שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

גיוס לכולם ושינוי שיטת הממשל. הסכם האחדות

עד 31 ביולי תיחקק חלופה לחוק טל ושיטת הממשל תשונה לפני הבחירות הבאות. מופז ימלא את מקום רה"מ, יצטרף לשמינייה ומפלגתו תקבל את ועדת הכלכלה. ההסכם הקואליציוני

ממשלת נתניהו צפויה להאריך ימים עד אוקטובר 2013 בעקבות ההסכם על ממשלת אחדות עם קדימה בראשות שאול מופז. איך ישפיע ההסכם הקואליציוני על המציאות הישראלית עד אז?

 

לצפייה בהסכם הקואליציוני 

 

אחד הסעיפים המרכזיים בהסכם נוגע לחלוקת נטל השירות בצה"ל. בקדימה ובליכוד הסכימו "לפעול לחקיקתו של חוק אשר יסדיר חלוקה שוויונית והוגנת של נטל השירות בצה"ל בין חלקי האוכלוסייה השונים בישראל, וזאת עד ליום 31.7.12 בהתאם לפסיקת בג"ץ. ייקבעו יעדים ברורים לגיוס בתהליך גדל לאורך השנים. צוות בראשות קדימה ינסח את הצעת החוק".

 

ראש הממשלה נתניהו מרוצה לאחר הפגישה עם מופז (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ראש הממשלה נתניהו מרוצה לאחר הפגישה עם מופז(צילום: אוהד צויגנברג)

 

ממשלת אחדות במקום בחירות - עוד כתבות:

ח"כ הרצוג נגד נתניהו ומופז: "ברית פחדנים"

רק אתמול מופז תקף: "קומבינה של שלי וביבי"

 

קדימה קיבלה גם הבטחות בנוגע לשינוי שיטת הממשל. "הצדדים מתחייבים לפעול לשינוי מהותי בשיטת הממשל הנהוגה בישראל ולכונן שיטת ממשל אשר תגביר את היציבות השלטונית והמשילות, ובין היתר תאפשר לראש הממשלה למלא את ימיו על פי פסיקת הבוחר, ליצור רצף שלטוני, יכולת תכנון לטווח ארוך והגנה על טובת הכלל", נכתב בהסכם.

 

"עשינו דבר גדול לישראל", שאול מופז (צלום: אוהד צויגנברג) (צלום: אוהד צויגנברג)
"עשינו דבר גדול לישראל", שאול מופז(צלום: אוהד צויגנברג)

 

עוד נכתב כי "הצדדים יפעלו להשלמת תיקון שיטת הממשל בחקיקה במועד שלא יאוחר מסוף שנת 2012 והבחירות לכנסת ה-19 תתקיימנה על פי השיטה החדשה. צוות בראשות קדימה ינסח את הצעת החוק".

 

תפקידיו של שאול מופז בממשלת האחדות מוגדרים גם הם בהסכם: "לשם הבטחת העמידה ביעדים הביטחוניים, המדיניים והכלכליים העומדים בפני מדינת ישראל בתקופה הקרובה, תצטרף קדימה כחברה מלאה ושוות זכויות בקואליציה ותקבל ייצוג בממשלה בהתאם להסכם זה".

 

"בהתאם לכך", נכתב, "ימונה יו"ר קדימה שאול מופז לתפקיד המשנה לראש הממשלה ובהעדרו של ראש הממשלה מן הארץ ימלא באופן קבוע את מקומו וכן ימונה לשר במשרד ראש הממשלה. יו"ר קדימה יכהן כחבר הקבינט המדיני-ביטחוני וישתתף כחבר בכל פורום שרים מצומצם שיכלול את ראש הממשלה ושיעסוק בעניינים ביטחוניים, מדיניים, כלכליים וחברתיים".

 

עוד נכתב כי "מוסכם כי חברי כנסת מטעם קדימה יכהנו כיושבי ראש בוועדת החוץ

והביטחון ושל שתי ועדות נספות מבין הוועדות הקבועות בכנסת, ובכלל זה ועדת הכלכלה וועדה נוספת אשר תוסכם בין הצדדים".

 

ההסכם מתייחס גם לתהליך המדיני, ובאחד הסעיפים נכתב כי "הצדדים מסכימים כי הממשלה תפעל לחידושו של התהליך המדיני ולקידום המשא ומתן עם הרשות הפלסטינית. הצדדים מסכימים על חשיבות שמירתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ועל חשיבות השמירה על גבולות ברי הגנה".

 

עוד נכתב כי "הממשלה תפעל להגברת הביטחון האישי של אזרחיה, להגדלת כוחה של משטרת ישראל ולהגברת אמצעי הבקרה והאכיפה לשם מיגור תופעות של פשיעה, אלימות ובריונות בחברה הישראלית".

 

יו"ר קדימה בירך הלילה על ההסכם ואמר: "עשינו דבר גדול למדינת ישראל, הסכם חסר תקדים שמאפשר את התיקון ויצירת שוויוניות בחלוקת הנטל. לא רוצה תיקים, גם לא לעצמי". למרות הכוונה לפעול לגיוס חרדים, גם יו"ר ש"ס אלי ישי בירך: "הייתי בסוד העניינים מההתחלה. ראש הממשלה שיתף אותי בכל המהלך. יש לציין כי המהלך אינו סותר את ההסכם הקואליציוני הקיים עם ש"ס. בעניין חוק טל, תוקם ועדה מיוחדת שתגבש את הנוסח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, הלילה בכנסת
צילום: גיל יוחנן
קיבל הבטחות. מופז
צלום: אוהד צויגנברג
ההסכם הקואליציוני
מומלצים