שתף קטע נבחר

צילום: באדיבות Lowshot

תושבי האולפנה צועדים: "העם דורש צדק חברתי"

מאות מתנחלים ותושבי שכונת האולפנה בבית אל החלו לצעוד לכיוון ירושלים, וקראו "הוא-הא מי זה בא, חוק ההסדרה הבא". הם גם אימצו קריאות מהמחאה החברתית בקיץ האחרון. תושב השכונה: "תנו לישון בשקט, אנחנו לא בובות"

מחאת המתנחלים נמשכת: אחרי ההפגנה מול ישיבת הממשלה, מאות מתנחלים ותושבי בית אל צועדים הבוקר (יום ב') מגבעת האולפנה לעבר מאהל המחאה שנמצא ליד בית המשפט העליון בירושלים, במטרה להצטרף למאהל המחאה של שובתי הרעב. המוחים קראו "העם דורש צדק חברתי", סיסמה שהושאלה ממחאת האוהלים בקיץ האחרון. ynet העביר שידור חי מהתכנסות הצעדה בבית אל.

 

שכונה במחלוקת - דיווחים אחרונים ב-ynet:

מתיחות בקואליציה: "חוק ההסדרה יכול לעבור"

'תוכנית הניסור': בעיה בהעברת בתים לשטח צבאי

זוכה הנובל לתושבי האולפנה: שכבו על הקרקע

 

הצועדים, מרביתם נערות, קראו גם "עם ישראל חי" ו-"הוא-הא, מי זה בא? חוק ההסדרה הבא". תושב השכונה, יואל פתאל, אמר בתחילת הצעדה: "אנחנו דורשים מראש הממשלה - מספיק לעשות ספינים מעל גבם של תושבי השכונה. אנחנו לא מוכנים להתפנות ואנחנו גם חושבים שזה בלתי אפשרי". הוא קרא לממשלה להעביר את חוק ההסדרה, "תן לאנשים לישון בשקט בלילה. אנחנו אנשים, לא בובות. העברת חוק ההסדרה זה הפתרון היחיד והכי פשוט שיש".

 

"אנחנו לא בובות". מתנחלים ותושבי גבעת האולפנה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"אנחנו לא בובות". מתנחלים ותושבי גבעת האולפנה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

המוחים, שנשאו דגלי ישראל ושלטים שעליהם נכתב "בג"ץ סדום", קראו גם "גירוש זה רע, מעבירים ת'הסדרה". הם דורשים מראש הממשלה בנימין נתניהו ומשרי הליכוד להעביר את "חוק ההסדרה", שאמור להכשיר בדיעבד את הקמת חמשת בתי המריבה שנבנו על קרקע פרטית בשכונה.

 

בסוף השבוע הודיע ראש הממשלה נתניהו כי בכוונתו לפנות את גבעת האולפנה, ולציית להחלטת בג"ץ לפנות את השכונה עד אחד ביולי. נתניהו, שמתנגד לחוק עוקף בג"ץ, הציג בישיבת שרי הליכוד את "תוכנית הניסור", שבמסגרתה אמורים לנסר את יסודות חמשת הבתים בשכונה, ולהעבירם כמה מאות מטרים לשטח צבאי נטוש בבית אל.

 

שעות לאחר מכן, קיים היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, דיון בנוגע להעברת הבתים ובסופו הציג לראש הממשלה את הבעיות המשפטיות העולות מהתוכנית. גורמים משפטיים בכירים אמרו כי קיימת בעייתיות בהקמת שכונה על שטח צבאי. תחילה, לא ניתן להפקיע שטח למטרות ביטחוניות כאשר המטרה אינה באמת כזו.

 

מטרתם של המוחים היא להפעיל לחץ על שרי הליכוד ושרי הימין בממשלה כדי שיצביעו בעד "חוק ההסדרה". יוזם הצעת החוק, ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), אמר כי בכוונתו להעלות ביום רביעי את "חוק ההסדרה" להצבעה בכנסת. "הצעת החוק שלי נותנת פתרון לא רק לחמשת המבנים בשכונת גבעת האולפנה, אלא גם ליישובים נוספים", אמר אורלב, "אם החוק שלי לא יעבור והגבעה תפונה, אמליץ לסיעתי לפרוש מהקואליציה".

 

Read this article in English

 

ynet העביר שידור חי מהתכנסות הצעדה בבית אל - צילם: אבי פרץ
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצועדים משכונת האולפנה רוצים פתרון
צילום: אוהד צויגנברג
הפגנה מול ישיבת הממשלה, אתמול
צילום: אוהד צויגנברג
גבעת האולפנה בבית אל
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים