שתף קטע נבחר

ביקור בית: משפצים את הדירה של סבא וסבתא

דירה ותיקה במרכז תל-אביב עברה שיפוץ ושדרוג משמעותיים, תוך התחשבות גם ברצונם של הדיירים החדשים וגם במציאות הקיימת ובנוסטלגיה שאופפת אותה. איך זה נראה? בואו לגלות

כשסבא וסבתא של אדריכלית הפנים טל ג'רסי קנו את הדירה ברחוב הנביאים בתל-אביב בשנת 1960, הם לא דמיינו את ההיסטוריה שהדירה תצבור במשך השנים שבהן התגוררו בה. לאחר פטירתם, לקח לג'רסי זמן עד שיכולה הייתה לגשת למלאכת העיצוב בגלל הזיכרונות הרבים.

 

עוד על עיצוב הבית בביקור בית :

 

מכיוון שהסבים מעולם לא שיפצו את הדירה, היה צורך בשיפוץ מקיף וכולל במטרה לתכנן דירה שתתאים לזוג צעיר. למרות כל הרצון לדירה מעוצבת ומשופצת, היו מספר אלמנטים שהיה חשוב לשמר מהדירה המקורית, כמו דלת הכניסה, חלון האוורור מעל הדלת ושלט קטן על הדלת עם חריטת שם הסב.

 

הנביאים 4 תל-אביב. נבנה בשנת 1960 (צילום: עמרי אמסלם) (צילום: עמרי אמסלם)
הנביאים 4 תל-אביב. נבנה בשנת 1960(צילום: עמרי אמסלם)
 

הדירה ממוקמת בבניין מגורים גדול ברחוב הנביאים, שתוכנן על ידי דן איתן ויצחק ישר, ונחשב לאחד מבנייני המגורים המוצלחים ביותר בעיר. הוא מהווה דוגמה לאדריכלות עירונית מודרנית. נקודת ציון היסטורית נוספת הקשורה לבניין היא חנות הפרחים המיתולוגית "פרחי כץ", שפעלה במשך שנים רבות בקומת הקרקע, וכל תל-אביבי ותיק מכיר אותה.

 

קומת העמודים של הבניין. שימשה בעבר את החנות "פרחי כץ" (צילום: עמרי אמסלם) (צילום: עמרי אמסלם)
קומת העמודים של הבניין. שימשה בעבר את החנות "פרחי כץ"(צילום: עמרי אמסלם)

 

בזמן התכנון מחדש היה חשוב למצוא את נקודת השוויון בין הרצונות של ג'רסי לתכנן של פחות פונקציות ויותר חלל פתוח, מול המגבלות של המעטפת הקיימת, שלא ניתנה לשינוי, ושורת עמודים שחוצה את הדירה לאורכה.

 

לאחר ששקלה מספר אפשרויות ארגון, החליטה ג'רסי להשאיר את שני חדרי השינה בחזית המזרחית של הדירה, ולהשתמש במפתח הגדול של החזית הדרומית, שמכניסה המון אור טבעי לטובת הפונקציות הציבוריות – סלון, פינת אוכל, מטבח, פינת עבודה וספסל. הרצון היה ליצור חלל גדול ופתוח שיתן תחושת מרחב.

 

הספסל הבנוי משקיף החוצה לכיוון החצר, כריות נוי צבעוניות ומקום אחסון הופכים אותו לפונקציונלי ונוח (צילום: בני ונטורה) (צילום: בני ונטורה)
הספסל הבנוי משקיף החוצה לכיוון החצר, כריות נוי צבעוניות ומקום אחסון הופכים אותו לפונקציונלי ונוח(צילום: בני ונטורה)
 

 

שולחן האוכל היה שייך במקור לסבים והוא יכול להיסגר בעת הצורך, הספסל הבנוי יכול לשמש כמקום ישיבה נוסף (צילום: עמרי אמסלם) (צילום: עמרי אמסלם)
שולחן האוכל היה שייך במקור לסבים והוא יכול להיסגר בעת הצורך, הספסל הבנוי יכול לשמש כמקום ישיבה נוסף(צילום: עמרי אמסלם)

 

עוד בשלב התכנון היה לג'רסי חזון לגבי האווירה שתהיה בדירה; היא רצתה כאן אווירה חמה עם נגיעות כפריות. בחירת החומרים והצבעוניות נועדה כדי להדגיש את ההרגשה הזו, שילוב של רהיטים ממקומות שונים שחלק עברו בירושה מהסבים, חלקם מבית ההורים וחלקם נקנו בשוק הפשפשים בניו-יורק - וכולם יוצרים יחד תחושה אקלקטית ונעימה.

 

לשיפוץ נקבע תקציב ממוצע שדרש מספר התפשרויות, כמו שימוש בחלונות אלומניום במקום פרופיל בלגי; יחידות מיזוג תלויות במקום מיזוג מרכזי; והשארת החדרים הרטובים במקומם, כדי לא להעביר את האינסטלציה ממקום למקום. למרות המגבלות, היו מספר דגשים שעליהם ג'רסי לא הסכימה להתפשר, כמו ריצוף פרקט אלון עתיק בגוון כהה בכל הדירה, ונגרות מותאמת אישית ברמה גבוהה כמו הדלתות, הנישה הבנויה בסלון, הספסל וארונות האמבטיה.

 

חדר האמבטיה עוצב בגווני אפור ולבן, קרמיקה לבנה בשיטת הנחה של לבנים וריצוף שחמט אפור לבן (צילום: אסף שמע) (צילום: אסף שמע)
חדר האמבטיה עוצב בגווני אפור ולבן, קרמיקה לבנה בשיטת הנחה של לבנים וריצוף שחמט אפור לבן(צילום: אסף שמע)
 

 

שירותי האורחים חופו גם כן בלבני קרמיקה ופסיפס לבן וערימה של מגזיני טיים אאוט מכל השנים שבהם ג'רסי חיה בניו יורק מכניסים צבע ונגיעה אישית (צילום: אסף שמע) (צילום: אסף שמע)
שירותי האורחים חופו גם כן בלבני קרמיקה ופסיפס לבן וערימה של מגזיני טיים אאוט מכל השנים שבהם ג'רסי חיה בניו יורק מכניסים צבע ונגיעה אישית(צילום: אסף שמע)

 

פריטי הנגרות באמבטיה נצבעו בתכלת ליצורה אווירה חממה ונקייה (צילום: אסף שמע) (צילום: אסף שמע)
פריטי הנגרות באמבטיה נצבעו בתכלת ליצורה אווירה חממה ונקייה(צילום: אסף שמע)

 

הספסל יושב על חלון גדול שפונה לדרום, ויכול לשמש גם כספסל ישיבה לשולחן האוכל בעת הצורך. העמודים הקיימים עוזרים להפריד את האזור הציבורי מהפרטי, ויוצרים את הנישה המתוכננת לטלוויזיה וספרייה. הספרייה מתוכננת בצורה כזו, שבה היא קרובה לאזור העבודה ומכילה גם ספרות מקצועית.

 

שורת עמודים בנויים הגדירה את נישת הטלוויזיה ואת הסיפרייה המקצועית של ג'רסי (צילום: בני ונטורה) (צילום: בני ונטורה)
שורת עמודים בנויים הגדירה את נישת הטלוויזיה ואת הסיפרייה המקצועית של ג'רסי(צילום: בני ונטורה)

 

המטבח יושב גם הוא על הקיר הדרומי וזוכה לצל מעץ פיקוס גדול. הוא תוכנן כחלל מופרד, הפתוח מצדו האחד לאזור הציבורי בעזרת אי קטן עם כיסאות בר. ארונות המטבח התחתונים בצבע לבן-אפרפר מסודרים בצורת האות ח' ואליהם מצטרפות שתי יחידות תלויות בצבע תכלת. שילוב הצבעים תוכנן כדי ליצור אווירה כפרית וביתית. אלמנט נוסף שמפריד בין המטבח לחלל הציבורי הוא ריצוף שונה בצורת מרצפות בטון מצוירות.

 

המטבח יושב על קיר דרומי עם חלון גדול המשקיף לעץ פיקוס (צילום: אסף שמע) (צילום: אסף שמע)
המטבח יושב על קיר דרומי עם חלון גדול המשקיף לעץ פיקוס(צילום: אסף שמע)
 

 

ארונות המטבח התחתונים צבעונים בלבן אפרפר עם גימור מט, אביזרי המטבח והשיש משתלבים ויזואלית ליצירת אחידות ויזואלית (צילום: אסף שמע) (צילום: אסף שמע)
ארונות המטבח התחתונים צבעונים בלבן אפרפר עם גימור מט, אביזרי המטבח והשיש משתלבים ויזואלית ליצירת אחידות ויזואלית(צילום: אסף שמע)

 

מבט מכיוון דלפק הישיבה למטבח. בשעות החמות ניתן להגיף את הוילונות החצי שקופים ולהנות מאור מעומעם מבלי לחמם את החלל (צילום: בני ונטורה) (צילום: בני ונטורה)
מבט מכיוון דלפק הישיבה למטבח. בשעות החמות ניתן להגיף את הוילונות החצי שקופים ולהנות מאור מעומעם מבלי לחמם את החלל(צילום: בני ונטורה)

 

אותה הדירה של סבא וסבתא הצליחה להפוך לדירת זוג חמימה, בעיקר בגלל הזכרונות הרבים הקיימים בה, כאשר העקרונות שהנחו את ג'רסי בזמן העבודה יצרו מרחב חדש, שמפאר את ההיסטוריה הקיימת של הדירה עצמה וגם את ההיסטוריה של הבניין עצמו בצורה עדינה ונעימה. וכעת יש לה בית חדש שיספוג את הזכרונות הרבים שיבואו עם השנים.

 

הבית משתתף באירוע "בתים מבפנים 2012" ויהיה פתוח לקהל הרחב ברחוב הנביאים 4, כניסה ב', דירה 9, מחר (שבת) בין השעות 11:30-15:00

 

 

הכתבה באדיבות www.bvd.co.il - פורטל עיצוב הבית מבית המגזין "בניין ודיור"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בני ונטורה
הדירה ברחוב הנביאים. הרבה זכרונות
צילום: בני ונטורה
מומלצים