שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בדרך לים? כך תשמרו על העור מפני נזקי השמש
  ישראל נמצאת במקום השני והמדאיג בעולם בשכיחות סרטן העור, מיד אחרי אוסטרליה וניו-זילנד. הסיבה: הרבה שמש - ולא מספיק מודעות. אז רגע לפני שאתם יוצאים לעוד יום של בטן-גב בדקנו עם המומחים מה כדאי וצריך לעשות כדי להגן על העור

  הימים מתחממים והולכים, ואיתם מתגברת החשיפה שלנו לשמש בחולצות קצרות, גופיות ובגדי ים. למרות המודעות לסכנות ואינספור הקרמים להגנה שמצויים על המדפים נכון לשנת 2011 ישראל מדורגת במקום השני והעגום בשכיחות סרטן העור הקטלני ביותר, מלנומה, מיד אחרי אוסטרליה וניו זילנד מוכות הקרינה, שרק הולכת ועולה. איך קרה שעם השנים הפכנו למדינה מועדת לפורענות בתחום זה?

   

  שומרים על העור :

    

  לדברי מומחים הסיבות לכך קשורות בין היתר לתרבות האדרת השיזוף, שהפך מסממן של המעמד הנמוך בימים עברו לסמל סטאטוס של זמן פנוי ועושר במאה ה-20. בעבר מי שידם היתה משגת נמנעו מחשיפה לאור השמש, ונשות החברה הגבוהה לא יצאו החוצה בלי שמשייה, בזמן שמי שנאלצו לעבוד בשדה בחוץ היו שזופים בגלל שעות חשיפה לשמש הקופחת.

   

  השינוי שחל בתפיסה בשנות ה-20 של המאה הקודמת הגיע מעולם האופנה, כשקוקו שאנל ואחריה נשות זוהר הוליוודיות הצטלמו כשהן משתזפות על חוף הים או בבריכה, נינוחות וזוהרות. תוסיפו לכך את הביקיני הקטנטן והופ, השמש הפכה מסמל לעבודה קשה לסימון של פנאי, הנאה וסקסיות.

   

  התופעה לא דילגה גם על חופי ישראל, כשמשפחות שעלו מאירופה לרוב הובילו הליכה משפחתית קבועה לים, לשעות רבות של חשיפה לשמש. בישראל החמה מגיע די והותר אור שמש ברוב ימי השנה, ויחד עם הפגיעה בשכבת האוזון, החשיפה לקרינת השמש הפכה במהרה למזיקה ומסוכנת.

   

  מי צריך להיזהר?

  כולם, ללא יוצא מן הכלל. מלנומה אמנם שכיחה יותר באשכנזים, שעורם בהיר ורגיש, אך היא לא פוסחת על אנשים ממוצא מזרחי ואף עלולה להיות אלימה יותר. בעלי עור בהיר חשופים יותר לנזקי שמש, אך גם שיזוף שאמנם מקנה גוון כהה יותר שמגן בטווח הקצר כרוך במחיר כבד: הוא גורם לנזקים למטען הגנטי של תאי העור שמצטברים ומשפיעים לטווח ארוך.

   

  בגלל שהנזק שגרמנו לעור מצטבר עם השנים, גם אם הפסקנו להיחשף לשמש בצורה לא מבוקרת אחרי גיל הנעורים, הוא יבוא לידי ביטוי משנות ה-30 ואילך בצורת כתמים, נמשים, שומות, כתמים לבנים על האמות והשוקיים, גידולי עור וקמטים.

   

  חשוב להימנע ככל הניתן מכוויות שמש, כלומר, לא "להישרף". כוויות שמש נגרמות מחשיפה קצרה ולא מוגנת בשעות בהן הקרינה בשיאה, בין 10:00 ל-17:00. לרוב הכוויה תופיע תוך כמה שעות מהחשיפה ותתבטא בעור אדום, צורב ולעיתים מלווה בשלפוחיות.

   

  שיזוף עוזר לטווח קצר, אך עלול לגרום לסרטן עור בטווח הרחוק (צילום: סי די בנק) (צילום: סי די בנק)
  שיזוף עוזר לטווח קצר, אך עלול לגרום לסרטן עור בטווח הרחוק(צילום: סי די בנק)

   

  ארבעה סימני אזהרה שדורשים בדיקה:

   

  1. כל נגע עורי הגדל או משתנה בגודלו, צורתו או צבעו במהלך הזמן.

   

  2. כל נגע עורי מדמם בקלות וכל פצע שאינו מתרפא תוך 4 שבועות.

   

  3. כל נגע עורי בעל קוטר הגדול מחמישה מילימטרים, בעל צבע לא אחיד, צורה לא סימטרית וגבולות לא סדירים.

   

  4. לבעלי שומות, נקודות חן ונמשים מרובים, נגע כהה או שונה בצורתו או בגודלו מן האחרים.

   

  כך תגנו על עצמכם

  הקפדה על ההמלצות הבאות תסייע לכם למזער ככל הניתן את החשיפה המסוכנת לשמש ואת הנזקים לעור:

   

  • שבו בצל: הימנעו מחשיפה ישירה לשמש ככל הניתן בין השעות 10:00 עד 17:00

   

  • קרם הגנה: אל תתביישו להימרח גם כשאתם במכונית, ואפילו בבית אם אתם יושבים מול השמש. לגבי בחירת קרם שיגן עליכם כראוי, חשוב לוודא שהוא מגן מקרינת UVB ו-UVA ומכיל מסנן פיזיקאלי. ערך ה-SPF שמצוין על הקרמים מראה את מידת ההגנה מקרני UVB, אך בגלל שהבדיקה מתבצעת בתנאי מעבדה, רוב האנשים בפועל מורחים כמות קטנה יותר מזו בה השתמשו בבדיקה.

   

  לכן, כדאי להשתמש בתכשיר בעל SPF 30 ומעלה, שיעניק הגנה נוספת במקרה שהקרם לא נמרח בכמות מספקת. חשוב למרוח גם על השפתיים ומאחורי האוזניים, להימרח 20-30 דקות לפני החשיפה לשמש ולחדש כל שעתיים שלו, במיוחד אחרי כניסה למים.

   

  • לבוש: בגדים שיכסו אתכם (עד כמה שאפשר, בלי שתסבלו מחום) מגנים באופן יעיל יותר מקרם הגנה.

   

  • תשומת לב: גילוי מוקדם משפר משמעותית את אחוזי הריפוי של סרטן העור. לכן, היו קשובים למתרחש על גופכם והעיפו מבט מדי פעם על נקודות חן ותיקות וחדשות, כתמים ושומות. כל מה שעלול לעורר חשד, ראוי לבדיקה אצל רופא עור. היות ויש גם מקרים בהם העור עלול להיראות תקין למדיי ובכל זאת לפתח גידול סרטני, חשוב להקפיד ללכת לרופא עור לאבחון פעם בשנה.

   

  • חינוך: למדו את הילדים על חשיבות ההגנה על העור מהשמש, כ-80% מנזקי העור המצטברים נגרמים בגיל הילדות.

   

  כובע ובגדים יעזרו להימנע מכוויות שמש (צילום: AP) (צילום: AP)
  כובע ובגדים יעזרו להימנע מכוויות שמש(צילום: AP)

   

  כך תגנו על עור הילדים

  שיעור מקרי מלנומה בילדים מתחת לגיל ההתבגרות נמצא גם הוא בעליה בשנים האחרונות. עובדה זו, יחד עם הצטברות נזקי שמש על העור מגיל צעיר, מצריכים דאגה פי כמה לעורם הרגיש, בנוסף לזהירות שאתם נוקטים עבור עצמכם:

   

  • אקססוריז חשובים: בנוסף לבגדים שחוסמים שמש ככל הניתן, שימו לילדים כובע רחב שוליים ומשקפי שמש.

   

  • הקפדה על קרם עם מקדם הגנה ייעודי לילדים ופעוטות שמתאים לעורם ואינו מכיל מסנני קרינה כימיים. חשוב לא להשתמש בקרם מהעונה הקודמת, כי יעילות הרכיבים פוחתת עם הזמן.

   

  • הימנעו משהייה ממושכת בשמש ואל תנסו לגרום לילדים להשתזף. השיזוף לא מגן מפני סרטן העור ואף מהווה את אחד הגורמים להיווצרותו.

   

  ואם כבר נשרפתי? מזעור נזקים

  עם כל הרצון הטוב, כולנו נשרפנו, לפחות פעם אחת. הדבר

  הטוב ביותר שכדאי לעשות הוא קודם כל להיזהר להבא ולהימנע ככל הניתן מנזק נוסף, ולפעול כדי להגן על עורכם, במיוחד אם יצאתם מהבית בשעות החמות.

   

  כדי לעזור לשכבה החיצונית של העור להחלים ניתן למרוח ג'ל אלוורה ולאחר שהאודם הראשוני נרגע מעט גם קרם לחות רגיל יכול לעזור. כל עוד המקום אדום ומגורה, אל תחשפו אותו שוב לשמש. אם מדובר בכוויה של ממש המלווה בשלפוחיות, כדאי להיוועץ ברופא עור.

   

  • ב-31 במאי בין השעות 8:30-13:30 יתקיימו בדיקות חינם לאיתור מוקדם ומניעה של סרטן העור בבית החולים איכילוב, בשיתוף ד"ר פישר.

   

  השתתפו בהכנת הכתבה מומחי איכילוב: פרופ' אלי שפרכר, ד"ר אילת רשפון, ד"ר יעקב משיח וד"ר בת שבע מרקוס
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חשוב להקפיד להיחשף כמה שפחות לשמש ישירה
  צילום: סי די בנק
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים