שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

בני בגין לא עוזב: אתמודד בפריימריז בליכוד

לפני ישיבת הממשלה התייחס השר לבחירות לכנסת והכחיש את הידיעות על עזיבתו את המפלגה. "אעשה כמיטב יכולתי לחזק את כוחו של הליכוד", התחייב

"בחודשים הבאים אעשה כמיטב יכולתי לחזק את כוחו של הליכוד בכנסת ה-19 ואני מתכוון להציע את מועמדותי בבחירות המקדימות בליכוד", כך הודיע הבוקר (יום ב') השר בני בגין לפני ישיבת הממשלה, ובכך הכחיש את הידיעות על עזיבתו את המפלגה.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

תבוסה ביתית: "מתנחלי הליכוד בלמו את נתניהו"

מבוכה לנתניהו בליכוד: לא נבחר לראשות הוועידה

תוכנית בנט עולה לרשת: "אלטרנטיבה לליכוד"

 

המועד הסופי לקיום הפריימריז בליכוד טרם נקבע, אולם על רקע העובדה שהבחירות הכלליות יוקדמו לספטמבר השנה, חברי הכנסת והשרים של המפלגה כבר נערכים לקרב הקצר והסוער שצפוי להתנהל בחודש וחצי הקרובים. ההערכה היא כי הפריימריז לרשימת הליכוד יתקיימו במועד כלשהו עד אמצע יוני, ולכן חברי הכנסת והשרים של הליכוד כבר החלו בפעילות שטח כדי להבטיח את כניסתם לכנסת הבאה.

 

כמדי מערכת בחירות, בליכוד כבר נערכים ל"רשימות חיסול". בכירים במפלגה אמרו כי ההערכה היא שבאגף הימני של התנועה ובקרב המתנחלים ינסו לסגור חשבונות עם השרים דן מרידור ומיכאל איתן, משום שלא היו "ימניים מספיק" בתקופת כהונתן של הכנסת והממשלה הנוכחיות. מרידור ואיתן נזכרים בקרב אנשי האגף הזה כמי שהגנו על בג"ץ ופגעו בשאיפות אנשי האגף הימני בכל הנוגע להתנחלויות ולמאחזים הבלתי-חוקיים.

 

בגין, נתניהו ויעלון - בסבב הבחירות הקודם (צילום: AP) (צילום: AP)
בגין, נתניהו ויעלון - בסבב הבחירות הקודם(צילום: AP)

 

גם השר משה כחלון נמצא על הכוונת, לא של הימין - אלא יותר זו של חבריו השרים, שינסו להקטין את כוחו ולפגוע במעמדו ברשימת הליכוד. כחלון נחשב פופולרי הן בציבור והן בליכוד, ושואף להיבחר למקום הראשון ברשימה (אחרי בנימין נתניהו, כמובן). ההערכה היא שהאהדה הגדולה שלו והחשש של השרים שהוא יכבוש את המקום הראשון לקראת הנהגה עתידית של הליכוד, יגרמו להם לנסות להקטין את כוחו.

  

מנגד, ראש הממשלה צפוי להיחלץ לטובת מרידור, המהווה סמל של מתינות בליכוד, ולטובת כחלון - אף שלא סביר להניח שהאחרון יזדקק לעזרתו. בליכוד אומרים כי ייתכן שבסופו של דבר נתניהו ישמור לעצמו בכל זאת את האופציה לעשות "תיקונים" ברשימה באמצעות שריונים בעשירייה השנייה והשלישית. השר יוסי פלד הודיע כי הוא לא יתמודד שוב, ובמקום זאת הוא יתמנה ליו"ר קצא"א.

 

קרב מעניין צפוי להתנהל באגף הימני, כשתא"ל במיל' והשר לשעבר אפי איתם יתמודד גם הוא על מקום ברשימה. יריבו העיקרי צפוי להיות משה פייגלין, והשאלה היא כיצד יחלקו מצביעי האגף הזה את קולותיהם בין שני המועמדים. בפריימריז לפני שלוש שנים וחצי התברג פייגלין למקום ה-20 ברשימת הליכוד, אולם נתניהו הצליח לדחוק אותו לאחר הפריימריז למקום ה-36 ומנע ממנו להפוך לחבר בכנסת הנוכחית. בבחירות לראשות הליכוד בתחילת השנה התמודד פייגלין מול נתניהו, ואף שהובס - רשם הישג מרשים כשהשיג כרבע מקולות הבוחרים.

 

ועידת הליכוד: מפלה לנתניהו

אמש רשם ראש הממשלה מפלה, כשבכינוס ועידת הליכוד החלה מהומה באולם, שבעקבותיה הוחלט שלא לקיים הצבעה לנשיאות הוועידה. בתום נאומו של נתניהו החלו עשרות מחברי הוועידה לצעוק לעבר יו"ר ועדת הבחירות במפלגה, השופט בדימוס יהושע גרוס: "חשאי, חשאי", בהמשך לדרישתו של ח"כ דני דנון כי ההחלטה על נשיאות ועידת הליכוד תתבצע בהצבעה חשאית.

 

 נתניהו רצה להיבחר לנשיאות הוועידה כדי לנהל את העניינים הפרוצדורליים במהלך הוועידה, ולהוביל שינויים בחוקה, כגון העברת קביעת מועד הפריימריז לוועדת הבחירות של המפלגה. אבל הוועידה רצתה להראות לו שהיא קובעת מה קורה בליכוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בגין. לחזק את המפלגה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים