שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: אביהו שפירא
  צפו: המשפחה שנמחקה בתאונה חונכת בית כנסת
  הסב שמעון אטיאס הגשים חלום והכניס אמש ספר תורה לבית כנסת על שמו, בטקס בהנחיית בניו. שעות אחר כך נספו בנו רפי, האם יהודית ו-6 מילדיהם - אביה, התאומים אלישיב ונריה, שירה, תאיר ונועה. הדוד איציק: "נצטרך לאסוף את השברים"

  "האסון הזה פשוט לא נתפס. רק אתמול בערב הייתי באירוע של המשפחה, והבוקר אני שומע על הטרגדיה הנוראה הזאת. אי אפשר להאמין". כך תיאר שר המדע והטכנולוגיה, דניאל הרשקוביץ, יו"ר הבית היהודי, את ההלם והזעזוע ממותם של שמונת בני משפחת אטיאס מהיישוב בר יוחאי שבגליל בתאונת הדרכים בטבריה. השר נכח אמש (יום ב') כאורח המשפחה בטקס חנוכת בית כנסת במגדל העמק שכלל גם הכנסת ספר תורה, שאותו כתב סב המשפחה. שעות אחר כך, בדרך מהטקס לתפילה בטבריה, נהרגו בתאונה ההורים וששה מילדיהם. 

   

  מחג לאסון: צפו במשפחה חונכת בית כנסת

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בתאונה לפנות בוקר נספו האב רפאל אטיאס, בן 42, מנהל בית ספר "מפתן" בצפת, רעייתו יהודית (42), וששה מילדיהם - אביה (17) תלמידת אולפנה במירון, התאומים אלישיב ונריה שמעון (16), שירה (11), תאיר (8) והילדה הקטנה נועה (4). רק הילדה רחל (7) ניצלה, לאחר שהצליחה לצאת מהרכב לפני שעלה באש.

   

  8 בני משפחה נהרגו בתאונה, כותרות אחרונות:

  אסון בצפון: רכב התהפך, הורים ו-6 מילדיהם נהרגו

  השיחה עם מוקד 100: "אלוהים, תציל אותנו"

  "היישוב קרוע, אבדה משפחה שלמה. בלתי נתפס"

   

  זה אמור היה להיות אחד הימים השמחים ביותר של בני משפחת אטיאס. הם חגגו יחד אירוע גדול ומרשים של חנוכת בית כנסת במגדל העמק, והכנסת שני ספרי תורה. אך החגיגה הגדולה הסתיימה בטרגדיה, כשמלבד ילדה אחת שניצלה, משפחה שלמה נמחקה בתאונה הקטלנית, בדרך ממגדל העמק לתפילה בקבר השל"ה הקדוש בטבריה.

   

  משפחה שלמה נמחקה, רק הילדה רחל ניצלה ()
  משפחה שלמה נמחקה, רק הילדה רחל ניצלה

   

  המשפחה בטקס, שעה קלה לפני התאונה (צילום: משה בוזגלו) (צילום: משה בוזגלו)
  המשפחה בטקס, שעה קלה לפני התאונה(צילום: משה בוזגלו)

   

  חוגגים במגדל העמק, שעות לפני האסון (צילום: משה בוזגלו) (צילום: משה בוזגלו)
  חוגגים במגדל העמק, שעות לפני האסון(צילום: משה בוזגלו)

   

  בשעות הערב המוקדמות אתמול, התאספו כ-250 איש לתהלוכה חגיגית לפני הכנסת ספרי התורה. סב המשפחה, שמעון אטיאס, כתב את האותיות באחד מהם. ספר תורה נוסף נתרם על ידי בת משפחה אחרת. הסב חזר וסיפר לאורך הערב כי היה זה חלומו.

   

  התאונה הקשה בצפון, עוד כותרות:

  בת ה-7 שניצלה: "ניסיתי להעיר את אמא ואבא"

  אסונות בדרכים: משפחות שנקטלו בכביש

  ארה"ב 2009: דוושת הגז נתקעה, משפחה נספתה

   

  מכריהם של בני המשפחה סיפרו כי הסב השקיע את כספי הפנסיה שלו בספר התורה ובשיפוץ בית כנסת "שערי שמעון", שאותו בנה בן אחר, יצחק, מורה בבית הספר "פסגות" בעיר. בית הכנסת עצמו נקרא על שם הסב, אביו של רפי שנספה בתאונה. רפי היה הרוח החיה של הערב, יחד עם אחיו. הוא הנחה את האירוע כשהוא לבוש בחליפה ולא הסתיר את התרגשותו.

   

  טקס הכנסת ספרי התורה. מחגיגה ליגון עמוק (צילום: ארתור מינצר) (צילום: ארתור מינצר)
  טקס הכנסת ספרי התורה. מחגיגה ליגון עמוק(צילום: ארתור מינצר)

   

  גופות 8 ההרוגים. רק ילדה אחת ניצלה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  גופות 8 ההרוגים. רק ילדה אחת ניצלה(צילום: אביהו שפירא)

   

  הרכב התהפך ועלה באש (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  הרכב התהפך ועלה באש(צילום: אביהו שפירא)

   

  "נצטרך לאסוף את השברים, לשמור את ההורים, לראות מה אנחנו עושים", אמר איציק, אחיו של אטיאס, שסיפר כיצד הגיעו בני המשפחה לבית הכנסת כבר בשעות הבוקר כדי לעזור בהכנות. "הוא אמר לי לא לדאוג, ובאמת הוא והילדים עזרו כל היום. גם כשהסתיימה חנוכת בית הכנסת, הוא נשאר יחד עם הילדים לעזור ולסדר. בשעה אחת בלילה, כשהכול היה כבר מסודר, הם חזרו הביתה".  

   

  משעות הבוקר הגיעו עשרות מכרים, קרובי משפחה וחברים לבית הכנסת. "אתמול היה פה כל כך שמח והיום כל כך עצוב. אי אפשר לקלוט את גודל הטרגדיה", אמר אחד מהם. "משפחה שלמה נגדעה, שנייה אחת והכול נגמר", אמר האח. "רפי היה אדם ברמה מעל כולם. מנהל בית ספר בעל תואר שני, אבא למופת, איש של חסד ונתינה, אהבת ישראל, אדם מבריק שעושה רק טוב".

   

  רחל אפרת, הילדה היחידה ששרדה בתאונה, זוכה לליווי משפחתי צמוד בבית החולים. "היא המתנה היחידה שנשארה מהמשפחה", אמר האח. "אנחנו נשמור עליה, נגדל אותה, נאמץ אותה ולא נעזוב אותה".

   

  הדוד קובי אטיאס מדבר ברמב"ם

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  יהודית, אם המשפחה שמתה אף היא תאונה, טיילה אתמול בירושלים והגיעה בלילה לחנוכת בית הכנסת. "היא באה במיוחד למוות שלה", אמרה אחת מבנות המשפחה. "בסוף הערב, כשנשארנו לנקות את המקום, הילדים שלה אמרו: 'אולי מחר לא נלך לבית הספר', ויהודית השיבה: 'לא, מחר אני צריכה ללכת לקניות לחג השבועות'".

   

  "הוזמנתי לחנוכת בית הכנסת והכנסת ספרי התורה", סיפר השר הרשקוביץ. "הוזמנתי על ידי פעילים של הבית היהודי להיות אורח הכבוד, מאחר שמדובר במשפחה שמקורבת מאוד לתנועה. היו שם מאות אנשים, זה היה אירוע גדול מאוד. נכחו שם ראש העיר, הרבנים הראשיים בהם הרב דוד גרוסמן ומשתתפים רבים נוספים". 

   

  הרשקוביץ סיפר על אירוע מיוחד ומאוד מרגש. "אביו של רפי, הסב שמעון אטיאס, חלם על היום הזה ואסף כספים לבנות בית כנסת. הם באמת הקימו בית כנסת לתפארה". חברותיה של האם סיפרו שהקדישה את יום האתמול להתעלות רוחנית ואף הרחיקה עד ירושלים כדי להתפלל בקברי צדיקים לקראת הערב הגדול.

   

  זירת התאונה בכנרת. הרכב הידרדר לוואדי (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  זירת התאונה בכנרת. הרכב הידרדר לוואדי(צילום: אביהו שפירא)

   

  בית משפחת אטיאס בבר יוחאי (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  בית משפחת אטיאס בבר יוחאי(צילום: אביהו שפירא)

   

  השר פגש את רפי ואת משפחתו. "הוא נראה שמח ומתרגש, זה היה ערב מרומם. גם הוא וגם בני המשפחה היו לבושים בחליפות יפות. חלק לא מבוטל מהזמן רפי החזיק ילדה על הידיים. המעמד הזה היה יוצא דופן. התרגשנו מאוד".

   

  משפחת אטיאס מוכרת היטב במגדל העמק. לאורך הערב, לדברי הרשקוביץ, השמיע ראש העיר דברי שבח רבים: "כולם דיברו בשבחה של המשפחה כולה שעושה רבות למען העיר. קיבלתי בתדהמה את ההודעה שרפי ובני משפחתו נהרגו".

   

  הילדה רחל אפרת מאושפזת בבית החולים רמב"ם

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  צלם הטקס יגאל סויסה הוזמן על ידי האב רפאל, בעקבות ההיכרות רבת השנים בין השניים, שלמדו יחד בכפר הנוער הדתי בכפר חסידים. "רפי ביקש ממני לצלם, לא תיארתי לעצמי שלמעשה אתעד את השעות האחרונות שלו ושל משפחתו", שחזר בקול מרוסק.

   

  הוא סיפר כי צילם את טקס תפירת ספר התורה בביתו של האח ישי אטיאס ואחר כך את התהלוכה לבית הכנסת החדש: "רקדנו 40 דקות עם הספר, ובדרך הוספנו עוד ספר תורה. הייתה תהלוכה מאוד יפה, עם זיקוקים ושמחה עצומה, בהשתתפות הרב גרוסמן, ושר המדע הרשקוביץ. הילדים רקדו עם האב בשמחה כל כך גדולה, כולם היו לבושים כל כך יפה, כולם ילדים כל כך יפים וטהורים".

   

  הצלם סויסה אמר כי האב סירב בתחילה לעלות כשליח ציבור, אבל לאחר מכן התרצה: "רפי הוא הזמיר של המשפחה. הוא התפלל את התפילה שפתחה את בית כנסת, ולמעשה זו הייתה התפילה האחרונה שלו". הוא סיפר כי עזב בחצות, בעת שהמשפחה הייתה בעיצומה של הארוחה. "התקשרתי אליו כחצי שעה לאחר מכן והוא אמר לי תודה רבה על הצילום. זו הייתה הפרידה שלנו, הבוקר התעוררתי ושמעתי על האסון".

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אביאל מגנזי, מאור בוכניק ורענן בן צור
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האב רפאל אטיאס בטקס. נהרג שעות אחר כך
  צילום: ארתור מינצר
  אלישיב ואביה אטיאס
  צילום: אביהו שפירא
  זירת התאונה
  צילום: אביהו שפירא
  הרשקוביץ. תדהמה
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  מכוניתם של בני משפחת אטיאס
  צילום: אביהו שפירא
  צילום: אביהו שפירא
  שמונה נפשות שאבדו
  צילום: אביהו שפירא
  מומלצים