שתף קטע נבחר

צילום: אביהו שפירא

התאומים נספו: "אלישיב ונריה, איך עזבתם?"

בישיבה התיכונית אמי"ת בצפת התאבלו על מותם של בני ה-16 בתאונה בטבריה, בה נספר 8 מבני משפחת אטיאס. חבריהם כתבו בפייסבוק: "אוהבים אתכם, שמרו עלינו מלמעלה". באולפנת בני עקיבא במירון ביכו את מות אחותם: "אביה הייתה אהובה"

מותם של שמונת בני משפחת אטיאס הלילה (יום ג'), שנספו בתאונה סמוך לכנרת, הוביל ליום אבל בכמה בתי ספר בצפון. בישיבה התיכונית אמי"ת שבצפת התאבלו על מותם של התאומים אלישיב ונריה - וגם חבריהם בפייסבוק כאבו את התאונה הטראגית. התלמידות והמורים באולפנת בני עקיבא במירון, שם למדה אביה, תלמידת כיתה י"א, סיפרו על אופיה ועל אישיותה, "שהקרינה על כל הסביבה", כהגדרתה.

 

בתאונה נספו האב רפאל אטיאס, בן 42, מנהל בית ספר "מפתן" בצפת, רעייתו יהודית (42), ושישה מילדיהם - אביה, התאומים אלישיב ונריה (16), שירה (11), תאיר (8) ונועה (4). רק רחל בת ה-7 ניצלה, לאחר שנחלצה מכלי הרכב לפני שעלה באש.

 

"זה בית ספר פנימייתי וכבר בשעת בוקר מוקדמת הבנות התעוררו ושמעו על מה שקרה. התחיל בכי גדול", סיפר מנהל האולפנה, הרב מיכאל קפאח. "ריכזנו את התלמידות בבית המדרש, עם המורים ועם עובדות סוציאליות שהגיעו, והתפללנו ביחד. קשה לעכל ולהפנים אסון כזה".

 

8 בני משפחה נהרגו בתאונה, כותרות אחרונות:

הניצולה לא חגרה: "אמא נישקה לפני שהתהפכנו"

מחג לאסון: המשפחה שנמחקה חנכה בית כנסת

השיחה עם מוקד 100: "אלוהים, תציל אותנו"

 

קפאח סיפר כי אטיאס הייתה נערה מלאת שמחת חיים. "היא הייתה ילדה אהובה, שאהבה לתת לזולת. היא גם הדריכה בסניף בני עקיבא בבר-יוחאי. היא ילדה שגם קיבלה רבות, והאישיות שלה הקרינה על הסביבה". לדברי הרב, הוא הכיר גם את האב, רפי, מנהל בית ספר מפת"ן בצפת - גם בנסיבות מקצועיות וגם כאב. "הוא היה איש חינוך, למדנו גם ביחד. הכרתי אותו כאב אוהב וכאדם עם ראייה חינוכית עמוקה", סיפר.

 

אלישיב ואביה. נספו עם ארבעה מאחיהם ()
אלישיב ואביה. נספו עם ארבעה מאחיהם

 

משפחה שלמה נמחקה, רק הילדה רחל ניצלה ()
משפחה שלמה נמחקה, רק הילדה רחל ניצלה

 

יום של בכי היה גם בישיבה התיכונית אמי"ת בצפת, שם למד נריה בן ה-16, שנספה עם אחיו התאום אלישיב. הרב יורם רוזנבאום, ראש הישיבה, סיפר כי "נריה היה ילד עדין ביותר, שלא מחשבים דיברו אליו, אלא רק ספרים. אהב לקרוא כל הזמן ולא רב עם אף אחד". 

 

חבריו של נריה יגשו מחר לבגרות במתמטיקה?

הוא אמר כי בבית הספר קיימו "תפילה מאופקת, והדגשנו את הבקשה והתחינה על פני ההודיה. כל כיתה התכנסה במעגלים כדי לדבר על מה שקרה. עם הכיתה של נריה אנחנו עובדים עם יועצים ואנשי מקצוע".

 

התאונה בצפון, עוד כותרות:

אסון בצפון: רכב התהפך, הורים ו-6 מילדיהם נהרגו

"היישוב קרוע, אבדה משפחה שלמה. בלתי נתפס"

 

נריה היה אמור לגשת מחר לבחינת הבגרות במתמטיקה. מנהל בית הספר, מאיר יושעי, אמר כי "קשה להכריח תלמידים במצב נפשי כה קשה לגשת לבחינה, נחליט עם משרד החינוך מה עושים".

 

אלישמע סנדמן, חברם של התאומים אלישיב ונריה, סיפר על הלם גדול. "למדתי איתם מכיתה א' עד ו' בבית הספר נועם בצפת, ולאחר מכן בכיתות ז'-ח' בישיבת בני עקיבא במירון", אמר סנדמן, שעובד כצלם בחדשות 24. "הם היו דומים פיזית, אך שונים באופי. נריה ילד שקט, שמצייר מדהים. אלישיב מאוד אהב כדורסל וכדורגל, והתחבר לכולם. קשה לקלוט ששניהם לא כאן יותר".

 

אבל בפייסבוק: "לכן הלכתם?"

קיר הפייסבוק של אלישיב התמלא בסטטוסים כואבים של חבריו, שביכו את מותו, מות אחיו ומות הוריו. "אח שלי, איך עזבת אותנו ככה? אנחנו נקרעים מבפנים! תחזור! בבקשה תחזור!!!!!" כתב חברו. "אלישיב, לאן הלכת לי, סליחה על הכולל! אני אוהב אותך!" כתב חבר נוסף.

 

אזור התאונה, הבוקר (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
אזור התאונה, הבוקר(צילום: אביהו שפירא)
 

חבר אחר כתב לתאום נריה: "איך תדע שהיה לי רע כשעברת בצפר? איך תדע שלפני שבוע הייתי ליד הבית שלך ורציתי להקיש בדלת אבל היה מאוחר? איך תדע שהיית החבר הכי טוב שלי? אני לא מאמין שנעלמת! שמרו עלינו מלמעלה".

 

מוטי כהן, ראש מחלקת החינוך בעיריית צפת ותושב בר יוחאי: "מדובר בילדים נפלאים, מאוד מוצלחים. המשפחה כולה מסורה למען הציבור ועסקה כל הזמן בחסד. הוא היה גבאי בבית הכנסת וחבר בוועד הישוב, ודאג לכל הצרכים. כל מי שעשה אירוע - שבת חתן, ברית וכדומה - השאילו לו כלים, שולחנות, מפות, עציצים".

 

התאונה אירעה סמוך לגן מצפור בטבריה, בכביש היורד מצומת פוריה לכיוון העיר. נהג הרכב, מסוג מיצובישי גרנדיס,

איבד את השליטה בגלל בעיה בבלמים. המכונית פגעה במעקה הבטיחות, הידרדרה לוואדי סמוך והתלקחה בשדה קוצים שלמרגלות הכביש.

 

מבדיקה ראשונית של המכונית עולה כי הבלמים היו שחוקים מאוד. "עובדתית ישנה בעיית בלמים. רפידות הבלמים נמצאו גמורות וגם הדיסקים גמורים. זה לא קורה בנסיעה אחת", אמר סגן ניצב יוסי חתוקאי, מפקד אגף התנועה בצפון.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אביאל מגנזי, אחיה ראב"ד וקובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלישיב ונריה אטיאס
יהודית אטיאס
תאיר אטיאס
שירה אטיאס
אביה אטיאס
רפאל אטיאס
נועה אטיאס
מומלצים