן בספר".

 


המלצות לבנות בדרך לדייט

 

 


והמלצות לבנים

 

מור עצמה חוותה על בשרה כמה סיטואציות הזויות ומביכות בדרך לחופה. "נפגשתי עם בחור, ובנדיבותי הצעתי לו לבוא לכיוונו", היא מספרת. "כשהגעתי אליו הסתבר לי שהוא כיוון אותי לביתו, וכך פגשתי את אמו כבר בדייט השני. שתינו היינו נבוכות מאוד. הבחור היה רק בתחילת דרכו בעולם ההיכרויות, ולכן לקח לו זמן להבין את חוסר הנעימות שבדבר".

 


מתוך הספר "למצוא טוב" (איורים: רונה מור)

 

מור ספרת כי ביקשה להכניס את המימד ההומוריסטי שהיה חסר, לטעמה, בהתייחסות לנושא. "עד היום רוב הספרים שעסקו בפגישות הציגו את עולם הדייטים באופן חד-מימדי ובכבדות יחסית. החלטתי שאני אציג את הלך הרוח בצורה קלילה יותר. בנוסף, רוב הספרים נגעו במדיום הסיפורי, אבל אני החלטתי להבליט חוויות ותחושות מן הדייטים, ולא את השתלשלות האירועים. גיליתי שלא רק שאני מצליחה להעביר מסר אופטימי יותר מכפי שתכננתי, אלא שמבחינה מסוימת, עיצוב גרפי והתמחות באיור מאפשרים לי לעבוד במהירות רבה יותר".

 

מתיש - אבל אין תחליף

"למצוא טוב" הוא, למעשה, מדריך לזוגיות המציג את תקופת היציאות כמפרט טכני ארוך ובלתי מובן. גם שמו הסמלי מנסה להאיר את האספקט הזה של המרוץ לחופה. הוא נפתח בדרך שבה מתחילות הצעות השידוכים, ממשיך בהמלצות של ללבוש / לא ללבוש, את מי כדאי להציע לחרד"לניקית, ל"שמחמית", למטופחת ושאר האבטיפוסיות ותואמיהם המסתובבים בשוק, איך צולחים דייט, איזה מידע רלוונטי לשידוך ואיזה פחות, וכנ"ל לגבי סגולות.

 


 

אגב סגולות, שלל צלחות האירוסין שמור הדביקה משברי צלחות באיור מוצלח, כנראה עבדו, בסופו של דבר, ולפני כחמישה חודשים היא נישאה לבחיר לבה, ליאור, מה שהביא את הפרויקט כולו ל"הפי אנד".

 

ומה הקריקטורות שמור עצמה הכי התחברה אליהן? "בראשונה מופיע בחור תמים לפגישה ומגלה למרבה החרדה, כי מולה לא ניצב בחורה אלא 'נעל'. בקריקטורה השנייה ציירתי בחורה מפוחדת משהו השותה כוס עם קפה עם דארת' ווידר, דמות בדיונית ואכזרית הלקוחה מסדרת סרטי 'מלחמת הכוכבים'. אלה גם הקריקטורות שזכו למספר הרב ביותר של מחמאות מצד חבריי".

 

לרונה חשוב להדגיש שלמרות הביקורת שיש לה על עולם ההיכרויות הדתי-לאומי, הרי ש"בסיכומו של דבר אין לו תחליף. חשבתי על זה לא מעט במהלך כתיבת הספר, ואולי חלק מן הקריקטורות מבטאות ביקורת מסוימת, אבל אין דרך אחרת להיכרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איור: רונה מור
סגולה שעוזרת?
איור: רונה מור
צילום: רונה מור
תמונות מחיי שידוכים. רונה מור
צילום: רונה מור
עטיפת הספר
"למצוא טוב" - עטיפת הספר
עטיפת הספר
מומלצים