שתף קטע נבחר

בדיקה גילתה: סידורי התפילה בכותל מלאי חיידקים

מאות אלפי מושבות של חיידקים צואתיים, הרבה מעבר לתקן, נמצאו בדגימות שנלקחו מסידורי תפילה במתחם הכותל המערבי, בבדיקה שנערכה על ידי האגודה לבריאות הציבור. רב הכותל: נחליף את הסידורים בתדירות גבוהה יותר

נגעתם בסידור שאינו שלכם לאחרונה? שקלו לחטא את הידיים אחר כך. ממצאי האגודה לבריאות הציבור מעלים כי סידורי התפילה הנמצאים במתחם הכותל המערבי מזוהמים בכמויות עצומות של חיידקים צואתיים, הן בסידורים המשמשים את המתפללים הגברים והן באלו הנמצאים בעזרת הנשים. 

 

איפה מסתתרים החיידקים סביבנו?

 

במסגרת הבדיקה שנערכה בשבוע שעבר נלקחו דגימות מסידורי התפילה המצויים במתחם הכותל, משני עברי המחיצה כאמור. הדגימות נאספו באמצעות מטוש, מקל שבקצהו מעין צמר גפן. את המטוש מעבירים על גבי המשטחים, מכניסים למבחנה ומעבירים למעבדה.

 

על פי נתוני האגודה לבריאות הציבור, באחת הדגימות נמצאו 460 אלף מושבות חיידקים צואתיים - כמות עצומה החורגת מהתקן המותר, כ-1,000 לספירה כללית. בין היתר נמצא החיידק הצואתי "אי קולי", חיידקים קוליפורמים נוספים האופייניים לצואה וחיידקים אנטרוקוקים פקליים הנוכחיים גם הם בצואה.

 

בדגימה נוספת מהסידורים נמצאו 540 אלף מושבות של אותן אוכלוסיות חיידקים צואתיים. בדגימה זו נמצאה גם כמות גבוהה מאוד של שמרים ועובשים.

 

נוכחות גבוהה של חיידקים צואתיים עלולה להביא לדלקות מעיים המתבטאות בכאבי בטן, שלשולים, הקאות וחום גבוה, ובמקרים חמורים גם לזיהומים חמורים מסכני חיים.

 

באשר לדגימות שנלקחו מעזרת הנשים, אמר רב הכותל שמואל רבינוביץ כי ייתכן שהדבר נובע מהצמדת סידורי התפילה לפנים. "מדי יום מגיעות לכותל מאות נשים אשר כובשות את פניהן בסידור התפילה ויוצקות אל תוך דפיו את דמעתן", אומר הרב.

 

"מחזה מרגש זה הוא ייחודי לעזרת הנשים בכותל ומהווה ביטוי לעוצמת הרגשות המשותפת למתפללות רבות במקום הקדוש. לא בכדי נאמר 'בזכות נשים צדקניות נגאלו ישראל', כוח תפילתן של הנשים פעמים רבות גדול לאין ערוך מתפילתם של הגברים, בזכות הדמעות, ההתרגשות והתרוממות הנפש שלהן.

 

"סידורי התפילה מוחלפים בכותל בתדירות גבוהה מאוד. לאור ממצאיכם נייחס כמובן משנה חשיבות למצב הסידורים בעזרת הנשים ונחליפם בתדירות גבוהה יותר".

 

מהאגודה לבריאות הציבור נמסר בתגובה: "האגודה לבריאות הציבור פועלת זה שנים רבות בתחום הבריאות, בדגש על מניעת מחלות, איכות חיים, תזונה נבונה ועוד. אחד התחומים שבהם עוסקת האגודה הוא מניעת מחוללי מחלה כגון חיידקים אשר מקיפים אותנו בחיי היומיומיום. מודעות לכך תמנע מחלות העלולות להיות מסוכנות, וכאזרחים עלינו להעלות את המודעות לנושא חשוב זה.

 

"אנו מברכים על תגובתו ושיתוף פעולה של רב הכותל. כאשר שמע הרב את הממצאים הוא בירך את הרעיון והיוזמה והודיע כי יחליף לעתים קרובות יותר את ספרי הקודש".

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באחת הדגימות נמצאו 460 אלף מושבות חיידקים צואתיים
צילום: גבי מנשה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים