שתף קטע נבחר

רבנים בבני ברק נגד מסתננים: חרם על משכירים

רבני שכונות קריית הרצוג ופרדס כץ ערכו כינוס חירום כדי להתמודד עם סוגיית העובדים הזרים והמסתננים. בין ההצעות שהועלו: "סיירת" תושבים שתסייע במניעת הטרדות, הטלת חרמות על משכירי דירות לזרים והלשנה לרשויות

גם בבני-ברק יש מי שסובל מריבוי המסתננים - ורבנים בעיר מנסים לטכס עצה. בכינוס חירום שקיימו רבני שכונות צפון העיר בסוף השבוע (מוצ"ש), הוחלט על נקיטת שורת צעדים לטיפול במצב. בין היתר הועלתה אף הצעה לבחון מקרים של הלשנה לרשויות מס הכנסה או גורמי האכיפה כדי לפגוע במעסיקי מסתננים ועובדים זרים שאינם חוקיים. 

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

באסיפה השתתפו רבנים מקהילות החרדים השונות בשכונות קריית הרצוג ופרדס כץ, אחד מחברי מועצת העיר המתגורר באזור, גבאי בתי הכנסת ועסקני ציבור. המשתתפים תיארו תמונת מצב עגומה, ובין היתר דיווחו על זינוק בהיקף הפשיעה ועל חשש ל"פריצוּת מינית".  

 

מתגייסים לסיירת

אין מדובר בכינוס ראשון שבו הרבנים והעסקנים משלבים כוחות בניסיון להתמודד עם מצוקת התושבים, אך הפעם הם יצאו ממנו עם דרכי פעולה מגובשות לפיתרון הבעיה. על-פי הצעת ההחלטה, שתובא להכרעת התושבים בכינוס נוסף שייערך

בקרוב, תוקם "סיירת" שתסייע במניעת גניבות, הטרדות והצקות מצד זרים – ובמיוחד כלפי נשים, נערות וילדים.

 

את ה"סיירת" יאיישו מתנדבים מתוך השכונה. "כל רב יבקש מבני קהילתו שיירתמו למען העניין, ובכלל לתושבים להגביר את הערנות ולדווח למתנדבים על כל פעולה חשודה", נכתב במסמך סיכום הישיבה.

 

בניסיון לפתור את הבעיה מול העירייה, הוצע להלשין על משכירים המפצלים דירות בניגוד לחוק כדי להתאימן לצורכי המסתננים ולמקסם את הרווחים על השכירות, וכן לפעול פוליטית כדי שתפסיק להעסיק את הזרים – מה שעשוי להרחיקם מהאזור.

 

הצעה נוספת היא "הקמת בית דין מיוחד מרבני השכונה שיתרה בפני אלו המשכירים להם בתים לבל יעשו זאת, והחרמת מי שיסרב לקיים את דבר בית הדין". על פי התוכנית, גוף רבני-הלכתי עשוי להתיר לתושבים לפנות למס הכנסה ולרשויות האכיפה על כל פעולה שנעשית בניגוד לחוק.

 

חזרה לאלימות ופשיעה

עסקן חרדי, מבאי הכינוס, סיפר ל-ynet כי אמהות בשתי השכונות נמנעות בשנים האחרונות מלצאת עם ילדיהן לגני השעשועים בשעות אחר-הצהריים, מאחר ש"המסתננים משתלטים

עליהם ומפחידים אותן". לדבריו, המגבלה הופכת למשמעותית יותר ויותר לקראת חודשי הקיץ הקרבים.

 

בכל הקשור לנושאים ש"בינו לבינה" מוטרדים הרבנים לא רק מהעובדים הזרים, אלא גם מבני מיעוטים אחרים הנמצאים באזור במסגרת עבודתם. כדוגמה, ציינו כי "יש נהגים ערבים באוטובוסים שהמסלול שלהם מסתיים ליד אחת הסמינרים בשכונה, והדבר גורם לבעיות צניעות חמורות".

 

ישראל כהן, עיתונאי חרדי ("כיכר השבת") ותושב פרדס כץ, אמר: "בעבר היה מדובר בשכונת פשע עם מלחמות כנופיות שמפחיד להסתובב בה, בעשור האחרון היא התחרדה - בגלל מצוקת הדיור במרכז העיר שאילצה זוגות צעירים לגור בה. אבל בשנתיים האחרונות אנחנו שוב צועדים לאחור, עם אלימות ופשיעה שבני ברק כבר לא הכירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסתננים בפרדס כץ
צילום: אמיר לוי
מומלצים