שתף קטע נבחר

מסמך רפואי ראשון: כך תזהו התמכרות לפייסבוק

אם אתם נכנסים לחרדה כשאינכם מצליחים להתחבר לפייסבוק, ולא מעבירים שעה בלי לעדכן סטטוס, אולי אתם מכורים: חוקרים בנורבגיה חיברו מסמך המצביע על שישה הסימנים המרכזיים להתמכרות לרשת החברתית. בדקו את עצמכם

לא יכולים לעבור את היום בלי לעדכן סטטוס? עצובים כשאין לייקים? אולי אתם מכורים לפייסבוק: חוקרים בנורבגיה חיברו מסמך הנחיות הקובע לראשונה כיצד לאבחן התמכרות לפייסבוק, בהסתמך שישה סימנים מזהים.

 

פייסבוק טוב לבריאות?

 

כחצי מיליארד איש ברחבי העולם משתמשים היום בפייסבוק, ומבלים בו כעשר מיליארד דקות מזמנם בכל יום. בישראל רשומים כשני מיליון איש, המבלים באתר בממוצע כשעה ביום. אבל כמה זמן זה יותר מדי?

 

בפילדפלפיה, סיפרה לחדשות abc מריה גרסיה, אחות בבית החולים, כי היא מבלה כ-56 שעות שבועיות ברשת החברתית, שבע-שמונה שעות מדי יום, וישנה רק שעתיים בלילה בשל כך. "כולם בעבודה מדברים על זה, וזה היה נראה לי כמו דרך טובה לבלות עם חברים", אמרה, "אבל לאט-לאט התחלתי לשחק בכל המשחקים הקטנים שיש בפייסבוק ופשוט התמכרתי לכולם".

 

גם ב-CNN דווח בעבר על סינתיה ניוטון, אשר סירבה לעזור לבתה בת ה-12 בשיעורי הבית כיוון שהייתה עסוקה מדי בשוטטות בפייסבוק. גם כשבתה שלחה לה אימייל בנושא - היא פשוט לא ראתה אותו. "אני מכורה", אמרה ניוטון. "אני לא גאה בזה, אבל אני נשאבת לשם ולא מסוגלת לצאת לעולם".

 

באתר האינטרנט "My Life is Facebook" חלקו בעבר הגולשים את ההתמכרות שלהם לרשת החברתית ואת האופן שבו הדבר פוגע בחייהם. "כשהייתי היום בבית הקפה ביקשתי מאדם זר לבדוק את הודעות הפייסבוק שלי", כותב שם גולש, "עברה רק שעה מאז שהייתי ליד המחשב שלי". וגולש אחר מדווח: "נטרלתי את חשבון הפייסבוק שלי כדי להפסיק לבזבז בו זמן. שעה אחר כך כבר חידשתי אותו שוב".
 

בעלי קשיים חברתיים משתמשים יותר

המחקר הנורבגי בא כהמשך למחקר קודם מאוניברסיטת שיקגו, שמצא כי ההתמכרות לרשת החברתית עוצמתית ביותר: במחקר שפורסם השנה בכתב עת לפסיכולוגיה והקיף מעל 10,000 נבדקים, נמצא כי הרשת החברתית ממכרת יותר מאלכוהול ומעישון.

 

על סמך המחקר החדש חיברו החוקרים מאוניברסיטת ברגן שבנורבגיה את "סקאלת ההתמכרות לפייסבוק", שבה שורה של סימפטומים הדומים לסימני התמכרות לאלכוהול וסמים.

 

החוקרים ביקשו מסטודנטים לדרג עצמם בסולם המסתמך על הקריטריונים שחיברו, כשעליהם לדרג את חומרת כל תסמין, החל מ"לעתים נדירות" ועד "בתדירות גבוהה מאוד". אלה שסימנו ארבע שאלות או יותר כ"בתדירות גבוהה" עד "בתדירות גבוהה מאוד" סובלים מהתמכרות לפייסבוק, סיכמו החוקרים.

 

ראש צוות החוקרים, ד"ר סיסיליה שו אנדרסן, אמרה כי ההתמכרות לפייסבוק שכיחה מאוד אצל צעירים, נשים ובעלי הרגלי שינה גרועים. "מצאנו כי אנשים חרדים או בעלי קשיים חברתיים משתמשים בפייסבוק באופן תדיר יותר", הסבירה, "ככל הנראה מאחר שהם חשים שקל יותר לתקשר דרך רשת חברתית מאשר פנים אל פנים".

 

בדקו את עצמכם: האם אתם מכורים לפייסבוק?

1. הם אתם מבלים זמן רב במחשבות על השימוש בפייסבוק?

 

2. האם אתם חשים דחף תדיר וגובר להיכנס לרשת החברתית?

 

3. האם אתם משתמשים בפייסבוק כדי לשכוח מבעיות היומיום?

 

4. האם ניסיתם לצמצם את שעות הפייסבוק שלכם ללא הצלחה?

 

5. האם אתם חסרי מנוחה או מוטרדים כשאינכם מצליחים להיכנס לפייסבוק?

 

6. האם אתם משתמשים בפייסבוק בתדירות כה גבוהה כך שזה משפיע באופן שלילי על העבודה או הלימודים?

 

אם עניתם בחיוב על חלק מהשאלות או כולן, ייתכן מאוד שגם אתם סובלים מהתמכרות לפייסבוק אשר פוגעת בתפקודכם ובמערכות היחסים עם הסובבים אתכם, וכדאי לבדוק אם וכיצד ניתן לטפל בהתמכרות.

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנשים חרדים או בעלי קשיים חברתיים משתמשים יותר בפייסבוק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים