שתף קטע נבחר

60 אלף חרדים נגד האינטרנט: לשחוט את יצר הרע

שנים אחרי הקהילה החרדית בישראל, הרבנים בארצות הברית הבינו שיש לפעול נגד ה"סכנה" שבאינטרנט וערכו כנס ענק. 40 אלף המקומות באיצטדיון של ה"ניו-יורק מטס" לא הספיקו להמונים שבאו לשמוע "האינטרנט - כמו ההשכלה הארורה"

מפגן אחדות היסטורי נגד סכנת האינטרנט: מאות רבנים ואדמו"רים בכירים, מנהיגי הקהילות החרדיות בארצות הברית, קיימו הלילה (יום ב') עצרת ענק למאבק ב"פגעי הטכנולוגיע" (כך במודעות שהופצו לקראתו). תחת הכותרת "כינוס כלל ישראל - הצלת הדורות", ואל מול קהל עצום של כ-65 אלף משתתפים, התקהלו הרבנים ופסקו: אינטרנט – רק לצרכי עבודה ובחיבור "כשר" בלבד. 

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

לצורך האירוע הענק שכרו המארגנים את איצטדיון "City Field" של קבוצת הבייסבול "ניו-יורק מטס", אלא ש-40 אלף המקומות שבו לא הספיקו לרבבות המשתתפים שרכשו כרטיסים, ולצורך העניין גם האיצטדיון על-שם ארתור אש, שלא רחוק משם, נשכר על 20 אלף המקומות שבו. האירוע נערך, כמובן, על טהרת המין הגברי - כאשר בניו-יורק ובריכוזים חרדיים אחרים נאספו הנשים בקבוצות לצפות בשידור החי.

 

נזכרו באיחור

בהיעדר נורמה חברתית המחייבת את הקהילה כולה להשתמש במכשירי טלפון כשרים בלבד ובשירות סינון אתרים, כפי הנהוג בציבור החרדי בישראל, מצאו עצמם הרבנים והמחנכים נבוכים מהתוצאות ההרסניות. באיחור של שנים מעמיתיהם בארץ, הם הפנימו שסמארטפון (כמעט) לכל תלמיד וחיבור אלחוטי זמין חושפים את הדור הצעיר לעולמות תוכן אדירים – דבר שהוא בלתי-נסבל מבחינתם.

 

 

מי שהרימו את הכפפה היו הרב ישראל אברהם פורוטגל מברוקלין (ניו יורק), שנודע כאדמו"ר מסקולען, ממנהיגי החסידים, והרב מתתיהו סלומון, המשגיח הרוחני של הישיבה הליטאית היוקרתית בלייקווד (ניו-גרזי), שיזמו את קיום העצרת. הם קבעו אותה בתאריך סמלי במיוחד - ערב ראש חודש סיוון, שבו לתפילות על חינוך הילדים מיוחסות סגולות מיוחדות להצלחה.

 

בחודשים האחרונים עמלו האדמו"ר והמשגיח רבות כדי לרתום רבנים ואדמו"רים בכירים מארה"ב ומהעולם כולו למאבק נגד האינטרנט, ובדרך כלל הצליחו. גם חילוקי הדעות על התכנים המדויקים שיישמעו בעצרת, ומאבקי הכבוד בין העסקנים על סדר ישיבתם של כ-1,500 הרבנים על הבמה המרכזית, לא הצליחו להעבי על מפגן האחדות. רבבות תלמידים, אברכים ו"בעלי בתים" רכשו כרטיסים לאירוע ההמוני.

 

האינטרנט - המסית והמשחית של דורנו 

"גדולי ישראל מארץ הקודש" אמנם לא השתתפו בו בעצמם, אך שלחו נציג מטעמם – הרב דן סגל (אחיו של העיתונאי ישראל סגל ז"ל) ופרסמו מכתבי "התעוררות" בנושא. הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן, ממנהיגי הליטאים, אמר לקראת האירוע: "האינטרנט הוא המסית והמשחית הגדול של דורנו. כמו ההשכלה הארורה שחיבלה בכרם בית ישראל".

 

65 אלף משתתפים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
65 אלף משתתפים(צילום: AFP)

 

הרב חיים קנייבסקי, גם הוא רב ליטאי בכיר, פירסם גילוי דעת שלפיו "מכשיר האינטרנט הוא יצרא (= יצר הרע) דעבודה זרה וגילוי עריות בדורנו, הוא חורבן גדול בישראל. ורבים חללים הפילה עד שאול תחתית, רחמנא ליצלן". על-פי הרב קנייבסקי, אין בית שבו חיבור לרשת וש"לא נכשלו בו בעבירות חמורות מאוד, וכבר משפחות שלמות ובתים מלאים כל טוב נהרסו מזה". הוא קרא "לטכס עצות בהתאסף יחד איך לשחוט את היצר הרע הזה". הוא שיבח את רבני ארצות הברית על כינוסם.

 

בסיכומם של דברים מורה הרב קנייבסקי: "להשתמש במכשיר הטרף הנ"ל בלי שום חסימות והכשרים - לית דין ולית דיין, שאין שום היתר. לא היתר לצורך פרנסה ולא שום היתר אחר... ולהשתמש באינטרנט כשר לזה צריך הוראת חכם וגדרים". 

 

התאוות הם אי-שם

כתב העיתון ניו-יורק טיימס, שדיווח מהאירוע, ראיין כמה מהנוכחים. שלמה כהן, בן 24 מטורנטו, אמר כי הגיע לשמוע את דברי הרבנים - והעיד כי הוא בהחלט משתמש באינטרנט לצורכי קניות, עסקים ושמירה על קשר עם חברים. "כל אחד צריך שיהיה לו מייל", אמר, והבהיר כי הכינוס חשוב בעצם התזכורת על הפיתויים שקיימים. "התאוות נמצאות

אי-שם", אמר, "אנחנו חייבים ללמוד איך לשמור על עצמנו". 

 

נאט לוי, בן 25 מלייקווד, אמר כי הוא גולש פעמים רבות בקפה-אינטרנט שנמצא בהשגחת רב מקומי - שם התכנים מסוננים וכן האתרים מנוטרים, כך שניתן לדעת היכן גלשת.

 

לוי מעיד כי הוא משתמש באינטרנט כדי לטפל בלקוחות החברה שלו. "יש לי גישה חופשית לעשות את העסקים כמו שצריך, אבל אני יודע שהאינטרנט כשר".

 

רפאל הס, בן 29 מניו-ג'רזי, שגם היה בסיטי פילד, הציג את הסמאטפון שלו והצהיר כי הוא מצא שלווה ושקט בכיבוי האפשרות של גלישה באינטרנט. "החיים לעתים נעימים יותר בלעדי האינטרנט", אמר במשיכת כתף.

 

 (צילום: AP / VosIzNeias.com) (צילום: AP / VosIzNeias.com)
(צילום: AP / VosIzNeias.com)

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

 (צילום: AP / VosIzNeias.com) (צילום: AP / VosIzNeias.com)
(צילום: AP / VosIzNeias.com)

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

 (צילום: AP / VosIzNeias.com) (צילום: AP / VosIzNeias.com)
(צילום: AP / VosIzNeias.com)

 

 (צילום: AP / VosIzNeias.com) (צילום: AP / VosIzNeias.com)
(צילום: AP / VosIzNeias.com)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP / VosIzNeias.com
הכנס בניו-יורק
צילום: AP / VosIzNeias.com
מומלצים