שתף קטע נבחר

מנהיג הימין הקיצוני ביוון: 'לא היו משרפות בשואה'

ניקולאוס מיכלוליאקוס, יו"ר מפלגת "שחר מוזהב" שנכנסה לפרלמנט, הצהיר בראיון כי במחנות ההשמדה הנאציים גם לא היו תאי גזים והכחיש ששישה מיליון יהודים נרצחו בשואה. בקהילה היהודית הגיבו בכעס: "בחירתו היא מכה קשה לדמוקרטיה"

רק נבחר וכבר מכחיש את השואה. מפלגת "שחר מוזהב" הימנית קיצונית רשמה הישג עם זכייתה בכשבעה אחוזים מקולות הבוחרים בבחירות ביוון, ומנהיגהּ לא מבזבז זמן בהבעת דעותיו מעוררות המחלוקת. יו"ר המפלגה ניקולאוס מיכלוליאקוס הכחיש אתמול (יום ב') את קיומם של משרפות ותאי גזים במחנות ההשמדה הנאציים, ועורר בכך את מחאת בכירים ביוון וראשי הקהילה היהודית.

 

הבחירות ביוון - הכותרות האחרונות:

יוון: גם מנהיג השמאל לא הצליח להרכיב ממשלה

האיחוד האירופי יזרים ליוון 5.2 מיליארד אירו

יוון וצרפת אמרו "לא" לחילוץ. גוש האירו בסכנה?  

 

"לא היו משרפות, זה שקר. גם לא היו תאי גזים", אמר מיכלוליאקוס בראיון לתחנת טלוויזיה מקומית, וערער גם על כך ששישה מיליון יהודים נרצחו בשואה. לטענתו, המספר מהווה הגזמה. "אנשים רבים מלאומים שונים מתו במחנות, כמו שיפנים מתו במחנות האמריקניים", הוסיף יו"ר המפלגה.

 

מיכלוליאקוס צועד בראש תומכיו. דובר הממשלה יצא נגדו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מיכלוליאקוס צועד בראש תומכיו. דובר הממשלה יצא נגדו(צילום: רויטרס)

 

דובר הממשלה פנטליס קפסיס מיהר להבהיר כי עמדותיו של השותף החדש בפרלמנט לא מייצגות את אלו של יוון כולה. "אני מגנה נחרצות דעות כאלו, שמעוותות את ההיסטוריה ופוגעות בזכרם של מיליוני קורבנות השואה", הדגיש. יש לציין כי החוק ביוון אינו אוסר על הכחשת השואה, בניגוד למדינות אחרות באירופה דוגמת גרמניה וצרפת.

 

גם בקהילה היהודית הגיבו לדברים בכעס וציינו בהודעה רשמית כי "בחירתם של גורמים החשים נוסטלגיה כלפי הנאציזם מהווה מכה קשה לדמוקרטיה ביוון. זה עלבון להיסטוריה של יוון". בשואה נספו כ-70 אלף יהודים יוונים, רובם מהעיר סלוניקי. כיום מתגוררים במדינה כ-5,500 יהודים.

 

דגל המפלגה מורכב מסמל יווני עתיק שדומה לצלב קרס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דגל המפלגה מורכב מסמל יווני עתיק שדומה לצלב קרס(צילום: רויטרס)

 

מפלגתו של מיכלוליאקוס עברה לראשונה את אחוז החסימה בבחירות, רבות בהשפעת המשבר הכלכלי והמחאה נגד הקיצוצים שדורש האיחוד האירופי בתמורה להעברת כספי הסיוע למדינה. כשנשאל מה יהיה הצעד הראשון שיקדם עם כניסתו לפרלמנט, ענה מיכלוליאקוס: "כל המהגרים, כל המהגרים הלא-חוקיים החוצה. החוצה מארצי והחוצה מביתי".

 

מנהיג המפלגה נשא את נאום הניצחון שלו במסיבת עיתונאים על רקע דגל המפלגה – סמל יווני עתיק הדומה לצלב קרס. חרף הסממנים החיצוניים הבוטים והאידיאולוגיה הלאומנית, חברי המפלגה מתנגדים להגדרתם כ"ניאו-נאצים". במשרדיה מוצגים לראווה ספרים העוסקים בעליונות הגזע הארי, אך חבריה דוחים האשמות בדבר אלימות נגד זרים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיכלוליאקוס. "בני לאומים שונים מתו במחנות"
צילום: רויטרס
מומלצים