שתף קטע נבחר

סימון מוצרי התנחלויות: שגריר דרום אפריקה יינזף

שגריר דרום אפריקה יזומן מחר לשיחת הבהרה ונזיפה במשרד החוץ בעקבות החלטת שר המסחר והתעשייה הדרום אפריקני, ד"ר רוב דייויס, עליה דווח לראשונה ב-ynet, לסמן מוצרים מתוצרת התנחלויות. גורמים בירושלים: "החלטה גזענית". גם שר החוץ של דנמרק רוצה לסמן מוצרים מיהודה ושומרון

מחאה דיפלומטית בירושלים על ההחלטה הדרום אפריקנית לסמן מוצרים מההתנחלויות. שגריר דרום אפריקה יזומן מחר (יום א') לשיחת הבהרה ונזיפה במשרד החוץ. ההחלטה התקבלה בעקבות החלטת שר המסחר והתעשייה הדרום אפריקני, ד"ר רוב דיוויס, עליה דווח לראשונה ב-ynet, שחתם על צו האוסר על סימון תוצרת ההתנחלויות כתוצרת ישראל.

 

עוד בחדשות ynet:

 

גורמים במשרד החוץ בירושלים אמרו "מדובר בהחלטה גזענית, חבל שדרום אפריקה שסבלה במשך שנים מגזענות היא זו שמובילה את המהלך הזה". הגורמים אמרו שזו החלטה ייחודית רק לישראל ולא התקבלה החלטה כזו כלפי שום מדינה אחרת, ועל כן מדובר בהחלטה פוליטית שנגועה בגזענות וחוסר הגינות. הם ציינו כי לא פורטו התקנות להחרמה, ולכן הדבר עלול לפגוע בייצוא כל המוצרים מישראל.  

 

"החלטה פוליטית שנגועה בגזענות וחוסר הגינות". חלק מהצו הדרום אפריקני ()
"החלטה פוליטית שנגועה בגזענות וחוסר הגינות". חלק מהצו הדרום אפריקני

 

דרום אפריקה אינה אוסרת בשלב זה מכירה של מוצרים מההתנחלויות, אבל הסוחרים יידרשו לסמן את המוצרים הללו בסימון מיוחד שיבהיר שיוצרו מעבר לקו הירוק. אם אכן תיושם ההחלטה, ממשלת דרום אפריקה תהפוך לראשונה בעולם שמורה על נקיטת צעד כזה.

 

בהודעה שפרסם ב-1 במאי שר המסחר והתעשייה הדרום אפריקני, ד"ר רוב דיוויס, נכתב כי "צרכנים בדרום אפריקה אינם צריכים להיות מוטעים, ולהאמין שמוצרים שמקורם בשטחים הפלסטיניים הכבושים, הם מוצרים שמקורם בישראל". הוא הדגיש במכתבו כי נטל ההוכחה על מקור המוצרים יוטל על הסוחרים. ההחלטה אמורה להיכנס לתוקף ב-1 ביולי, לאחר שלציבור המתנגדים ניתנה ארכה להגיב.

 

השר ציין במכתבו כי ממשלת דרום אפריקה מכירה במדינת ישראל רק בתוך הגבולות שסומנו על-ידי האו"ם בשנת 1948. הוא ציין כי הארגונים שפנו אליו מחו על כך שמוצרים של חברת "אהבה", המייצרת מוצרים קוסמטיים בצפון ים המלח, וכך גם חברות ישראליות שמייצאות למדינה האפריקנית משקאות קלים וטכנולוגיות - משווקות בדרום אפריקה מוצרים אשר נטען שיוצרו בישראל, ולא בשטחים.

 

גם בדנמרק רוצים לסמן מוצרים מההתנחלויות

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אמר ל-ynet בתגובה להחלטה: "כמה לא מפתיע שמי שקיבל אותה הוא שר המסחר והתעשייה של דרום אפריקה, רוב דיוויס, יהודי ושמאלן קיצוני. הוא שוב מוכיח שיהודים מהשמאל הקיצוני מובילים בחדווה רבה את מסע התעמולה נגד מדינת ישראל. כך ג'יי סטריט בארה"ב וכך דיוויס והשופט ריצ'רד גולדסטון בדרום אפריקה.

אנחנו נתגבר".

 

אתמול אמר גם שר החוץ של דנמרק, ווילי סובנדל, כי הוא מעוניין לאפשר לסופרמרקטים לסמן מוצרים מיהודה ושומרון. בראיון עיתונאי אמר השר כי הוא רוצה לאפשר לצרכנים להחליט איזה מוצרים לרכוש, "זהו צעד שמראה לצרכנים שהמוצרים מיוצרים תחת תנאים שלא רק ממשלת דנמרק מאשרת, אלא גם ממשלות באירופה".

 

ממשרד המסחר והתעשייה נמסר בתגובה כי "הצו האמור טרם התקבל והגיע לעיונם וטיפולם של הגורמים המקצועיים במשרד התמ"ת. לכשיתקבל הצו, יילמדו משמעויותיו והשלכותיו על מדיניות הסחר של ישראל אל מול דרום אפריקה. במינהל סחר חוץ במשרד התמ"ת לא התקבל מידע מבוסס הנוגע לכוונות דומות של מדינות נוספות".

 

מהתאחדות התעשיינים נמסר: "נלמד את הנושא בימים הקרובים. אנחנו מתנגדים לערבוב בין פוליטיקה לכלכלה".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מירב קריסטל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחרימים מוצרים מההתנחלויות בגדה
צילום: עסאם רימאווי
מומלצים