שתף קטע נבחר

אושר בוועדה: גיל הנישואים המינימלי יועלה ל-18

הח"כים אישרו לקריאה ראשונה הצעת חוק לפיה הגיל המינימלי לנישואים יועלה מ-17 ל-18. ש"ס התנגדה, וח"כ נסים זאב כינה את ההצעה "חוק אנטי דתי"

האם בקרוב ישימו חברי הכנסת סוף לנישואי קטינים בישראל? ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה היום (ב') לקריאה ראשונה הצעת חוק ולפיה גיל הנישואים המינימלי יעלה מ-17 ל-18. הצעת החוק שהוגשה על ידי חברי הכנסת יריב לוין (ליכוד) וזהבה גלאון (מרצ) מבקשת להטיל אחריות פלילית לבני זוג או למי שיישא צעירים מתחת לגיל 18.

 

עוד בחדשות ynet:

 

כיום מתיר החוק להינשא בגיל 17. בנסיבות מיוחדות, קובעת הצעת החוק, יוכל בית המשפט לענייני משפחה להתיר נישואים גם לצעירים מתחת לגיל שקבוע בחוק.

 

התופעה של נישואי קטינות שכיחה בישראל במיוחד בקרב אוכלוסיות של העדה הגרוזינית, קהילת ברסלב, העדה הקווקזית ובמגזר הערבי. אין נתונים מדויקים בנוגע להיקף התופעה בארץ.

 

בסיעת ש"ס יצאו נגד החוק. ח"כ נסים זאב כבר התבטא בנושא בעבר ואמר כי מדובר בחוק מביש ואין להתערב בהחלטותיו של זוג צעיר אם להינשא. במהלך הדיון בוועדה אמר זאב: "מדובר בחוק אנטי דתי, כפייתי ושערורייתי". הוא ביקש מיושב ראש הוועדה, ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, להוריד את החוק מסדר יומה של הוועדה.

 

יוזמת הצעת החוק, ח"כ גלאון, אמרה כי המצב הנוכחי אינו מתקבל על הדעת. "יש קבוצות באוכלוסייה שמשיאים את ילדיהם בגיל מוקדם, ורושמים את הנישואים רק מאוחר יותר, מה שגורם לגירושין, קשיים כלכליים ואלימות במשפחה", ציינה יו"ר מרצ. "שמעתי עדויות על כך שהנישואים הללו נעשו בכפייה עקב אי בשלות בגיל. ברוב ארצות העולם, הגיל המינימלי הוא 18 לגברים ולנשים, ואנחנו רוצים להידמות לעולם המערבי הנאור".

 

שותפה להעלאת הצעת החוק, ח"כ לוין, הוסיף כי "הנישואים הינם ההחלטה החשובה ביותר שאדם מקבל בימי חייו. לא במקרה רוב הנישאים הצעירים הינן נשים ומאוכלוסיות חלשות ולא אחת בכפייה. התהליך דן את האשה לחיי עוני, לחוסר השכלה ולתלות. ההיחלצות מכך קשה עד כדי בלתי אפשרית". לדבריו, "התופעה רווחת באוכלוסיות סגורות ולכן אין אכיפה, ולמרות זאת צריך לקבוע נורמה. במקום שאדם מבצע מעשים באילוץ, על המדינה להגן עליו ולאפשר לו פתיחת חיים בדרך הולמת".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
רק מגיל 18. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
רוצים להידמות לעולם הנאור. ח"כ זהבה גלאון
צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות
אין אכיפה. ח"כ יריב לוין
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
הצעת חוק שערורייתית. ח"כ נסים זאב
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים