שתף קטע נבחר

כשלו המגעים לאחדות: יוון הולכת שוב לבחירות

התוצאה הצפויה של המגעים בין המפלגות השונות הוכרזה רשמית. שלוש המפלגות הגדולות בפרלמנט היווני ניסו את כוחן, ושלושתן כשלו - אין קואליציה, אין הסכמות ובחירות חדשות ייערכו תוך חודש. שוב, בעין הסערה יהיה הסכם החילוץ למשק היווני

אין הסכמה לאומית ביוון - הולכים לבחירות חדשות. מנהיג המפלגה הסוציאליסטית PASOK, אוונגלוס וניזלוס, הודיע אחר הצהריים (יום ד') כי השיחות להקמת קואליציה נכשלו. "לצערי, המדינה תלך שוב לבחירות", אמר.

 

היוונים לא מצליחים להחליט:

 

היוונים יצביעו שוב בבחירות לפרלמנט תוך חודש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
היוונים יצביעו שוב בבחירות לפרלמנט תוך חודש(צילום: AFP)

 

ונזילוס, שר האוצר היווני לשעבר, נפגש היום פעם נוספת עם מנהיגי מפלגות שהתכנסו לבקשת הנשיא קרולוס פפוליאס, כדי לנסות להשיג בפעם האחרונה הסכמה רחבה להסכם החילוץ שנחתם עם אירופה.

 בתום הפגישה יצא בהודעה לרשתות הטלוויזיה ובשידור חי הודיע על כישלון המגעים.

 

הוא היה המנהיג השלישי שניסה את כוחו בהקמת ממשלה. קדמו לו אנטוניס סמאראס, מנהיג מפגלת הימין-מרכז "דמוקרטיה חדשה" (התומכת בהסכם החילוץ), ואלכסיס ציפראס, מנהיג מפלגת השמאל הקיצוני "סיריזה" (המתנגדת להסכם). בתום הבחירות שנערכו בתחילת החודש התברר כי למפלגות התומכות בהסכם עם אירופה אין עוד רוב בפרלמנט באתונה.

 

המגעים שהתנהלו בשלושת הימים האחרונים היו בבחינת ניסיון אחרון למנוע הליכה לבחירות. וניזלוס עצמו כבר הודיע לפני שלושה ימים על כישלון ניסיונותיו, והעביר את הסמכות להקים ממשלה חזרה לנשיא, שבתורו כינס את המפלגות המוכנות באופן עקרוני לשתף פעולה זו עם זו כדי למנוע מערכת בחירות שנייה בתוך חודש.

 

סלע המחלוקת הוא סירובם של "סיריזה" ומנהיגה ציפראס להתפשר בנוגע להסכם החילוץ לכלכלת יוון. עמדת המפלגה היא שיש לבטל את ההסכם או לפתוח אותו ולערוך בו שינויים מרחיקי לכת. ונזילוס סיפר כי מצא מכנה משותף בשיחות שקיים עם פוטיס קובליס, מנהיג מפלגת שמאל קטנה, "השמאל הדמוקרטי" (מתנגדת להסכם, תומכת בהישארות בגוש האירו). אולם, המאמצים כשלו לאחר שקובליס אמר כי לא יוכל להסכים לאחדות ללא ציפראס ו"סיריזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היוונים יחזרו לקלפי
צילום: רויטרס
לא הצליח להשיג הסכמה. ונזילוס
צילום: AFP
לא מתפשר. ציפראס
צילום: AP
מומלצים