שתף קטע נבחר

שוטרים הורשעו בגרימת מות פלסטיני: 'דגל שחור'

"דגל שחור מתנוסס מעל ההחלטה, בהיותה בלי סבירה, בלתי מוסרית ובלתי אנושית", כך פסק שופט שהרשיע את השוטרים אסף יקותיאלי וברוך פרץ. הם הפקירו את עומר אבו ג'ריבאן בצד הדרך כשהוא פצוע, ולאחר ימים ספורים נמצאה גופתו

שוטרים שחטאו לאמת: בית משפט השלום בירושלים הרשיע הבוקר (יום ב') את השוטרים אסף יקותיאלי וברוך פרץ בגרימת מוות ברשלנות לאחר שהפקירו לפני ארבע שנים את עומר אבו-ג'ריבאן כשהוא פצוע בשולי הדרך סמוך לירושלים. השופט ציין כי "גרסאות הנאשמים נעו בין המביך לעגום", ביקר אותם על ש"אינם מהמהדרין בכבודה של האמת", וקבע כי "אדם שעיניו בראשו וחמלה בלבו לא היה נוהג כך".

 

דיווחים נוספים בחדשות ynet:

סרטון ברשת: "שגיא דופק ביצה לסודני"

רצח ברחוב: בת 26 נורתה למוות בכפר יאסיף

חיילים גילו: ברכבת יום שני הוא בעצם יום ראשון

 

ביוני 2008 נמצא אבו ג'ריבאן, פלסטיני ששהה בארץ שלא כחוק, כשהוא מוטל ללא רוח חיים בכביש המוביל מצומת עטרות לצומת גבעת זאב. פלג גופו העליון היה חשוף. 

 

בכתב האישום שהוגש נגד השוטרים צוין כי אבו ג'ריבאן, מסתנן מעזה, גנב שבועיים קודם לכן מכונית והתהפך איתה בכביש 6. הוא אושפז בבית חולים ושם הוחלט להעבירו למשטרה. הוא נלקח לתחנת רחובות, אך אז התברר כי אין בנמצא מקום מעצר עבורו. לאחר שרשרת של כשלים הורה מפקד התחנה להחזירו לשטחים בניגוד לנוהלי המשטרה.

 

הקצין התורן, פקד ברוך פרץ, העביר את ההוראה לשוטר אסף יקותיאלי, והוא הסיע את אבו ג'ריבאן והוריד אותו סמוך למחנה עופר כשהוא לבוש בפיג'מה, קטטר מחובר לגופו והוא ללא נעליים, ללא מים וללא אוכל. אבו ג'ריבאן התייבש וכעבור יומיים נמצאה גופתו.

  

המחלקה לחקירות שוטרים הגישה כתב אישום נגב פרץ ויקותיאלי בעבירה של גרימת מוות ברשלנות, וטענה כי השניים התרשלו במעשיהם ובדרך קבלת החלטה בדבר דרך שחרורו של אבו ג'ריבאן. 

 

אי חוקיות בעליל

השופט חיים לירן הרשיע את השניים ופסק כי רשלנותם מתרכזת בעצם החלטתם להשאיר את ג'ריבאן באישון לילה בצד דרך חשוכה ללא שתייה ומזון, כאשר הוא יחף, מתקשה בהליכה, לבוש בבגדי אשפוז של בית חולים וקטטר לגופו.

  

בפסק הדין ביקר השופט בחריפות את השוטרים והסביר כי עדויותיהם השאירו בו רושם עגום: "היו אלו עדויות נקובות ככברה, שהפרוץ בהן רב היה על העומד". לגבי פרץ פסק: "אין הוא מהמהדרין בכבודה של האמת". ולגבי יקותיאלי קבע: "גם הוא חטא באורח גס מהאמת".

 

השופט קבע כי ההנחייה של פרץ, "דגל שחור מתנוסס מעליה בנסיבות ומזעיק לאי ביצועה משום היותה בלי סבירה, בלתי מוסרית ובלתי אנושית. אין לבצעה בהיותה נגועה באי חוקיות בעליל, מי שמבצעה אינו חוסה בצילה של ההגנה שעניינה צידוק".

 

הוא ציין כי ההחלטה להוריד את אבו ג'ריבאן בנסיבות שבהן הורד כשהוא יחף, לבוש בפיג'מה של בית החולים, לא מתקשר, ללא מים ומזון, כשאינו יכול ללכת ללא סיוע, הינה החלטה "הלוקה באי סבירות ולפיכך נגועה ברשלנות שאדם סביר שעיניים לו בראשו וחמלה בלבו, לא היה מקבל אותה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הותירו את הפלסטיני בצד הדרך (אילוסרציה)
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים