שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מי צריך סינים? מובטלים יבנו בניינים מקלקר
  השוק צמא לדירות, החשמל והמים מתייקרים, ותערוכת "בילדינג" השנתית תשים דגש על בנייה מהירה, ידידותית לסביבה, חסכונית באנרגיה ואף כזו שיכולה לספק מגוון פתרונות תעסוקה. המחיר? לא בהכרח יקר יותר, טוענים מארגני התערוכה וחברות העוסקות בתחום

  ביום שלישי הקרוב (8 במאי) תפתח תערוכת הבנייה "בילדינג" בסימן התייעלות אנרגטית וידידותיות לסביבה. בתערוכה, שמתקיימת באמצעות "מרכז הבנייה הישראלי", יציגו למעלה מ-160 חברות.

   

   

  לדברי קובי לנגלייב, מנכ"ל "מרכז הבנייה הישראלי" והממונה על "בילדינג", לנושא הירוק מספר רבדים ובסימן השוק כולו, הדגש הוא על התייעלות אנרגטית וידידותיות לסביבה.

   

  בסעיף הידידותיות לסביבה, הדגש הוא על שימוש בחומרים שתהליך היצור שלהם אינו מזהם את הסביבה. מספר חברות יציגו חומרי בניין כמו דבקים וצבעים על בסיס מים שאין בהם שימוש בדלקים. כמו כן, יציגו חברות בלוקים שייצורם אינו פוגע בסביבה.

   

  רובד נוסף הוא עליו יושם דגש בתערוכה הוא התייעלות אנרגטית בבנייה, כלומר בניית מעטפת חיצונית למבנה שתהיה עמידה יותר להשפעות הטמפרטורה החיצונית וכפועל יוצא מזה היא תביא לחסכון בהוצאות החשמל.

   

  הכי מבודד: קלקר

  מי שיעבור את המחסום הפסיכולוגי וייבנה את ביתו מקלקר, יתקל בתערוכה בבלוק הקלקר בצפיפות גבוהה של חברת "קל-קר עין הכרמל". מדובר בשיטת בנייה המצטיינת בבידוד טרמי גבוה במיוחד בזכות השימוש בקלקר. בשיטה זו, נבנים קירות מעטפת הבית על ידי הנחת לוחות של קיר מבודד מקלקר ותושבות להנחת אבני חיפוי, שביניהן יוצקים בטון שהופך לקיר חזק ומבודד.

   

  לא תאמינו: המבנה שלפניכם עשוי מקלקר ()
  לא תאמינו: המבנה שלפניכם עשוי מקלקר

   

  לדברי החברה, מדובר בשיטת בנייה קלה ופשוטה ובה כלל אין צורך בבנאים מנוסים, אלא אפשר להכשיר עובדים בקלות וללא כל ניסיון קודם, על מנת שיבצעו את עבודת ההרכבה.

   

  מבחינתם, מדובר במשהו הדומה לבניית לגו, משום שכל לוחות הבנייה נחתכות מראש וכך נותר רק להרכיבם אחד על השני, דבר המאיץ משמעותית את קצב הבנייה. קצב הבנייה ואי התלות בכוח עבודה מיומן, מהווה יתרון חשוב לענף הבנייה הצמא לדירות, הנבנות על ידי פועלי בניין מיומנים שרובם המכריע מורכב מפועלים זרים שהמדינה מגבילה את כניסתם. בשל הביקוש הרב לכוח אדם זה הם זוכים לשכר גבוה, המשתקף בעלות הבניה.

   

  בנוסף, מספרים ב"קל-קר עין הכרמל" כי אי הצורך במקצועיות יכול גם להוות פתרון תעסוקתי לצעירים ישראלים, יוצאי צבא, מובטלים ועוד. בלוק הקלקר מתאים לבנייה חדשה, וכן לתוספות לבנייה קיימת כדוגמת תמ"א 38.

   

  "מדובר על חיסכון של 9%-15% בעלות השלד", מספר אבי אבשני, קבלן בניין שהחל לבנות בשיטה זו. "עיקר החיסכון נובע מהדבקת אריחי אבן בעלות של 100 שקל למטר. כעת אני בונה בשיטה זו בברקן, אך אני מתעתד לחזק בשיטה זו מבנים בפרויקטים של תמ"א 38. מדובר בשיטה ירוקה ביותר, ואין אפילו שאריות חומר במקום, משום שהן נאספות למחזור". לדברי אבשני, כשהתחיל לבנות בשיטה זו צוות העובדים שלו ביצע את העבודה בתוך כשבועיים, וכעת כשהוכשר צוות העובדים, משך העבודה התקצר ל-4 ימים למבנה.

   

  בנייה שמיטיביה עם הסביבה ()
  בנייה שמיטיביה עם הסביבה

   

  אילן ליאור, מהנדס ויועץ לבניה ירוקה ומנכ"ל חברת "לבנים" המפתחת את שיטת הבניה בשיתוף "קל-קר עין כרמל", נשאל לגבי הדימוי לבניה באמצעות קלקר. לדבריו, "זה כמעט לעשות עוול לקרוא לבית שכזה 'מקלקר'. מדובר בבנייה שעמידה כמו ממ"ד למבנה כולו. זו אחת הסיבות שאני טבעתי את השם ESB (בתים משמרי אנרגיה - א.ש), כדי שהדבר לא ייתפס כבית מקלקר. הקלקר הוא רק מרכיב בבניה. זה לא בתים מקלקר". בעניין קיצור משך העבודה הוסיף: "טייח ממוקצע, רצף או בנאי המניח בלוקים בצורה ישרה, צריכים מיומנות שלוקחת חצי שנה ויותר. במקרה זה מדובר, בסופו של דבר, בעבודת הרכבה".

   

  בחברה טוענים כי צריכת האנרגיה בתוך הבית למי שישתמש בשיטה זו תפחת ב-30% עד 70%. לנגלייב מספר כי בלוק הקלקר אליו יוצקים בטון באתר הבניה, זוכה לציון הגבוה ביותר מבחינת יכולת הבידוד שלו להשפעות האקלים. לטענתו, בידוד נכון יחסוך יכול לחסוך למשפחה עד 7,000 שקל בשנה בשל הקטנת צריכת החשמל.

   

  למה לבנות אם אפשר להרכיב?

  נקודה זו מתחברת לדגש נוסף עליו שמים בתערוכה את האצבע, והוא תיעושה של הבנייה. כלומר, הכנת חלקים שלמים במבנה עוד במפעל, כך שאתר הבנייה משנה למעשה את שמו לאתר הרכבה של לוחות.

   

  עניין זה אף מפחית את המטרדים לסביבה הקרובה לאתר הבנייה, שבמקרים רבים נמצא בסמוך למגורים של תושבים. "בנייה מתועשת חוסכת 30% בזמן", מספר לנגלייב. לדבריו, כל המגדלים המפוארים כדוגמת מגדלי יו, אך עדיין השימוש בשיטה זו לא רב. "למעשה מדובר בבנייה טרומית, אלא שהדימוי בארץ לבנייה זו הוא נמוך בשל העובדה שהשתמשו בה בבנייני שיכון בעבר. מדובר בבנייה איכותית ביותר וחסכונית. יש חברות המכינות קירות המוכנים עם החיפוי החיצוני למבנה או הבניין, שיש, אבן ירושלמית ומה שהלקוח בוחר. הדבר מאד כלכלי לעלות הבנייה, שכן היא מתקצרת", הוסיף לנגלייב.

   

  פיר האשפה ינוקה אוטומטית 

  בין החידושים הנוספים והמיטיבים עם הסביבה שיוצגו בתערוכה ניתן יהיה להתרשם ממערכות מתקדמות לדחיסת אשפה וממערכות לטיפול במים אפורים. כך למשל, תוצג מערכת לדחיסת אשפה שתתחיל עוד בקומת המגורים עם פתח לפיר שיוביל לפח אשפה הטמון באדמה. מערכת אשפה זו תנקה את פיר האשפה באופן אוטומטי ופח האשפה, הטמון באדמה, ידחוס את הפסולת על מנת לחסוך בהוצאות שינוע האשפה במשאיות.

   

  מערכת להתייעלות אנרגטית נוספת שתוצג היא מערכת לשימוש במים אפורים מהמבנה, כלומר כל המים שאינם מגיעים מהאסלה כמו מי כיור ומי רחצה, יגיעו לאגן טיהור בסיסי ואיתם יהיה אפשר לעשות שימוש חוזר להשקיה או לניאגרה. לדברי לנגלייב, לא מדובר בעלות משמעותית, אלא בתכנון ובמודעות שיביאו ליתרון מהיר מאד לצרכן הישראלי ולמשק המים. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים