שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

"צעקו 'לך לסודן' והיכו, חשבתי שרוצים להרוג אותי"

ג'סטינו, בן 28 מחוף השנהב, עומד להפוך אב לילד מישראלית. "עשרות אנשים קפצו על הרכב שלי ושברו את החלונות", הוא סיפר ל-ynet על אירועי הלילה האלים בתל אביב. נערים ניפצו חנות ובזזו. 17 בני אדם נעצרו. תושבים: "לא מוכנים לחיות עוד בפחד". בקרוב: פלוגות מג"ב בת"א. צפו בתיעוד

הפחד מהזרים, הפחד של הזרים. "חשבתי שהם רוצים להרוג אותי", אמר ל-ynet ג'סטינו, בן 28, בעל הרכב שהותקף אמש (יום ד') בתל אביב בתום הפגנה של תושבי שכונות דרום העיר, שדורשים לפתור את בעיית המסתננים הרבים. "הם שברו לי את שמשות הרכב והיכו אותי עם מֶגפון בראש. זה היה מפחיד ורעדתי בכל הגוף. הם צעקו 'לך לסודן'. ניסיתי להסביר להם שאני לא מסודן אבל זה לא עניין אותם אחרי שראו שאני שחור".

 

המהומה בדרום תל אביב נמשכה אמש שעות - וכללה ניפוץ שמשות גם של חנויות, ניסיונות תקיפה פיזית של זרים, הבערת פחי אשפה והשלכת בקבוקים וחזיזים לעבר שוטרים. ברחובות שכונת התקווה הסתובבו תושבים ומפגינים, ומסביבם כוחות גדולים של משטרה. 17 בני אדם נעצרו ותושבים זרים רבים הסתגרו בבתיהם. ynet העביר את ההפגנה בשידור חי.

 

דרום תל אביב בוערת (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
דרום תל אביב בוערת(צילום: ירון ברנר)
 

לדברי ג'סטינו, שנכנס לישראל מחוף השנהב לפני ארבע שנים, "עשרות אנשים קפצו על הרכב שלי ושברו את החלונות. נפצעתי וירד לי דם". הצעיר שמתגורר עם חברתו הישראלית לנה בקריית אונו אומר שנסע אמש לתל אביב

 "כדי לקנות אוכל לחברה שלי שנמצאת בהיריון. לא חלמתי שזה ייגמר ככה. אני זר בארץ הזו אבל לא מצפה לאלימות. הממשלה צריכה לטפל בהם, המדינה אחראית למנוע את זה".

 

ג'סטינו חצה את הגבול לישראל כי "ברחתי מהמלחמה בארצי ורציתי להגן על עצמי". הוא מעוניין להתחתן עם חברתו, והם מנסים להסדיר את מעמדם מול משרד הפנים.

 

חנות בשכונת התקווה שחלון הראווה שלה נופץ (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
חנות בשכונת התקווה שחלון הראווה שלה נופץ(צילום: ירון ברנר)

 

מעצר של אחד החשודים בהתפרעות (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מעצר של אחד החשודים בהתפרעות(צילום: ירון ברנר)

 

לתושבי השכונות נמאס מאוזלת היד של הממשלה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
לתושבי השכונות נמאס מאוזלת היד של הממשלה(צילום: ירון ברנר)

 

"אני בהלם מוחלט", אמרה חברתו לנה, בת 25. "הם חיות, אין להם שום זכות לעשות את זה. באיזו זכות הם פוגעים באנשים אחרים?

מי נותן להם זכות להחליט מי חוקי ומי לא ולהתנפל על אנשים? מי יפצה אותנו? אני לא מאמינה שבישראל קורים דברים כאלה. ג'סטינו ברח ממלחמה, אם רוצים לגרש אותו יש משטרה וממשלה בשביל זה. העתיד לא נראה טוב, אם אנשים מרשים לעצמם לעשות את זה לבנאדם רק בגלל הצבע שלו".

 

"מבין את הזעם של ההמון שסובל מהם כל יום"

בצד של התושבים ניכר תסכול רב, שאצור כבר זמן רב ואתמול התפרץ באופן אלים במיוחד. מיכל מסלאווי, תושבת שכונת התקווה מאז לידתה, אמרה ל-ynet בשיא המהומה: "הפחד הוא זה שמשאיר אותנו ברחוב. אנחנו לא מוכנות יותר לפחד לצאת החוצה במשך שעות היום ואחרי שקיעת החמה בכלל להסתגר בבית. הבן שלי שמגיע מדובדבן פעם בחודש צריך לריב עם מסתננים שמנסים לפרוץ לי הביתה? המצב פה הולך ומידרדר ואם הממשלה לא תטפל בזה היום, מחר יהיה גרוע כפליים".

 

מעצרים בשכונת התקווה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מעצרים בשכונת התקווה(צילום: ירון ברנר)

 

לא מוכנים לשתוק עוד (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
לא מוכנים לשתוק עוד(צילום: ירון ברנר)

 

מספר צעירים שברו את חלונות הראווה של אחת החנויות השייכות למסתננים ובזזו אותה. "הרמנו משם את כל מה שהיה, כל אחד לקח מה שהוא יכל לסחוב", אמר אחד הנערים עם חיוך על פניו.

 

כאשר ראו זאת תושבים אחרים, חלקם הריעו - כמו שרה, שאמרה: "יופי, ככה הם יפחדו ויילכו מפה,

 זה מה שצריך לעשות להם כדי לגרש אותם". מנגד היו אחרים שהביעו שאט נפש. "זה כבר סתם ונדליזם, וזה לא יעזור, הילדים האלה עושים את זה לא בגלל שהם רוצים את הדברים אלא רק כדי להפחיד את הזרים כדי שייצאו מפה", אמרה שושנה מרדכי, תושבת השכונה. 

 

משה, אף הוא משכונת התקווה, אמר: "המשטרה עצרה יהודים, שאונסים את הילדות שלהם. ביקשתי מהמשטרה לא להרים ידיים והם דחפו אותנו מפה. אני לא מצדיק את ההתקפות של העובדים הזרים אבל אני מבין את הזעם של ההמון שסובל מהם כל יום".

 

הוברחו הביתה בחסות השוטרים

בחזרה לצד של הזרים. זא'ק (40), מהגר עבודה מקונגו שמעיד כי נכנס לישראל באופן חוקי ומתגורר בשכונת שפירא, סיפר: "חלק מהתושבים לא מבדילים בינינו לבין המסתננים מסודן ומאריתריאה. אני מפחד ומפחד על הילדים שלי. מה שקרה היום מחריד, זה יכול לקרות לכל אדם שחור. הרחובות מפחידים".

 

"לא מצדיקים, אבל מבינים". אתמול בהפגנה הסוערת (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"לא מצדיקים, אבל מבינים". אתמול בהפגנה הסוערת(צילום: ירון ברנר)

 

שוטרים ומפגינים בלב המהומה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
שוטרים ומפגינים בלב המהומה(צילום: ירון ברנר)

 

עייאשה (11), בת למבקשי מקלט מאריתריאה שהסתננו לישראל לפני שנתיים, יודעת ש"בשבועות האחרונים הישראלים רוצים לסלק אותנו".

לדבריה, "השבוע כשהלכתי ברחוב עם חברות הגיע אלינו ישראלי והתחיל לקלל אותנו ברחוב. זה היה מפחיד".

 

נסאיי מאריתריאה, שגר בישראל כבר שלוש שנים, הוברח יחד עם אשתו משטח השוק על ידי שוטר לכיוון ביתו לאחר שהמון מתפרעים רדף אחריו. "אני לא מפחד בישראל ואני מבין מה האנשים האלה רוצים - הם רוצים שלא נהיה פה", הוא אמר. "אבל אני לא יכול לחזור לאריתריאה כי יש שם בעיות. בי לא פגעו כי השוטר עזר לי ולאשתי".

 

תושבי השכונות מחכים לפתרון, ובינתיים המתח רק גואה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
תושבי השכונות מחכים לפתרון, ובינתיים המתח רק גואה(צילום: ירון ברנר)

 

בתחילת ההפגנה זה עוד נראה היה רגיל (צילום: ירון  ברנר) (צילום: ירון  ברנר)
בתחילת ההפגנה זה עוד נראה היה רגיל(צילום: ירון ברנר)

 

טסאו, בן 22 שגר בשכונת התקווה בשנתיים האחרונות, סיפר שלא היה באזור ההפגנה, אבל "חזרתי הביתה מהעבודה דרך רחובות צדדיים כדי להגיע בשלום. הישראלים עושים לנו הערב בלגן אבל אין לנו מה לעשות. זה קשה אבל אין לנו ברירה אחרת. אין לי לאן לחזור, כי אם אני אחזור לאריתריאה ישר יכניסו אותי לארבע-חמש שנים לכלא בגלל שברחתי מהארץ, או יותר גרוע - ישלחו אותי לצבא שעושה דברים איומים".

 

טיג'יי, פליט מסודן המתגורר בשכונת התקווה, העיד על מקרה של תקיפת נער שחור שנסע אמש על אופניו ונאלץ לנטוש אותם,

וסיפר: "אנחנו חיים כאן בפחד הולך וגדל, מדי יום ההתנכלויות רק גוברות, בין אם זה הכאות, איומים או אפילו דברים קטנים שהשכנים עושים לנו כמה פעמים ביום רק כדי שנרגיש מאוד לא נוח ומאוד לא בטוחים".

 

גורם במשרד לביטחון פנים אמר כי בעקבות האירועים האלימים בתקופה האחרונה, בימים הקרובים יתוגברו כוחות המשטרה בתל אביב בשוטרים כחולים ובפלוגות מג"ב.

 

בלי קשר להפגנה, המשטרה הודיעה שעצרה 11 חשודים בחשד שתקפו עובדים זרים בתל אביב בכמה הזדמנויות בשבוע האחרון, תוך שימוש באלות ובתרסיס פלפל. בין העצורים תשעה קטינים. מעצרם של שישה מהם הוארך עד מחר בבית המשפט לנוער בתל אביב. יתר העצורים יובאו היום לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בעיר.

 

בהכנת הידיעה השתתף אלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אש בהפגנה אמש בשכונת התקווה
צילום: ירון ברנר
ג'סטינו ברכבו שנופץ
צילום: ירון ברנר
ג'סטינו ובת זוגו לנה
"הם חיות. מי נותן להם זכות?"
צילום: ירון ברנר
הפצעים ביד
בהפגנה בערב
צילום: ירון ברנר
מומלצים