שתף קטע נבחר

תכירו: הבית היהודי של יוצר האוס

דיוויד שור יצר את ד"ר האוס - הרופא הכי אתיאיסט וציני בעולם - אבל מתברר שאחיו התאומים חזרו בתשובה והפכו לרבנים. אז איך פערי ההשקפה לא מפריעים לקשר הטוב? "פשוט משתדלים לא להעלות נושאי שיחה דתיים"

הלילה (יום ב') ישודר בארצות הברית הפרק האחרון בסדרת הטלוויזיה הנפלאה "האוס". למי שדואג מה יעשה מעתה דיוויד שור, התסריטאי ויוצר הסדרה עטורת הפרסים, נבהיר שבחודש אב הקרוב הוא יגיע לירושלים עיר הקודש, כדי להשתתף בחתונה של האחיינית הדתייה שלו.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

כן, קצת קשה להאמין שדיוויד שור, שאיננו אדם דתי כלל ועיקר, ואשר יצר את הרופא הכי אתיאיסט וציני בעולם, יש שני אחים-תאומים, שהם רבנים, שגרים בירושלים ועוסקים בקירוב יהודים אל אביהם שבשמים.

 

אחים-תאומים-רבנים

אז איך זה קרה? ובכן, באונטריו שבקנדה התגוררו לפני כשישה עשורים בני הזוג מרווין וססיל שור. הבעל רואה חשבון והאשה אחות. בני הזוג היו ציונים נלהבים שתרמו לסוכנות, למגבית, לקרן קיימת וכדומה, אבל למעט ביקורים סמליים בראש השנה ויום כיפור בבית הכנסת הקונסרבטיבי, ועריכת ליל הסדר, למשפחה לא היה שום קשר מעשי ליהדות.

 

לפני 53 שנים נולד דיוויד, הבן הבכור של משפחת שור, וכעבור שנתיים נולדו התאומים רפאל ואפרים. הילדים למדו בבית הספר המקומי שבו

היו 1,200 גויים חסונים, ועוד שבעה יהודים - ששלושה מהם היו בני משפחת שור. 

 

כשאפרים היה בן 18, הוא החליט לנסוע לקיבוץ, ללמוד עברית ולהכיר את אחיו. לפני שטס לישראל, נתקל בכתבה במגזין "רולינג סטון", שבו הכתבת היהודיה-חילונית, תיארה כיצד אחיה התוודע ל"אש התורה" ועבר תהליך מרתק של חזרה בתשובה. מה שריתק את אפרים לכתבה הייתה העובדה שהכתבת תיארה ללא שמץ של ציניות, את חוכמת החיים היהודית ואת הפילוסופיה של היהדות, ושל ארגון "אש התורה", הגורסת שלא רק צריך להאמין בבורא, אלא גם להבין את היהדות ואת הסיבות לקיום מצוות.

 

אפרים החליט להגיע לשיעור אקראי ב"אש התורה", שעסק בצורך בשמחה. השיעור הבא עסק בפרקי אבות, ומהר מאוד אפרים שור, הפך לרב אפרים שור, שיהפוך לימים לאחד ממנהלי "אש התורה", מהארגונים המשמעותיים ביותר בעולם הנחלת היהדות למבוגרים.

 

רפאל שור לקח קשה את העובדה שאחיו הפך לדתי, ולכן במשך שנה הוא למד באוניברסיטה דתות ופילוסופיה, והכין את עצמו לעימות הגדול שנועד לגרום לאחיו לחזור בשאלה - ולקנדה. אלא שגם רפאל נדבק בחיידק הדתי, גם הוא עבד ב"אש התורה" וגם הוא - כמו אחיו - נישא ועבר לגור בירושלים. בהמשך הוא בחר לעבור לקריירה של הפקת סרטים על יהדות ועל האיסלאם הפונדמנטליסטי.

 

האוס מעלה שאלות

דיוויד, האח הגדול, גרם נחת להוריו כשבחר כמו יהודי-אמריקני טוב בקריירה של עורך דין. אלא שבהמשך נדבק בחיידק הטלוויזיה, עבר ללוס אנג'לס והחל לעבוד כתסריטאי וכמפיק בסדרות מצליחות כגון NYPD, הפרקליטים וחוק וסדר. עכשיו הוא הגיע לקו הסיום של האוס.

 

האוס. סוף עונה ()
האוס. סוף עונה

 

כל מי שראה את האוס יודע שמדובר באחת הדמויות הכי אתיאיסטיות שהיו אי-פעם על המסך. ד"ר האוס, בכיכובו של יו לורי הבריטי, לא רק שאינו מאמין, הוא ממש בז לכל הדתות והדתיים. הרופא המיזנתרופ אמנם זורק מדי פעם מילים בעברית כמו "מזל טוב", או "מניין", ואפשר אפילו לומר שיש לו חוש הומור יהודי, אבל לאורך הסדרה הוא ממש מנסה להוכיח לחולים בני כל הדתות, שהם מבזבזים את זמנם בניסיון להיאחז באמונה. לאור זאת די מתבקש לברר כיצד שור התייחס לעובדה ששני אחיו חזרו בתשובה והפכו לרבנים.

 

"דיוויד כיבד את זה, ולא חשב שהשתגעתי", מודה בחיוך הרב אפרים שור. "הוא בפירוש לא אדם מאמין, אבל הוא מכבד אנשים מאמינים, והוא אפילו מאמין שיש סיבות להאמין. הוא לא מסתכל על הדת והיהדות באופן שלילי, אלא מנסה להראות את שני הצדדים. דווקא דרך הקיצוניות של האוס, הוא מראה את הצד השני של האמונה. זה מה שהוא הכי אוהב, לתת צ'אנס לאנשים לחשוב בעצמם. האוס הוא דמות שיכולה להגיד הרבה דברים שאנשים חושבים ולא אומרים, זה נותן הזמנות להעלות נושאים מעניינים כמו אמונה".

 

ניפגש בשמחות

בשל העובדה שדיוויד שור גר בלוס אנג'לס, אחיו גרים בירושלים וההורים עדיין מתגוררים בקנדה, בני המשפחה נפגשים בעיקר

באירועים משפחתיים. מזל שלסבא וסבתא שור יש דור שלישי שמונה 20 צאצאים.

 

הרב שור: "בגלל שלהורים שלי יש הרבה נכדים - יש שמחות. הבת של דיוויד חגגה בת מצווה בספטמבר, בלוס אנג'לס, וכולנו נפגשנו. הכל כמובן היה כשר, ודיוויד דאג שנוכל לשמור שבת ולהרגיש בנוח, כמו בבר מצווה של הבן שלו, שהיתה לפני שלוש שנים ב'אש התורה' בלוס אנג'לס".

 

ולמי שתוהים איך שומרים על קשר הדוק בין אחים שונים כל-כך, לרב שור יש המלצה פשוטה: "אנחנו ביחסים מאוד טובים כי אנחנו משתדלים לא להעלות לשיחה נושאים דתיים, או לפחות לדבר על נושאים דתיים בעדינות, כדי שנוכל להמשיך כך".


פורסם לראשונה 20/05/2012 23:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האוס. הסדרה גדלה בבית יהודי
מומלצים