שתף קטע נבחר

חוק ההסדרה חוזר: "נתניהו עושה מגה-התנתקות"

כוונת נתניהו לפנות את גבעת האולפנה קוממה נגדו את הימין, כולל במפלגתו שלו. הם חוששים מתקדים שיוביל לפינוי 9,000 בתים בהתנחלויות. יוזמי החוק עוקף בג"ץ יעלו אותו להצבעה ביום רביעי בניגוד לעמדת נתניהו וכנראה יהיה חופש הצבעה. קצין בכיר מזהיר: "הפינוי עלול להצית עוד מוקדים"

על אפו ועל חמתו: ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט בסוף השבוע לקדם את פינוי גבעת האולפנה בבית אל והביע התנגדות לחוק עוקף בג"ץ שימנע פינוי - אך ח"כים מהימין מתכוונים להעלות ביום רביעי את "חוק ההסדרה" להצבעה בכנסת. "הריסת שכונת האולפנה בכוח היא שגיאה חמורה ביותר", אמר יו"ר הקואליציה זאב אלקין בהתבטאות חריגה נגד ראש הממשלה, והודיע שיהיה חופש הצבעה.

 

גם בצה"ל נערכים לפינוי וחוששים מפני ההשלכות. קצין בכיר באוגדת איו"ש אמר כי "אין ספק שהפינויים יכולים להצית עוד מוקדים ולהשפיע על השטח. אנחנו נערכים לזה, מכינים תוכניות ופקודות. אירועים כאלו גוזלים מאתנו הרבה כוחות". במשרד הביטחון הבהירו מנגד כי בבית אל יש מקום שאליו אפשר להעביר את מבני האולפנה. "בנוסף, ניתן להרחיב את הבנייה בבית אל בעשרות מבנים נוספים ביותר מדרך אחת. הגורמים המקצועיים ממשיכים לטפל בסידורים הטכניים הנדרשים להעתקה והיא תבוצע במועד", מסרו.

 

גבעת האולפנה - עוד כתבות ב-ynet:

תוכנית: מפוני האולפנה ישוכנו על שטח צבאי

כ"ץ הסיר את חוק ההסדרה ותקף: "נתניהו נכנע"

פינוי האולפנה: נתניהו לוחץ לא לדון בחוק ההסדרה

 

גבעת האולפנה במבט מלמעלה  (צילום: באדיבות Lowshot) (צילום: באדיבות Lowshot)
גבעת האולפנה במבט מלמעלה (צילום: באדיבות Lowshot)

 

בכנסת לא מחכים לנתניהו וגם לא לאהוד ברק ונערכים כאמור לחידוש הקרב על "חוק ההסדרה". ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), יוזם הצעת החוק, הסכים לפני כשבועיים להוריד אותה מסדר היום על מנת לאפשר לנתניהו למצוא פתרון אחר לנושא. אלא שאמש התברר שנתניהו מבקש להעתיק את חמשת הבתים המיועדים לפינוי אל שטח צבאי בבית אל, וב"תמורה" לבנות עשרה בתים חדשים על כל אחד מהם.

 

"אני שולל לחלוטין ומתנגד לפינוי השכונה", אמר ח"כ אורלב, "עצם המחשבה של פינוי הוא פסול מעיקרו. יש לזכור שהצעת החוק שלי נותנת פתרון לא רק לחמשת המבנים בשכונת האולפנה, אלא ליישובים נוספים כמו גבעת אסף, עמונה ועוד 9,000 בתים שנמצאים במצב דומה ביישובים הוותיקים והמאושרים ביהודה ושומרון".

 

גבעת האולפנה. "חוק ההסדרה" ימנע פינוי? (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
גבעת האולפנה. "חוק ההסדרה" ימנע פינוי?(צילום: גיל יוחנן)

  

לפי "חוק ההסדרה", אם בעל קרקע ביהודה ושומרון לא פנה תוך ארבע שנים מרגע הקמת שכונת המגורים על הקרקע שבבעלותו לבית המשפט, המבנים לא יפונו. "אני נחוש להעלות את הצעת החוק שלי השבוע ואני מקווה שגם שרי הממשלה יגיעו לאותה מסקנה כמוני כי הפתרון הוא פסול", אמר ח"כ אורלב, "אם החוק שלי לא יעבור והגבעה תפונה, אמליץ לסיעתי לפרוש מהקואליציה הזאת".

 

הצעת החוק הייתה אמורה לעלות להצבעה כבר ביום רביעי שעבר, אך ברגע האחרון שכנע נתניהו את ח"כ אורלב לתת לו ארכה של שבועיים. השר דניאל הרשקוביץ, יו"ר הבית היהודי, כבר הודיע כי בכוונתו להצביע בעד הצעת החוק. "על שרי הממשלה הלאומיים מהליכוד, ישראל ביתנו וש"ס להתייצב כאיש אחד ולהצביע בעד החוק, כדי להציל את שכונת האולפנה", אמר.

 

"להחליף את אהוד ברק" 

גם בליכוד לא היססו לצאת נגד ראש הממשלה. יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין האשים את נתניהו ב"הפרה בוטה של התחייבויותיו לציבור בוחריו במחנה הלאומי. ראש הממשלה צדק בדבריו שהריסת השכונה עלולה להוות תקדים מסוכן להרס אלפי בתים ביהודה ושומרון והיא גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה. אני קורא לכל חברי הכנסת מהמחנה הלאומי כולל השרים וסגני השרים לתמוך בחוק ההסדרה ולעצור על ידי כך ברגע האחרון את העוול הנורא של הריסת השכונה". 

 

אלקין וכץ. חופש הצבעה על "חוק ההסדרה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אלקין וכץ. חופש הצבעה על "חוק ההסדרה"(צילום: גיל יוחנן)

 

עמיתו ח"כ דני דנון קרא "להעביר את חוק ההסדרה לפני שיהיה מאוחר מדי - מופז וברק לוקחים את הקואליציה שמאלה ופוגעים במפעל ההתיישבות מבפנים". הוא קרא להחליף את ברק כשר הביטחון ו"לשמור על ערכי הליכוד מפני המסתננים מקדימה".

 

לדברי ח"כ ציפי חוטובלי, "הריסת השכונה היא הפניית עורף בוטה לדרך הליכוד ולבוחרי הליכוד, ומעלה זיכרונות קשים מדרכיו של אריק שרון. בנייה של עשרות בתים היא לעג לרש, ולא תוכל להסביר לציבור הלאומי את הכניעה לתכתיבי השמאל".

 

יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ יעקב כץ (כצל'ה) תקף בחריפות ואמר כי "לא מדובר בהריסת שכונת האולפנה בת 12 השנים, אלא במהלך דומינו שפירושו הרס 9,000 בתים שנבנו כחוק על-ידי ממשלת ישראל במהלך 45 השנים האחרונות על קרקעות בסטטוס דומה וזהה לזה של שכונת האולפנה. מדובר על חמישית מההתיישבות ביו"ש, גירוש 70 אלף יהודים ומחיקת יישובים שלמים מעל פני האדמה, פי עשרה מגוש קטיף, מגה-התנתקות".

 

גבעת האולפנה. בדרך לפינוי (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
גבעת האולפנה. בדרך לפינוי(צילום: אוהד צויגנברג)

 

ח"כ כץ אומר כי אין לו כל ספק ש"כל מי שחרד לגורלו של עם ישראל ושל הציונות ולא רוצה להיות שותף לפירוקה של מדינת ישראל, יצביע ביום רביעי בעד חוקי ההסדרה שיעברו ברוב גדול. ברור לנו שהדבר יהיה גם בהסכמת ראש הממשלה".

 

חברו לסיעה, ח"כ אורי אריאל, אמר כי החלטתו של נתניהו היא "סטירת

לחי מצלצלת להתיישבות", אחרי שלאחרונה הבהיר כי הפינוי הוא גזירה שהציבור לא יוכל לעמוד בה. לדבריו, מדובר ב"הוכחה ברורה שהוא אימץ סופית את מצע השמאל הקיצוני. אני קורא לשרי הממשלה להוכיח כי בניגוד לעומד בראשם הם עומדים במילתם ולהצביע ביום רביעי הקרוב בעד חוק ההסדרה".

 

השר מיכאל איתן, לעומת זאת, התייצב לצד נתניהו ואמר כי "ראש הממשלה והממשלה אינם רוצים לפגוע בהתיישבות ובמתיישבים, אך הם מחויבים לציית להחלטות בג"ץ ולקיים את שלטון החוק". לדבריו, חוק ההסדרה יגרום נזק לישראל ובסופו של דבר יבוטל על-ידי בית המשפט.


פורסם לראשונה 02/06/2012 22:14

 

בהכנת הכתבה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "אימץ את מצע השמאל הקיצוני"
צילום: אוהד צויגנברג
"מופז וברק פוגעים במפעל ההתיישבות". ח"כ דנון
צילום: גיל יוחנן
ח"כ אורלב. מאיים בפרישה מהקואליציה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים