שתף קטע נבחר

4 ב-99 ש': "רשתות הספרים יהרסו את הענף"

למרות שסטימצקי יצאה נגד המבצעים הקיצוניים בשוק הספרים, הרשת הכריזה על מבצע לחודש: 4 ספרים ב-99 שקל, שתפס את צומת ספרים לא מוכנה. צומת ספרים: "סטימצקי פוגעת בסופרים וגוררת את הענף לכאוס". מו"לים שוקלים להחרים את שבוע הספר: "קצנו מהפראות של הרשתות"

למרות הצהרות סטימצקי כי הרשת תומכת בסופרים ומתנגדת למבצעי הכסאח, סטימצקי יוצאת רגע לפני שבוע הספר במבצע 4 ספרים ב-99 שקל. במבצע שנקרא: "מבצע חודש הספר העברי", שמתחיל היום ויסתיים ב-30 ביוני. צומת ספרים יצאה לאחרונה במבצע 3 ב-100 וקרוב לוודאי שתשווה את המבצע לזה של סטימצקי, ולפי השמועות בענף תגיב ב-5 ב-100 שקל.

 

  • חברת החשמל במבצע לקיץ: חיסכו - וזכו להנחה

  • מהפכת החלב בעדן טבע מרקט: האותיות הקטנות

 

קודם להכרזה הנוכחית, סטימצקי מכרה ספרים במבצע 3 ב-96 שקל. כעת, נוסף למבצע 4 ב-99, כל ספר נוסף, ממבחר ספרים שבמבצע, יימכר ברשת ב-25 שקל, כשכל הספרים בעברית במבצע יימכרו ב-25% הנחה. לחברי מועדון "הסיפור שלי" יוצעו כ-100 כותרים נוספים בעד 60% הנחה.

 

תריסר רבי המכר של סטימצקי בשנה שחלפה יוצעו במבצע לחברי מועדון: בקניית ספר בחנות - הספר השני יימכר ב-19.90 שקל. מחיר ספר ברשת ללא מבצע עומד בממוצע על 70-100 שקל. כל זאת למרות שסטימצקי תמכה בהצעת "חוק הספרים", שמבקש לאסור על מבצעים בשנתיים הראשונות ליציאתו של ספר לאור.

 

ההוצאות: "נחרים את הרשתות"

יש מו"לים לא מעטים שקראו לביטול שבוע הספר בעקבות המבצעים ההולכים ומעמיקים בשוק. בסוף ימכרו פה ספרים בחינם", אומרים גורמים בענף. "צומת ספרים תצא גם היא במבצע דומה בקרוב ואנחנו לא ניתן לזה יד. עדיף לסגור את ההוצאה".

 

יו"ר התאחדות המו"לים, ירון סדן: "זה עוד מהלך הרסני, של הרשתות הגדולות למכירת ספרים, בדרך לחיסולו המוחלט של ענף הספרים בישראל. 

 

"אפשר להתרשם שהרשתות הגדולות מתחרות ביניהן מי תהיה זו שתתרום תרומה משמעותית יותר להרס הספרות העברית. לצערי, ממשלת ישראל מתמהמהת בתהליך של חקיקת החוק להגנת הסופרים והספרות בישראל שהוא, כפי שאנו מבינים התרופה היחידה לשוק שהוא כה ריכוזי בישראל".

 

צומת ספרים: "אנחנו מנסים להרגיע את השוק"

בצומת ספרים, שהכריזו על מכירת ספרים גם בחנויות איקאה לכבוד שבוע הספר, הגיבו למבצע של סטימצקי בכעס.

 

"מזה תקופה ארוכה צומת ספרים מנסה להרגיע את השוק. לצערנו ללא תוצאות", נמסר מהרשת.

  

"צומת ספרים הודיעה כבר לפני חודש למו"לים על מבצע מתון לשבוע הספר זאת מתוך היותה קשובה גם למצוקות הסופרים והמו"לים.

 

"המהלך של הרשת המתחרה היום לא נועד אלא לגרום כאוס בענף הספרים ולמוטט את המו"לים. קשה להבין את כניעתם ללא תנאי של המו"לים שמוכנים לספק ספרים במחירי הפסד של 14.75 אגורות לספר ולאחר מכן את הטענה שהרשתות הם אלה שמביאות לחורבן הענף. הפוסל במומו פוסל".

 

המצב מיטיב עם סופרים חדשים? שקר

באתר הוצאת הספרים "הספרייה החדשה" הגיבו לאחרונה למצב שוק הספרים, בהודעה תחת הכותרת: "לא נקבל כתבי יד חדשים עד שיעבור חוק הספרים". בהודעה נאמר:

 

"לאור מצבו הבלתי-נסבל של שוק הספרים, הספריה החדשה מפסיקה לקבל כתבי-יד חדשים. נמשיך להוציא לאור ספרי מקור של סופרים שכבר הוצאנו להם ספרים בעבר, או של סופרים שכבר התקבלו אלינו או נמצאים בתהליכי התקבלות. נמשיך להוציא לאור תרגומים. אך כל עוד ינהג שוק הספרים כמנהגו, לא נמשיך לחפש אחרי קולות חדשים.

 

"איננו רוצים להשקיע בהתרגשות ובהתלהבות בסופר חדש ולאחר מכן לשלוח אותו לעולם ספרותי לא חופשי ולא תרבותי, שאינו מעניק לו סיכוי ראוי להגיע לקוראים. איננו יכולים להוציא עוד ועוד ספרים שלמרות השמחה שהם מביאים לנו, הם גורמים לנו גם הפסדים כספיים כבדים.

  

"החלטה זו תקפה כל עוד לא יתקבל חוק הספרים, ולא ישתנה שינוי מהותי אופיו של שוק הספרים. לא ניתן לקיים מו"לות ראויה לשמה בתנאים אלה.

 

"בהחלטה זו אנו מביעים את שאט נפשנו מן ההשתהות הממושכת של חברי הכנסת בנוגע לחקיקת חוק הספרים. אנו מקווים שבכך נחשוף לציבור את שקריותה של הטענה כאילו המצב הקיים מיטיב עם סופרים חדשים ומסייע לקידומם של ספרי ביכורים. 

 

"קוראינו, וכותבים חדשים שביקשו להתקבל לספריה החדשה: קצה נפשנו במצב שאליו הביאה אותנו הפראות המשולחת וההרסנית של רשתות הספרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
סטימצקי. משבר בענף הספרים
באדיבות החברה העירונית ראשל"צ
מומלצים