שתף קטע נבחר

צילום: באדיבות Lowshot

נתניהו הציג את "תוכנית הניסור": מחכה לוינשטיין

כך תיפתר סערת שכונת האולפנה בבית אל? רה"מ בטוח שהעלות "נמוכה ממה שפורסם" ולא מגיעה לעשרות מיליוני שקלים, ובצל הביקורת מימין מזהיר שחקיקה עוקפת בג"ץ תגבה מחיר בזירה הבינלאומית. הכדור אצל היועץ המשפטי לממשלה

פעם קראו לו "הקוסם" והיום הוא מציג את "תוכנית הניסור" של גבעת האולפנה: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציג הבוקר (יום א') לשרי הליכוד לפני ישיבת הממשלה את תוכניתו לפתרון תסבוכת שכונת גבעת האולפנה בבית אל, שבג"ץ קבע שעל המדינה להרוס בהתאם להתחייבותה. "תמיד אפשר ללכת לפתרון של חקיקה אך יש לזה מחירים, כולל בזירה הבינלאומית", הוא הסביר את התנגדותו ל"חוק ההסדרה" שאמור לעלות השבוע בכנסת, ונועד לעקוף את פסיקת בג"ץ כדי להשאיר את הבתים במקומם.

 

גבעת האולפנה - עוד כתבות ב-ynet:

 

כדי להימנע מחקיקה דרושים שלושה דברים, נתניהו פירט: "העתקת הבתים, הרחבת הבנייה והגנה מתביעות עתידיות. אם שלוש הנקודות הללו יקבלו את האישורים הנדרשים בימים הקרובים נהיה במצב טוב".

 

וזו תוכנית הפעולה שפירט נתניהו בפורום "שרינו" של הליכוד:

1. "העתקת הבתים - באמצעות פעולת ניסור למרחק של כמה מאות מטרים (לא גרירה כמו הטמפלרים) בעלות נמוכה בהרבה ממה שמתפרסם (פחות מעשרות מיליוני שקלים)".

 

2. "חיזוק ההתיישבות והרתעה של עתירות נוספות - זה על ידי בנייה של עשר יחידות דיור על כל יחידה שתפונה. מדובר על תוספת של יותר מאלף מתיישבים לבית אל. זה מרכיב יסודי נגד אלה שרוצים להרוס. זה דבר שאני ממתין לקבל עליו תשובה מהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין".

 

3. "ההגנה המשפטית מול החשש מתביעות שיכולות לבוא".

 

הטרקטור והשלטים שהביאו המפגינים הבוקר לירושלים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הטרקטור והשלטים שהביאו המפגינים הבוקר לירושלים(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בכוונת נתניהו להביא את שלוש הנקודות יחד, בכפוף לאישור היועץ המשפטי, שאמור להעביר את התייחסותו עוד היום. "זה נותן מענה לסבך המשפטי, מענה לדיירים, מענה ליישוב בית אל, וגם מענה נגד ניסיונות להשתמש בחוק בצורה הזאת. נמתין בסבלנות לתשובות היועץ המשפטי כדי שאפשר יהיה לקבל החלטה מושכלת", אמר ראש הממשלה.

 

קראו לשרים להתנגד, גם במחיר של התפטרות מהממשלה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
קראו לשרים להתנגד, גם במחיר של התפטרות מהממשלה(צילום: אוהד צויגנברג)
  

הפגנה: "לא רוצים לגור בבית מנוסר"

התוכנית הביאה הבוקר כמה עשרות מתנחלים ופעילי ימין להפגנה מול משרד ראש הממשלה, שם התכנסו השרים לישיבה השבועית. יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, המשיך לתקוף את ראש הממשלה ודרש לתמוך ב"חוק ההסדרה" מעורר המחלוקת שאמור לעלות במליאת הכנסת ביום רביעי. "ברור שיהיה משבר קואליציוני לא פשוט סביב ההצבעה הזו", הוא אמר לחדשות ynet ברדיו.

 

"מה שיותר משמעותי", הדגיש הח"כ מהליכוד, "אם חס וחלילה נגיע לפינוי בכוח של גבעת האולפנה, זה יהיה אירוע טראומטי שיהיו לו השלכות על השדה הפוליטי".

 

ההפגנה הבוקר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ההפגנה הבוקר(צילום: אוהד צויגנברג)
 

לפי ההערכות, רק אם יינתן חופש הצבעה גם לשרים ולא רק לחברי הכנסת ייתכן שהחוק - שאמור להכשיר בדיעבד בנייה על קרקע פלסטינית פרטית - יעבור, מכיוון שכמה מהם הצהירו שיתמכו בו. המפגינים בירושלים הבוקר קראו לשרים להצביע בעד גם במחיר פיטוריהם. "נתניהו, אל תעקור נטוע", נכתב בשלטים שהם נשאו, "לא רוצים לגור בבית מנוסר".

 

"גם נאכל את הדגים המסריחים, וגם נגורש מהעיר"

שר האוצר יובל שטייניץ אמר לפני ישיבת הממשלה כי "יכול להיות שלא יהיה מנוס מחקיקה, כי אנחנו רוצים למנוע מקרים עתידיים. הבעיה היא לא רק בית האולפנה, אנחנו צריכים הסדרה משפטית למצב הבלתי נסבל הזה שבו אנחנו הורסים בתים שנים אחרי שנבנו".

 

השר מיכאל איתן אמר בהתייחסו לנושא כי "הפתרון הוא פתרון טוב לכל הצדדים. ההתיישבות מתחזקת כתוצאה מתוספת הבתים. למי זה מפריע שממשלת ישראל מחויבת לשלטון החוק?". לדבריו, "חוק ההסדרה זה מקסם שווא. מדינת ישראל מחוקקת רק בתוך גבולות המדינה, אי אפשר לחוקק בשטחים שבתחומי הממשל הצבאי".

 

 (צילום: באדיבות Lowshot) (צילום: באדיבות Lowshot)
(צילום: באדיבות Lowshot)

 

הוא ציין כי הליך של חקיקה יוביל לתגובה נזעמת מהקהילה הבינלאומית, וגם בג"ץ ייאלץ בסופו של דבר לפסול אותה, "גם נאכל את הדגים המסריחים, נקבל את המלקות ונגורש מהעיר", אמר השר איתן.

 

גם בצה"ל נערכים לפינוי וחוששים מפני ההשלכות. קצין בכיר באוגדת איו"ש אמר כי "אין ספק שהפינויים יכולים להצית עוד מוקדים ולהשפיע על השטח. אנחנו נערכים לזה, מכינים תוכניות ופקודות. אירועים כאלו גוזלים מאתנו הרבה כוחות".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 03/06/2012 10:11

 

בהכנת הידיעה השתתפו עומרי אפרים, אטילה שומפלבי, איתמר פליישמן ורון נוטקין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מול השרים בירושלים
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: מרק ישראל סלם
נתניהו. נמתין בסבלנות
צילום: מרק ישראל סלם
צילום: מרק ישראל סלם
מצב בלתי נסבל. שר האוצר יובל שטייניץ
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים