שתף קטע נבחר

אובמה הצהיר לראשונה: תומך בנישואי הומואים

דווקא בעיצומה של מערכת בחירות החליט אובמה להעז ולהיות הנשיא האמריקני הראשון שתומך בגלוי בנישואי גאים. "מבחינה אישית, חשוב לי לומר שאני חושב שזוגות בני אותו המין יכולים להתחתן", אמר נשיא ארה"ב יממה אחרי שצפון קרוליינה הצטרפה לרשימה ארוכה של מדינות שאוסרות נישואי הומואים

"אני חושב על אנשים שמסורים זה לזה באופן יוצא מהכלל ומגדלים ילדים. מגיע להם להינשא": יממה אחרי שצפון קרוליינה הצטרפה לרשימה ארוכה של מדינות שאוסרות על נישואים חד-מיניים, הביע נשיא ארצות הברית לראשונה את דעתו האישית בסוגיה - דווקא בעיצומה של מערכת הבחירות לנשיאות. ברק אובמה אמר אמש (יום ד') באופן שאינו משתמע לשני פנים כי הוא חושב שיש לאפשר לזוגות חד-מיניים להינשא. בכך הפך אובמה לנשיא האמריקני הראשון שתומך בגלוי בנישואי גאים.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

בראיון שהעניק לרשת החדשות ABC מהבית הלבן אמר אובמה כי הוא הגיע למסקנה שחשוב שהוא יצהיר על עמדתו בסוגיית נישואי הומואים ולסביות, והוסיף כי הוא תומך בנישואים אלה. לדבריו, הוא גיבש את עמדתו בנושא בעקבות שיחות רבות שקיים עם חברים ובני משפחה. עם זאת, הנשיא האמריקני אמר שדעתו היא אישית ושעל כל מדינה להחליט כיצד לטפל בה.

 

אמרו "לא" לנישואים חד-מיניים. מצביעים בצפון קרוליינה (צילום: AP) (צילום: AP)
אמרו "לא" לנישואים חד-מיניים. מצביעים בצפון קרוליינה(צילום: AP)

 

"היססתי בסוגיית נישואי גאים, בין השאר כי חשבתי שנישואים אזרחיים יספיקו", אמר אובמה. "הייתי רגיש לעובדה שעבור אנשים רבים המילה 'נישואים' הייתה משהו שהעלה אמונות דתיות ומסורתיות רבות עוצמה וכולי. אולם כעת, מבחינה אישית, חשוב לי לומר שאני חושב שזוגות בני אותו המין יכולים להתחתן", אמר אובמה ל-ABC.

 

פתח חזית חדשה בעימות מול רומני

בעבר אמר אובמה כי דעותיו האישיות בנושא נישואים חד-מיניים "מתפתחות", דבר שעורר את זעמם של ארגונים למען זכויות הקהילה הגאה.

אולם, הצהרתו הגלויה עתה העניקה זריקת עידוד רצינית לארגונים אלה, שזה תקופה ארוכה קראו לו לתמוך בנישואים חד-מיניים.

 

דבריו של אובמה גם פתחו חזית נוספת של אי הסכמה בין הנשיא הדמוקרטי לבין יריבו במרוץ לנשיאות, מיט רומני הרפובליקני. מסקרי דעת קהל שנערכו בארה"ב באחרונה עלה כי האומה האמריקנית חצויה בסוגיה זו.

 

רומני עצמו הגיב להצהרת התמיכה של אובמה בנישואים חד-מיניים ואמר כי הוא מאמין שנישואים צריכים להיערך בין גבר לאשה. המועמד הרפובליקני הוסיף כי סוגיית הנישואים החד-מיניים היא עדינה ורגישה מאוד. הוא ציין כי על המדינות בארה"ב להחליט אם להעניק יתרונות משפטיים לזוגות מאותו מין.

"לסשה ומליה יש חברים שהוריהם הם זוגות חד-מיניים". משפחת אובמה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"לסשה ומליה יש חברים שהוריהם הם זוגות חד-מיניים". משפחת אובמה(צילום: רויטרס)

 

אובמה דיבר על תמיכתו בנישואים חד-מיניים מנקודת מבט אישית ואמר שלשתי בנותיו, סשה ומליה, יש חברים שהוריהם הם זוגות חד-מיניים. "מליה וסשה, הן לא הצליחו לקלוט מדוע צריך להתייחס להורים של החברים שלהם בצורה שונה", אמר הנשיא האמריקני. "זה לא נשמע להן הגיוני ובכנות, זה מסוג הדברים שגורמים לך לשנות גישה".

 

אובמה, שהיה גם הנשיא השחור הראשון בתולדות ארה"ב, אמר שאשתו מישל הייתה מעורבת בהחלטתו והצטרפה אליו בתמיכתו בנישואים חד-מיניים. "בסופו של דבר, הערכים שהכי חשובים לי ושהכי חשובים לה (למישל) הם כיצד אנחנו מתייחסים לאנשים אחרים".

 

בידיעה שתמיכתו בנישואים חד-מיניים עלולה להרגיז שמרנים דתיים, אמר אובמה שהוא חושב על האמונה שלו דרך הפריזמה של כלל הזהב - להתייחס לאחרים כפי שהיית רוצה שיתייחסו אליך. "זה מה שאנחנו מנסים להקנות לילדינו וזה מה שמניע אותי כנשיא, ואני מניח שככל שאהיה יותר עקבי בנאמנותי לאמיתות אלה, כך אהיה טוב יותר כאב, כבעל ובתקווה - גם כנשיא", אמר אובמה.

 מוקדם יותר אמר סגנו של אובמה, ג'ו ביידן, כי הוא "חש לחלוטין בנוח" עם האפשרות להשוות את זכויותיהם של זוגות גאים לאלו של זוגות הטרוסקסואליים נשואים. בראיון שהעניק לרשת NBC אמר ביידן כי בעיניו נישואים פירושם נאמנות לאדם שאוהבים, בין שזו אהבה בין גבר ואשה, ובין שזו אהבה של גבר וגבר או אשה ואשה.

 

שלשום אישרה צפון קרוליינה תיקון לסעיף בחוקה המגדיר נישואים אך ורק כאיחוד בין גבר לאשה, והפכה למדינה ה-30 בארה"ב שמאמצת סעיף מעין זה. כ-61 אחוז מהמצביעים במדינה העדיפו שלא להכיר בנישואים חד-מיניים.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 09/05/2012 22:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איך זה ישפיע על המרוץ לנשיאות? אובמה
צילום: AP
"מתנגד לנישואי הומואים". רומני
צילום: AFP
תומכת בתיקון בצפון קרוליינה חוגגת ניצחון
צילום: AP
30 מדינות בארה"ב מתנגדות לנישואים חד-מיניים
צילום: AFP
הייתה מעורבת בהחלטה של בעלה. מישל אובמה
צילום: MCT
מומלצים