שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

מבוכה לנתניהו בליכוד: לא נבחר לראשות הוועידה

לאחר נאום ראש הממשלה, שבו התייחס לראשונה להקדמת הבחירות, צעקו עשרות מבאי הוועידה "חשאי, חשאי", בנוגע להצבעה על נשיאות הוועידה. בסופו של דבר בוטלה ההצבעה. בנאומו הבהיר נתניהו כי הוא מעדיף מערכת בחירות קצרה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (יום א') לראשונה בפומבי להקדמת הבחירות הכלליות לכנסת, והבהיר כי הוא מעוניין שהן ייערכו מהר ככל האפשר. בהתייחסו להקדמת הבחירות לא נקב נתניהו בתאריך המדויק, ארבעה בספטמבר, אך ציין כי "עדיף מערכת בחירות קצרה של ארבעה חודשים שתחזיר את היציבות הפוליטית". ynet העביר את נאומו של ראש הממשלה בשידור חי.

 

מיד לאחר נאומו, החלה מהומה באולם, ובעקבותיה הוחלט שלא לקיים הערב הצבעה לנשיאות הוועידה. בתום נאומו של נתניהו החלו עשרות מחברי הוועידה לצעוק לעבר יו"ר ועדת הבחירות במפלגה, השופט בדימוס יהושע גרוס: "חשאי, חשאי", בהמשך לדרישתו של ח"כ דני דנון כי ההחלטה על נשיאות ועידת הליכוד תתבצע בהצבעה חשאית.

 

בחירות 2012 - דיווחים נוספים ב-ynet:

 

עשרות הצועקים, רובם חובשי כיפות, אמרו כי דרשו הצבעה חשאית "כי הוא רצה הצבעה קלילה בהרמת יד. עשו לנו תרגיל כדי שלא תהיה הצבעה כלל".

 

מהומה בוועידה. עשרות דרשו הצבעה "חשאית, חשאית" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מהומה בוועידה. עשרות דרשו הצבעה "חשאית, חשאית"(צילום: מוטי קמחי)

 

נתניהו רצה להיבחר לנשיאות הוועידה כדי לנהל את העניינים הפרוצדורליים במהלך הוועידה ולהוביל שינויים בחוקה, כגון העברת קביעת מועד הפריימריז לוועדת הבחירות של המפלגה. אבל הוועידה רצתה להראות לו שהיא קובעת מה קורה בליכוד.

 

דנון, שאמר כי לא הגיע להסכמות עם ראש הממשלה, הפך את החלטתו ובחר להתמודד מול נתניהו. כדי להביך את נתניהו הוא אסף 500 חתימות מקרב אנשי ועידת הליכוד כדי שכל החלטה שתעבור, תתקבל אך ורק בהצבעה חשאית. כאשר הבין נתניהו שזה המצב, הוא החליט שלא תהיה הצבעה. בכירים בליכוד, בהם ראשי ערים, התייחסו לערב המביך ואמרו כי "הגולם קם על יוצרו. אם ההשתלטות של הימין והמתנחלים תימשך - אין לנו מה לעשות בליכוד".

 

נתניהו: "לא אתן יד למערכת בחירות של שנה וחצי"

בוועידת הליכוד שהתכנסה בגני התערוכה בתל אביב הוסיף ראש הממשלה כי חוסר יציבות פוליטית תמיד מביא לסחטנות ולפופוליזם שפוגעים בביטחון, בכלכלה בחברה. "לא אתן יד למערכת בחירות של שנה וחצי שתפגע במדינה", הוסיף נתניהו.

 

עדיף מערכת בחירות קצרה. בנימין נתניהו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עדיף מערכת בחירות קצרה. בנימין נתניהו(צילום: מוטי קמחי)

 

בנאום בחירות טיפוסי, עקץ נתניהו את ראשי המפלגות האחרים, ובמיוחד את יו"ר העבודה שלי יחימוביץ', ואמר כי "מדינת ישראל איננה יכולה להרשות לעצמה ראש ממשלה בלי ניסיון מדיני, ניסיון ביטחוני וניסיון כלכלי, זהו השילוב ההכרחי".

 

נתניהו פתח את נאומו במילות תודה למנחמים אותו על מות אביו, פרופ' בן ציון נתניהו. "אני מבקש להודות לאזרחי ישראל הרבים שניחמו אותי ואת משפחתי בימים של יגון. אבי זיכרונו לברכה היה מחויב בכל נימי נפשו להבטחת עתידה ועוצמתה של מדינת ישראל".

 

"לא שכחנו - החזרנו בשלום את גלעד שליט"

ראש הממשלה מנה בתחילת דבריו את הישגי ממשלתו. "פגענו בשיטתיות ברבים מאלה שתכננו לפגוע בנו. אנחנו גם יזמנו, וגם הגבנו בנחישות על כל התקפה נגדנו. בעזרת מערכת כיפת ברזל והגדר בדרום וצעדים רבים נוספים, שרק חלקם ידועים, הוכחנו שאנחנו מטפלים בביטחון גם בעוצמה וגם בשיקול דעת. ולא שכחנו - החזרנו בשלום הביתה את חיילנו החטוף גלעד שליט". הוא זכה לתשואות ולמחיאות כפיים מהקהל עם אזכורו של שליט.  

  

מאהל הפראיירים שהוקם מול ועידת הליכוד בגני התערוכה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מאהל הפראיירים שהוקם מול ועידת הליכוד בגני התערוכה(צילום: ירון ברנר)

 

לאחר מכן, המשיך נתניהו למנות הישגים נוספים בתחום הכלכלה, החינוך והדיור וגם בנושא האיום הנשקף מאיראן. "הרבה בזכות הפעילות שלנו, העולם מתגייס נגד תוכנית הגרעין האיראנית", אמר נתניהו והבטיח לא להרפות מהלחץ "עד שהאיום יוסר באמת".

 

על אף הישגיו, הדגיש נתניהו כ "יש לנו עוד הרבה מה לעשות בכל התחומים, כולל להחליף את 'חוק טל' בחוק חדש שיחלק את הנטל בצורה צודקת ושוויונית יותר. נחפש כל הזדמנות לקדם שלום אמת עם שכנינו,

ונגן על האינטרסים החיוניים של עמנו כפי שעשינו זאת".

 

ראש הממשלה הביע ביטחון כי הליכוד יזכה בבחירות וירכיב את הממשלה הבאה. "אני מאמין שנקבל מנדט מחודש מאזרחי ישראל להמשיך להוביל את המדינה. בעזרת השם, נרכיב ממשלה רחבה ככל האפשר ונמשיך להנהיג את המדינה בעוצמה כדי להבטיח את עתידו של עם ישראל בארץ ישראל לנצח", סיכם נתניהו את נאומו.

 

בין הנוכחים בוועידה בגני התערוכה נראה גם היועץ האסטרטגי מוטי מורל, וככל הנראה הוא ימונה בקרוב למנהל הקמפיין הרשמי של הליכוד לבחירות הכלליות לכנסת.

 

Read this article in English

 

את השידור החי צילם אסי כהן, הפקה: מגלי סקידלסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנה את הישגי הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: AP
דרשו הצבעה חשאית
צילום: מוטי קמחי
מומלצים