שתף קטע נבחר

צילום: אביהו שפירא

דקה אחרי דקה: כך אירעה התאונה הקשה בטבריה

מהטקס בבית הכנסת במגדל העמק, דרך אובדן הבלמים בדרך לכנרת ועד הנפילה לוואדי: המיצובישי גרנדיס של משפחת אטיאס איבדה שליטה לפני עיקול חד, עלתה עם גלגליה על חומת ההפרדה, העיפה גדר בטיחות והידרדרה. שחזור האסון

תשעת בני משפחת אטיאס נסעו בדרך לטבריה, רק ילדה אחת שרדה. שחזור הדקות האחרונות של המשפחה שנספתה בתאונה המזעזעת ליד הכנרת מראה כיצד הידרדר האוטו לתהום - לאחר שאיבד את הבלמים.

 

שחזור האסון, על פי חקירת המשטרה (צילום: google, ניצן דרור, אביהו שפירא) (צילום: google, ניצן דרור, אביהו שפירא)
שחזור האסון, על פי חקירת המשטרה(צילום: google, ניצן דרור, אביהו שפירא)

 

חלקות הקבר של בני המשפחה שנספו (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
חלקות הקבר של בני המשפחה שנספו(צילום: אביהו שפירא)

 

בני המשפחה - שני הורים ושבעה ילדים - התכוונו להגיע מטקס חנוכת בית כנסת במגדל העמק לתפילה בקבר השל"ה בטבריה, בדרך לביתם ביישוב בר-יוחאי שבגליל. הם יצאו ממגדל העמק מעט אחרי השעה חצות.

 

1:13: האב מתקשר למשטרה

בשעה 1:13 בלילה התקשר האב רפאל למשטרה וביקש סיוע דחוף, לאחר שחש כי הוא מאבד שליטה על המכונית. "איבדנו את הבלמים ברכב", אמר למוקד 100, במהלך השיחה שנמשכה כארבע דקות. אותה שיחה נקטעה בעקבות התאונה הנוראית.

 

8 בני משפחה נהרגו בתאונה, כותרות אחרונות:

הניצולה לא חגרה: "אמא נישקה לפני שהתהפכנו"

מחג לאסון: המשפחה שנמחקה חנכה בית כנסת

השיחה עם מוקד 100: "אלוהים, תציל אותנו"

 

1:17: המכונית מידרדרת לתהום

בשעה 1:17, בעיקול חד סמוך לגן מצפור בטבריה, מעט לפני איצטדיון הכדורגל בעיר, נצמד הרכב - מסוג מיצובישי גרנדיס - לגדר ההפרדה. בעקבות אובדן השליטה, עלתה המכונית עם שניים מגלגליה על חומת הבטון המפרידה. היא עברה לצדו השני של הכביש, הותירה חריץ עמוק במקום והגיעה עד למדרכה שממול.

 

גם גדר הבטיחות להולכי הרגל מברזל שהוצבה שם לא עצרה את הרכב. המכונית, ועמה ההורים ושבעת הילדים, העיפה גם את הגדר הזו והידרדרה לשדה קוצים שלמרגלות הכביש, מרחק של כ-50 מטר. בדרך פגע הרכב גם בסלעים שבמורד הוואדי. 

 

"אסון נורא". אביו וגיסו של רפאל אטיאס (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
"אסון נורא". אביו וגיסו של רפאל אטיאס(צילום: חגי אהרון)

 

פגעה בחומת ההפרדה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
פגעה בחומת ההפרדה(צילום: אביהו שפירא)

 

העיפה את גדר הבטיחות (צילום: ניצן דרור) (צילום: ניצן דרור)
העיפה את גדר הבטיחות(צילום: ניצן דרור)

 

הידרדרה לוואדי ועלתה באש (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
הידרדרה לוואדי ועלתה באש(צילום: אביהו שפירא)

 

1:25: מד"א בדרך. 8 נהרגו, רחל ניצלה

כוחות מד"א קיבלו את המידע על התאונה הקשה בשעה 1:25, ובמקום נמצאה הילדה רחל, בת 7, שהצליחה להיחלץ מהרכב מאחר שלא הייתה חגורה. ששת אחיה וזוג ההורים נותרו במכונית שעלתה באש, ונהרגו במקום. מהרכב חולצו גופות האב רפאל אטיאס, בן 42, מנהל בית ספר "מפת"ן" בצפת, רעייתו יהודית (42), וששה מילדיהם - אביה (17) תלמידת אולפנה במירון, התאומים אלישיב ונריה שמעון (16), שירה (11), תאיר (8) והילדה הקטנה נועה (4).

 

התאונה בצפון, עוד כותרות:

אסון בצפון: רכב התהפך, הורים ו-6 מילדיהם נהרגו

"היישוב קרוע, אבדה משפחה שלמה. בלתי נתפס"

 

רחל - היחידה ששרדה את התאונה - התעוררה בבית החולים רמב"ם וכשהיא מוקפת בדודיה ובמחנכת שלה שמעה לראשונה על הטרגדיה. במקביל החלה לשחזר ולהיזכר ברגעים האחרונים של משפחתה. לדבריה, לא הייתה חגורה בחגורת בטיחות וכך הצליחה לפתוח את דלת המכונית ולהיחלץ ממנה.

 
לחובשים שפינו אותה לבית החולים סיפרה הילדה: "ניסיתי להעיר את אמא ואבא ולא הצלחתי". רס"ר מאיר חורש שיצא ראשון מתחנת משטרת טבריה לזירה, סיפר שאזרח שהיה במקום הבחין בה בשיחים ליד הרכב. "לקחתי את הילדה בידיים והלכתי איתה לכיוון הכביש שמעל הוואדי. הושבתי אותה על המדרכה ואמרה שבאוטו יש את ההורים שלה ועוד שישה אחים".
 
רק אתמול בערב עוד חגגה משפחת אטיאס בטקס חגיגי של הכנסת ספרי התורה בבית כנסת במגדל העמק. סב המשפחה, שמעון אטיאס, כתב את האותיות באחד מהם. ספר תורה נוסף נתרם על ידי בת משפחה אחרת. הסב חזר וסיפר לאורך הערב כי היה זה חלומו. שעות לאחר מכן, שמונה מבני משפחתו נהרגו.

 

בהכנת הכתבה השתתף בועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
הסוף. הרכב השרוף בוואדי ליד הכנרת
צילום: חגי אהרון
משפחה שלמה נהרגה, רק ילדה אחת ניצלה
התאומים אלישיב ונריה
תאיר אטיאס
נועה אטיאס
אביה אטיאס
האם יהודית אטיאס
מומלצים