שתף קטע נבחר

תגידו תודה למי שמסמן מוצרי התנחלויות

אם אי אפשר יהיה להחרים את תוצרת ההתנחלות, יחרימו את תוצרת ישראל, כולל תוצרתה האקדמית והאינטלקטואלית

ראשי המתנחלים (ח"כ יעקב כץ למשל) זועקים מעל דוכן הכנסת שמי שיהרוס בתים בהתנחלות שכונת האולפנה הוא בעל לב אבן, ואני מוצא את עצמי מסכים איתם - ממשלת ישראל מתעללת במתנחלים.

 

דעתי לא השתנתה. כפי שכתבתי כאן בעבר, ההתנחלות בשטחי יהודה ושומרון מושכת את השטיח מתחת לבסיס הציונות, ועלולה להביא לכליונה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית. אבל במקום להכיר בכך ולהודיע כי ישראל תפנה בבא היום את ההתנחלויות ותכיר בנזק שגרמו,שהרי העתיד כבר ידוע והוסכם על הכול - כל או רוב ההתנחלויות יתפנו אם ברצוננו לגור במדינה דמוקרטית שבה היהודים הם רוב, מדינת ישראל על רשויותיה מתעללת באזרחיה המתנחלים.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

על סרטן, גזענות ומה שביניהם / בלה קאופמן

אנחנו המילואימניקים השקופים / ניצן פלס  

 

מצד אחד, היא משדרת להם מסר, ומחזקת אותו בתמיכה כלכלית משמעותי, לפיו מפעל ההתנחלויות הוא אינטרס לאומי שניתן לפתחו ולשמרו. מאידך היא גוזרת עליהם גזירות שרירותיות לפי צרכי השעה: הקפאה זמנית מכאן, הריסת מבנים אקראיים משם. אפשר לשאול - האם לאחר שייהרסו הבתים בשכונת האולפנה תוחזר הקרקע לבעליה ויותר להם לבנות בית בשולי התנחלות? כמובן שלא. שהרי המדינה לא רואה את הפלסטינים באמת כבני אדם בעלי זכויות.

 

נראה שהממשלה מתעללת במתנחלים כדי לשמר את ההתנחלות. אם דנים בחוקיותו של מבנה זה או אחר בהתנחלות, משתמע ששאר המבנים חוקיים כביכול. אם מקפיאים את הבנייה לתקופה, משתמע שבשאר הזמן הבנייה לגיטימית לכאורה. אינני טוען שזו קונספירציה, כי כדי להאמין בקונספירציה יש להאמין בתבונה ובתכנון לטווח ארוך של ההנהגה. יחד עם זאת, גם ללא תכנון זדוני, בדיונים הנקודתיים ובגזירות שהיא משיתה על המתנחלים, מדינת ישראל מסתירה מפני אזרחיה את חוסר החוקיות, חוסר התוחלת והנזק הנגרם מפרויקט ההתנחלות כולו, ומונעת את חשבון הנפש הנדרש. מי שמבין את האסון שגורמת ההתנחלות צריך להימנע מלהשתתף במשחק הזה. אנו, הישראלים, צריכים לדון בצדקתה של ההתנחלות בשטחי יהודה ושומרון כולה, ולא בפרט זה או אחר.

 

את חוסר המוסריות והאי-חוקיות של ההתנחלות אי אפשר להסתיר עם זאת מאזרחי העולם. דרום אפריקה, כמו גם אירופה, מסמנת את מוצרי ההתנחלויות כדי להקל על החרמתם. ממשלת ישראל מוחה בתוקף, אך מה בעצם אפשר לומר כדי לשכנע את הצרפתי, הגרמני או הדרום אפריקני לתמוך בהתנחלויות על ידי קניית מוצריהן? לפי כל דין בינלאומי, ההתנחלויות אינן חוקיות. העוול והסבל שנגרם לפלסטינים בגלל ההתנחלות ברור לכל העולם כולו, מלבד מלכמחצית מאזרחי ישראל היהודים. האם אלו יכולים להציע טיעון אחד בזכות ההתנחלות המבוסס על עקרונות אוניברסליים? טיעון שיובן על ידי מי שבעיניו מיסטיקה יהודית וסנטימנט היסטורי אינו ממש טיעון מכריע כשזכויות אדם בסיסיות עומדות מנגד?

 

במקום לנזוף בשגרירים, ישראל צריכה להודות לדרום אפריקנים ולאירופים על שבינתיים הם עושים הפרדה מסוימת בין מוצרי ההתנחלות למוצרים הישראלים, הפרדה שרבים בעולם כבר מתקשים לעשות באופן עקרוני. אם אי אפשר יהיה להחרים את תוצרת ההתנחלות, יחרימו את תוצרת ישראל, כולל תוצרתה האקדמית והאינטלקטואלית, והאמת היא שכל עוד מדינת ישראל לא מבהירה באופן חד-משמעי שפרויקט ההתנחלות הסתיים ומתחילה לפעול לפירוקו, גם לטובת אזרחיה המתנחלים, קשה מאוד להתנגד למגמה הזו.

 

פרופ' ליאון דעואל, המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים

  

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרם מוצרי התנחלויות בשכם. עכשיו גם באירופה
צילום: AP
לא חוקי, לא מוסרי. ליאון דעואל
מומלצים