שתף קטע נבחר

הסבא היהודי שלי: אליוט גולד עם כיפה וציצית

מה משותף לשחקן שהיה מועמד לאוסקר, תסריטאי זוכה פרס "גלובוס הזהב", במאי עם קשרים חזקים בתעשייה ורב חרדי? כולם שותפים למיני-סדרה שמטרתה לקרב יהודים לשורשיהם. אה, וכולם לומדים ב"אש התורה". צפו באליוט גולד שלא הכרתם

בגיל 74, עם מועמדות לאוסקר ולמעלה מעשרים סרטים ברזומה, אליוט גולד עושה לביתו. לביתו – משמע הבית היהודי. לא המפלגה, הרעיון. גולד (שנולד כגולדשטיין) הצהיר לא פעם על מחויבותו העמוקה לזהותו היהודית. את חובו לעם ולרעיון שילם בנישואים (שלא עלו יפה) לנציגה בולטת אחרת של העם הנבחר בתפוצות, ברברה סטרייסנד, ובהורות מאוחרת לרוס ומוניקה גלר בסדרה "חברים".

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בפסטיבל הסרטים בחיפה שנערך לפני כשלוש שנים, אמר לקהל הנרגש "אני יודע שאתם השורשים שלי", אך לא רבים מהנוכחים ידעו כי השחקן המוערך למד תורה בחברותא עם הרב נחמן ברוורמן מישיבת "אש התורה", והוא שחיבר אותו לפרויקט שלשמו התכנסנו – מיני-סדרה בת שלושה סרטונים בכיכובו, המיועדת לחבר את יהודי הניכר לשורשיהם, דרך האתר היהודי המצליח "אש התורה".

 

חושבים מחוץ לקופסה

"תשמע לסבא, אנדי לינג" (Listen to Grandpa, Andy Ling) היא סוג של סאטירה יהודית חינוכית, מתובלת בא-ביסלע הומור וא-סאך יהדות, רעיונות תלמודיים, ערימת ספרי גמרא וכמה מילים ביידיש. יוצר הסדרה הוא לא אחר מג'ייסון וינוקור, זוכה "גלובוס הזהב" על התסריט של סדרת הטלוויזיה "מפגשים מהסוג האישי", המתגורר היום בירושלים ולומד, כך מסתבר, בישיבת "אש התורה".  

 

 

בלב התסריט מככב אחד, אנדי לינג (רנדל פארקס), לוזר מקצועי שנולד לאב ממוצא סיני ולאם יהודייה, איבד את כל כספו, שרף את הקשרים עם הוריו, ובאופן כללי חי באידיאולוגיה נהנתנית ומחוסרת מחויבות - החלום האמריקני מודל 2012.

 

לאחר שנאלץ למכור את התחתונים, מגיע אנדי לינג לסבא שלו (אליוט גולד), היחידי שעוד מוכן לפתוח לו את הדלת, וגם זה רק בגלל שהוא לא מכיר אותו. מאחורי הקריצות וההומור העצמי מבקשים יוצרי הסרט להציג מציאות המוכרת ליהודים רבים בארצות הברית של היום, המקדשת את ההטרוגניות – אך מציתה געגועים לזהות הדתית האינדיווידואלית.

 

 

"אנחנו תמיד מנסים דברים חדשים, וזה קצת מחוץ לקופסה", אומר הרב נחמיה קופרשמיט, העורך הראשי של אתר "אש התורה" וממפיקי הסדרה. "רצינו לנסות להעלות סדרה של סרטונים הומוריסטיים-חינוכיים לרשת, על בסיס רעיון שהציע הרב ייץ גרינמן".

 

כשהתעשייה ההוליוודית מתנדבת

אנשי "אש" פנו לוינוקר שאימץ את הרעיון בחום רב, והציע לחבורה לעבוד עם דני קאופמן, במאי אמריקאי – אף הוא בוגר "אש התורה" (בלוס-אנג'לס). המאפיה היהודית מעולם לא נראתה יהודית יותר.

 

"לנו יש תקציב דל, אך לדני יש קשרים רבים בהוליווד, והיה חשוב לו לראות את זה גמור", מספר הרב קופרשמיט ל-ynet. "הוא השקיע מכספו הפרטי, ועשה הכל כדי לחבר לפרויקט את חבריו מהתעשייה – ואם תסתכלו בסוף הסרט, הרי שמדובר בחבורה מכובדת למדי, שרובם המוחלט עבדו בהתנדבות!"

 

עד כה שודרו שניים מתוך שלושת הסרטונים שבסדרה (מידי יום ראשון עולה פרק), ולמרבה ההפתעה (או שלא) היא זוכה להצלחה ניכרת ברשת." לא חשבנו שזה יהיה כזה להיט ויראלי", כך הרב קופרשמיט, "אך ידענו שיועיל לעניין אם בסרט ישתתף סלב אמיתי. אליוט גולד הוא כמו משפחה של הרב ברוורמן, וקיבל בשמחה את ההצעה כשזה הביא לו את התסריט. הוא אפילו אמר שהדמות של הסבא מזכירה לו את אביו, ולכן התחבר אליה מאוד".

 

ב"אש" לא מוותרים גם על המסר: "הקשיבו לאבותיכם, הם יודעים דבר או שניים. חוכמת התורה מדברת לכולם, ומי שלומד תורה יודע המון על הרבה דברים. התורה היא חוכמת חיים".

 

בינתיים לא מתכוונים שם לתרגם את הסרט לעברית (כפי שנעשה בפרויקטים רבים אחרים של האתר). לדברי הרב קופרשמיט: "זה כל כך אמריקאי. נראה לך שזה יכול לעניין ישראלים?"

 

 • Read this article in English
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אליוט גולד ורנדל פארקס מתחברים
  מומלצים