שתף קטע נבחר

מצרים: שאפיק הבטיח לא לשוב לעידן מובארק

ראש הממשלה האחרון של מובארק, שיתמודד בסיבוב השני מול מועמד האחים המוסלמים, הכחיש במסיבת עיתונאים כי הוא מתנגד למהפכה: "גלגל הזמן לא חוזר אחורה"

לא רוצה לחזור לעבר: המועמד לנשיאות במצרים אחמד שאפיק, שהיה ראש הממשלה האחרון במשטר מובארק, הבטיח בצהריים (שבת) שלא לשוב למשטר בסגנון זה של הנשיא המודח: "אני מבטיח לכל המצרים שאנו נתחיל עידן חדש. לא נחזור לאחור", הוא אמר במסיבת עיתונאים בקהיר. שאפיק צפוי להתמודד בסבב הבא של הבחירות, שייערך באמצע החודש הבא, נגד מועמד האחים המוסלמים מוחמד מורסי.

 

עוד על הבחירות במצרים:

מצרים נערכת לקרב: האיסלאמיסט מול הגנרל

מצרים: מועמד לנשיאות הותקף בנעליים בקלפי

קהיר: שוטר נורה למוות בעימותים מחוץ לקלפי

המצרים בישראל: שאפיק ניצח, אף קול לעמרו מוסא

 

אחרי ספירת כמעט כל הקולות בסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות מצרים התברר כי שני המועמדים שהגיעו למקומות הראשונים הם מועמד האחים המוסלמים, מוחמד מורסי, ומפקד חיל האוויר לשעבר ומי שהיה ראש הממשלה, אחמד שאפיק. אם התוצאות יאומתו, פירוש הדבר הוא שהמצרים יבחרו בין מועמד איסלאמיסט שרבים מהם חוששים כי יפגע בחירויות הפרט, לבין אדם המזוהה עם אותו משטר שלשם הפלתו הקריבו מאות הרוגים ואלפי פצועים.

 

שאפיק ניסה במסיבת העיתונאים להעביר מסר כי הוא אינו מתנגד למהפכה. בעבר הוא דיבר בזלזול נגד הצעירים שהחלו במהפכה בשנה שעברה, שגרמה בסופו

 של דבר להפלתו של הנשיא חוסני מובארק. הוא אמר: "אין מקום לחזור למשטר הישן. גלגל הזמן לא חוזר אחורה. אנחנו לא נחזור אחורה. מה שהיה בעבר הוא היסטוריה".

 

דוברו של שאפיק, אחמד שארהן, קרא לתומכי המהפכה לתמוך בראש הממשלה לשעבר לנשיאות. הוא אמר כי בעוד שתוכניותיו של שאפיק הן לגבי העתיד, התוכניות של האחים המוסלמים הן להקים אימפריה איסלאמית.

 

שאפיק, בן 71, מתהדר בעבר צבאי מפואר. הוא שירת כטייס וב-1996 מונה למפקד חיל האוויר. ב-2002 מונה שאפיק על ידי חברו מחיל האוויר, הנשיא מובארק, לשר התעופה האזרחית. הוא כיהן בתפקיד עד שמובארק, בניסיון לרצות את אזרחיו המתקוממים, מינה אותו לראש ממשלה. הוא הרחיק לכת בנוגע ליחסים עם ישראל, כשהביע את הסכמתו העקרונית לערוך ביקור בארץ, צעד שאפילו פטרונו מובארק נמנע ממנו. בשבוע האחרון געשה הרשת במצרים לנוכח פליטת פה של שאפיק שאמר בראיון טלוויזיוני: "לצערנו, המהפכה הצליחה".

 

"שאפיק יסכן את האומה"

מנגד, האחים המוסלמים במצרים אמרו כי זכייה של שאפיק בבחירות לנשיאות תסכן את האומה. עוד דווח כי התנועה יזמה מגעים בין כמה גורמים בעניין משרת סגן הנשיא. אתמול רמז המועמד האיסלאמיסטי שלא העפיל לסיבוב השני, עבד אל-מונעם אבו אל-פתוח, כי הוא יתמוך במועמד של האחים המוסלמים, מוחמד מורסי.

 

בינתיים גם בחמאס הגיבו לתוצאות הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות מצרים. ראש הלשכה המדינית של התנועה, חאלד משעל, אמר כי הבחירות במצרים הן רגע היסטורי, וכי העם הפלסטיני הוא בעל הרגישות הגדולה ביותר למתרחש במדינה. הוא הוסיף שהשינוי החיובי במצרים משרת את הסוגייה הפלסטינית ומקרב אותה אל רגע הניצחון. בראיון לערוץ טלוויזיה כוויתי הביע משעל פליאה מפני החששות מפני עליית גורם איסלאמי לשלטון, ואמר כי ניצחון שכזה - אין משמעותו ביטול האחר או מונופול על האמת.

 

תוצאות רשמיות של הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות אמורות להתפרסם רק ביום שלישי, אולם שופט בכיר המעורב בפיקוח על ספירת הקולות

 סיפר כי בתום ספירת הקולות ב-90% מהקלפיות מורסי ושאפיק הם המובילים. לפי פרסומים במצרים מורסי זכה ב-25-26% מהקולות ושאפיק ב-23% מהקולות. במקום השלישי נמצא לפי הדיווחים איש השמאל חמדין סבאחי עם 20% מהקולות וברביעי האיסלאמיסט המתון עבד אל-מונעים אבו אל-פותוח עם 19%.

 

במצרים הדגישו כי הקרב על המקום השני עדיין פתוח וכי לסבאחי יש סיכוי תיאורטי לעקוף את שאפיק, כיוון שמאות אלפי קולות בבירה קהיר ובגיזה טרם נספרו. עם זאת, ההערכה היא ששאפיק יסיים שני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמד שאפיק
צילום: רויטרס
מתנגדים לשאפיק
צילום: EPA
מומלצים