שתף קטע נבחר

המצרים בישראל: שפיק ניצח, אף קול לעמרו מוסא

מבין כ-5,000 מצרים המתגוררים בישראל, רק עשרות בודדות קיבלו זכות בחירה. כמעט כולם בחרו בראש הממשלה לשעבר אחמד שפיק, האיסלאמיסטים קיבלו קולות ספורים

הבחירות במצרים יתקיימו רק ביום רביעי, אבל הקלפי המיועדת לאזרחי המדינה המתגוררים בישראל נסגרה כבר ביום חמישי, והתוצאות בה הן חד משמעיות: הרוב המכריע של המצרים תושבי ישראל שמחזיקים בזכות בחירה הצביעו עבור המועמד אחמד שפיק, ראש הממשלה האחרון בעידן חוסני מובארק.

 

העיתון "אל-יום א-סאבע" דיווח בשבת כי ספירת הקולות בקלפי בשגרירות בישראל העלתה ששפיק קיבל 49 קולות. המועמד חמדין סבאחי קיבל ארבעה קולות; עבד אל-מונעם אבו אל-פתוח שלושה קולות; חברו האיסלאמיסט מוחמד מורסי שני קולות; וגם המועמד

העצמאי מוחמד סלים אל-עווא, שעד כה לא זכה לסיקור רב, קיבל שני קולות.

 

מי שנעדר מהרשימה באופן מפתיע הוא עמרו מוסא, אחד מהמועמדים הבולטים לנשיאות מצרים, אשר מוביל בלא מעט סקרים שנערכו לאחרונה במדינה, אבל בקלפי "הישראלית" לא זכה אפילו לקול אחד.

 

שוקרי שזאלי (51), ראש הקהילה המצרית בישראל, ניסה להסביר בשיחה עם ynet את הסיבה לתוצאות. "שפיק הוא בן אדם מודרני", הוא אומר. "הוא היה שר התעופה האזרחית בזמן מובארק ובסך הכול הוא בן אדם טוב. בתפקידו כשר הוא עשה הרבה שינויים. הוא טוב בניהול ומצרים צריכה מישהו שינהל אותה כמו שצריך".

 

לוח הזמנים בבחירות לנשיאות מצרים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
לוח הזמנים בבחירות לנשיאות מצרים(צילום: EPA)

 

עם זאת שזאלי מודע לעובדה שהצלחתו של שפיק בישראל לא תשתקף בבחירות במצרים: "הוא לא יצליח כי הוא מצטייר כמישהו מהמשטר הקודם של מובארק. אין לו מזל".

 

שזאלי מצהיר שהוא תומך דווקא בחמדין סבאחי "כי אני רוצה מדינה לא דתית. אני רוצה מדינה דמוקרטית וממשלה דמוקרטית. הכי גרוע זה להצביע למוחמד מורסי מהאחים המוסלמים. במובן הזה, אבו אל-פתוח הוא הרע במיעוטו, כי הוא יותר מתקדם ממורסי".

 

מחאה במצרים: המועמדים הם בובות של המועצה הצבאית (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מחאה במצרים: המועמדים הם בובות של המועצה הצבאית(צילום: רויטרס)

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

בישראל חיים כ-5,000 אזרחים מצרים, שהגיעו לכאן במהלך שלושת העשורים האחרונים - רובם באמצעות קשרי נישואים, ומיעוטם טוענים שנמלטו ממשטר מובארק. רוב הקהילה המצרית בישראל מתגוררת בנצרת. חרף המספר הגדול, רק אחוז קטן מהם זכאי להצביע בבחירות. זאת משום שרק אזרחים שלהם נופקה תעודת הזהות המצרית החדשה (אחרי הפלת

מובארק) רשאים להצביע.

 

בשל כך, שזאלי לא רשאי להצביע, אבל הוא נסע עם חבריו לשגרירות מצרים בתל אביב: "באתי מנצרת כדי ללוות את החברים שלי. עוד ניסיתי לדבר עם מישהו בשגרירות שאולי יעזור לי, אבל נאמר לי שאי אפשר לעשות כלום".

 

שזאלי, שמתגורר בישראל יותר מעשור ונשוי לישראלית, חש באופן טבעי נרגש לקראת הבחירות ההיסטוריות. "אני מאוד מבסוט", הוא אומר. "אני מרגיש שסוף סוף מצרים הולכת לכיוון טוב. אני, ואזרחים מצרים אחרים שנמצאים בישראל, מאוד סבלנו ממשטר מובארק וממנגנוני הביטחון שלו".

 

מדובר בשינוי לטובה?

"יעבור עוד זמן עד שהמצב יתייצב. בערך שנה או שנתיים.

הפחד שלי הוא שהנשיא לא יוכל להשתלט על הצבא ולא יהיו לו סמכויות. אבל אני מאמין שבסוף יהיה טוב".

 

לבסוף הוא מבקש להעביר מסר לישראלים: "אתם צריכים להביא לקשר טוב עם מצרים ולבנות גשרים של שלום בין הצדדים. הישראלים חשבו שמובארק היה הכי טוב עבורם, אבל הם צריכים להבין שמובארק לא היה טוב לשלום בין העמים והמדינות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כיכר תחריר לוהטת. "מצרים הולכת לכיוון הנכון"
צילום: EPA
המועמד אחמד שפיק. ראש הממשלה האחרון של מובארק
צילום: רויטרס
מומלצים