שתף קטע נבחר

פרחי באך: לטפל בחולה, לא במחלה. איך זה עובד?

כבר בשנות השלושים של המאה שעברה טען רופא פנימאי בשם אדוארד באך כי תכונות של 38 פרחים יכולות לסייע לאזן את האדם מבחינה רגשית, לטפל בחרדות ועוד. כך מפיקים את התמצית, ומתאימים אותה בדיוק לצורכי המטופל

מדבר אליהם בפרחים: אחת מדרכיה הנפלאות של הרפואה המשלימה היא טיפול בתמציות שהומצאו בשנות ה-30 של המאה הקודמת על ידי רופא קונוונציונלי מאנגליה בשם ד"ר אדוארד באך, שמאז נקראו על שמו וידועות כ"תמציות פרחי באך".

 

קראו עוד על רפואה טבעית :

 

על ד"ר באך, שהיה רופא פנימאי, סופר שהבחין כי אנשים עם תכונות אופי ודפוסי מחשבה דומים לקו בווירוסים ובחיידקים מסוימים בבטן, ואילו אנשים בעלי תכונות אחרות סבלו מחיידקים אחרים. מכאן הסיק באך שהסיבות למחלה הן נפשיות וצריך לטפל בשורש הבעיה ובחולה, ולא במחלה ובסימפטומים החיצוניים שהחולה מציג.

 

באך החל לחקור פרחים בטבע, רשם ובדק את תכונותיהם על מאות חולים, ומפירות מאמציו נהנים היום מטופלים רבים ברחבי העולם.

 

איך התמציות עובדות?

תמציות באך הן סדרה של 38 תמציות מפרחים, המשפיעות על הנפש ומסייעות בטיפול בחרדות, מחשבות טורדניות, געגועים לעבר, פסימיות, דאגת יתר לעצמי או לזולת  ועוד. התמציות מאזנות את הדיסהרמוניה הרגשית של המטופל בעזרת עבודה אנרגטית.

 

באך טען שלמים יש "זיכרון" לאיכויות החומר שמכניסים לתוכם, לכן הוא היה אוסף מוקדם בבוקר את הטל מהפרחים, וזו הייתה למעשה התמצית הראשונה. כיום מפיקים את התמציות מחימום הפרחים במים או תחת השמש במי מעיינות.

 

באך גילה שישנה הקבלה בין המים הנוטפים מהפרחים לבין תכונות ורגשות של בני אדם, לכן התמצית מאזנת באופן אנרגטי את האדם. לאיזון אנרגטי זה קרא באך גם איזון "התדר האנרגטי" או "התדר הרגשי".

 

לדוגמה, מים הנמצאים במגע עם פרח המימולוס מאזנים את הרגש האנושי או "התדר האנרגטי" של פחד ממקור ידוע, כמו פחד במה, פחד מחושך וכו'. 

 

התמציות מאזנות את הדיסהרמוניה הרגשית של המטופל (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
התמציות מאזנות את הדיסהרמוניה הרגשית של המטופל(צילום: shutterstock)

 

מתאימים את התמצית למטופל

הטיפול בתמציות באך פשוט מאוד במהותו. במהלך שיחה של שעה עד שעתיים, עם נטורופת או עם מטפל שהוסמך לעבוד עם פרחי באך, מקבל המטפל תמונה רחבה על מצבו הבריאותי והנפשי של המטופל ומבין מהן הבעיות המטרידות אותו. בסיום השיחה מכין המטפל בקבוקון עם התמציות המתאימות למטופל.

 

כפי שהוזכר, עבודת התמציות היא אנרגטית ו"מקלפת את הבצל" של הרגשות שכבה אחר שכבה. המינון המקובל הוא ארבע טיפות במשך ארבע פעמים ביום. בדרך כלל מגיעים למפגש אחד נוסף לפחות עם המטפל, כדי לשמוע מה חש המטופל בעקבות הטיפול וכדי להתאים לו את המשך הטיפול.

 

הבקבוקון הקטן מכיל ברובו מים טהורים (כמו מים מינרלים או מי מעיין זכים), כמה טיפות של ברנדי (באך מצא שמעט אלכוהול מחזיק את התמציות "טריות" ואנרגטיות) וכמובן טיפות מתמציות הפרחים, כארבע-חמש טיפות מכל תמצית.

 

חשוב לציין כי המטפל אינו מתיימר להיות פסיכולוג, אלא להתאים את התמציות למטופל על סמך דיווח עצמי שלו, וכן להגיע לשורש הבעיה הנפשית ולא רק לסימפטום.

 

אדם שהגיע לטיפול בשל בעיית חרדה, למשל, ובשיחה מתברר שמקורה בפחד מנטישה שחווה בעבר, יקבל טיפול בתמציות המוגדרות כמטפלות בחרדה ובנוסף באלו המטפלות גם בחוויית הנטישה הקודמת.

 

רק כדי לסבר את האוזן - בשל הפרסום הרב, הציבור הרחב מכיר יותר את בקבוקון

ה"רסקיו", אך לא יודע כי הוא מכיל לא פחות מ-6 תמציות מאותן 38 שגילה באך. ה"רסקיו", אגב, עוזר למצב אקוטי בלבד כמו חרדה פתאומית, בה נתקפת רגע לפני כניסה למבחן קבלה לעבודה, אך הוא אינו מותאם אישית ולכן הוא רק "מנמיך את גובה הגלים" במקרה של סערה רגשית זמנית וממוקדת, לעומת הבקבוקון האישי אשר פועל לטווח יותר ארוך ומותאם לרגשות, חששות ופחדים ספציפיים של כל אחד.

  

הכותב הוא נטורופת N.D, מטפל ברפואה טבעית ובכאבים 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
באך טען שלמים יש "זיכרון" לאיכויות החומר שמכניסים לתוכם
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים